Przejdź do treści
Wizualizacja Airport City Gdańsk na gdańskim lotnisku (fot. kadr z filmu na youtube.com)
Źródło artykułu

Uroczyste zawieszenie wiechy na Alphie w Porcie Lotniczym Gdańsk

W Porcie Lotniczym Gdańsk trwa budowa biurowca Alpha, pierwszego z obiektów planowanego kompleksu Airport City Gdańsk. Realizujący inwestycję zawiesili wiechę, symbolizującą wybudowanie najwyższego punktu obiektu. HOCHTIEF Polska w II kwartale 2021 roku ma przekazać gotowy budynek Portowi Lotniczemu Gdańsk.

„Pandemia koronawirusa potwierdziła nasze przekonanie o potrzebie posiadania alternatywnych źródeł finansowania naszej spółki. Aiport City Gdańsk to powierzchnia komercyjna, na której wynajmie chcemy zarabiać i dzięki temu mieć inne niż lotniskowe dochody. Na tle trudności branży lotniczej, a także całej gospodarki, powstający w szybkim tempie biurowiec Alpha na terenie lotniska, napawa optymizmem” – powiedział Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk.

„Zawieszenie wiechy to znaczący moment w realizacji biurowca Alpha. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tego przedsięwzięcia. Mimo niesprzyjających okoliczności zewnętrznych prace związane ze stanem surowym zakończyliśmy zgodnie z harmonogramem. Dzięki odpowiedzialnej i zmotywowanej postawie całego zespołu budowy, naszych dostawców i podwykonawców, a także świetnej bieżącej współpracy z inwestorem budowa nie zwolniła nawet na chwilę. Przed nami kolejny etap projektu, do którego przystąpiliśmy z pełnym zaangażowaniem” – powiedział Tadeusz Blecha prezes Zarządu HOCHTIEF Polska.


Zawieszenie wiechy (fot. Port Lotniczy Gdańsk)

Realizujący inwestycję informują, że obecnie na budowie trwają prace nad uzyskaniem szczelności budynku. Blisko ukończenia jest szklenie fasady oraz układanie izolacji dachowej z papy termozgrzewalnej. Wykonywane są prace zabezpieczające pozwalające prowadzić roboty wykończeniowe w okresie zimowym. Zdemontowano ostatni żuraw na budowie. Wewnątrz obiektu trwa budowa łazienek wewnętrznych oraz prace instalacyjne w garażu i szybach instalacyjnych. Na przełomie roku w garażach wykonywane będą posadzki żywiczne. Rozpoczął się już montaż wind w biurowcu. Przed wykonawcami największymi wyzwaniami są teraz prace instalacyjne na dachu oraz rozpoczęcie montażu elementów dekoracyjnych na elewacji wraz z demontażem rusztowania.

Zgodnie z umową, HOCHTIEF Polska ma w II kwartale 2021 roku przekazać Portowi Lotniczemu Gdańsk budynek wraz z pozytywnymi decyzjami odbiorowymi Państwowej Straży Pożarnej i Sanepidu. Następnie lotnisko wystąpi do nadzoru budowlanego z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie.

„Planujemy, że do końca maja 2021 roku otrzymamy pozwolenie na użytkowanie budynku i będzie mógł wejść w fazę komercjalizacji. Jesteśmy przekonani, że nasi potencjalni najemcy będą zadowoleni z wysokiego standardu nowego obiektu jak i niepowtarzalnego otoczenia, będącego początkiem nowej dzielnicy lotniskowej, w której znajdą miejsce nie tylko na pracę, ale również spędzanie czasu wolnego. A będzie on wyjątkowy pod każdym względem. Jest położony w miejscu fantastycznie skomunikowanym w Trójmiastem, Pomorzem, krajem i światem. Spełnia wiele wysokich wymagań technicznych gwarantujących, że będzie to budynek efektywny energetycznie i przyjazny dla środowiska oraz bardzo komfortowy. Na uwagę zasługuje również standard akustyczny biurowca Alpha. Zadbaliśmy o to, by nie było żadnych przekroczeń poziomu hałasu w budynku, biorąc pod uwagę wszystkie potencjalne zewnętrzne źródła dźwięku. Naszym podstawowym celem jest uzyskanie odpowiedniego klimatu akustycznego w całym budynku oraz otaczającej go przestrzeni” – powiedział odpowiedzialny za projekt Michał Dargacz p.o. dyrektor ds. Airport City w Porcie Lotniczym Gdańsk.


Biurowiec Alpha w Porcie Lotniczym Gdańsk (fot. Port Lotniczy Gdańsk)

Alpha to pierwszy z 7 budynków planowanych na lotnisku w ramach Airport City Gdańsk. Biurowiec ma 6 pięter oraz 2 kondygnacje podziemne. Powierzchnia najmu wyniesie 8,5 tys. m kw. W Alphie zaplanowano biura i strefę gastronomiczno-usługową. Projektowana jest także strefa sportu i rekreacji.

Inwestycja jest finansowana z obligacji emitowanych przez Port Lotniczy Gdańsk przy udziale Banku Pekao S.A. i ze środków własnych spółki. Za wynajem powierzchni komercyjnej odpowiedzialna jest spółka Jones Lang LaSalle.


(fot. Port Lotniczy Gdańsk)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony