Przejdź do treści
Źródło artykułu

ULC: obowiązuje zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną samolotów rosyjskich przewoźników

ULC: obowiązuje zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną samolotów rosyjskich przewoźników

Od północy, z piątku na sobotę obowiązuje zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną samolotów użytkowanych przez przewoźników lotniczych z Rosji – poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC). Ma to związek z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym.

Chodzi o opublikowane przed północą z piątku na sobotę w Dzienniku Ustaw Rozporządzenie Rady Ministrów z 25 lutego 2022 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Przygotowanie uchwały rządu ws. zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla rosyjskich linii lotniczych polecił w piątek premier Mateusz Morawiecki.

•  Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 lutego 2022 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym

Urząd Lotnictwa Cywilnego podał na swoje stronie internetowej, że rozporządzenie wprowadza zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną samolotów użytkowanych przez przewoźników lotniczych z Rosji. Zakaz nie dotyczy samolotów wykonujących lot o statusie HUM (lot statku powietrznego biorącego udział w akcji humanitarnej).

"Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wydała NOTAM informujący o wprowadzeniu zakazu od 26 lutego 2022 r." – podkreśla ULC. NOTAM to operacyjna informacja dla wszystkich użytkowników statków powietrznych i osób, które mają związek z lotnictwem. "Od 26 lutego 2022 godz. 0000 LTM (...) wprowadza się zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną statków powietrznych użytkowanych przez przewoźników lotniczych z Federacji Rosyjskiej" – czytamy w NOTAM-ie.

Wydany przez PAŻP NOTAM obowiązuje do 26 maja 2022 do godz. 23.59.

•  NOTAM

W Ocenie Skutków Regulacji projektu rozporządzenie RM w sprawie zakazów w ruchu lotniczym wskazano, że "wprowadzenie ograniczeń w realizacji połączeń lotniczych przez przewoźników lotniczych z Federacji Rosyjskiej będzie mieć daleko idący wpływ na możliwość realizacji połączeń lotniczych przez polskich przewoźników lotniczych na lub nad terytorium Federacji Rosyjskiej".

"W tym zakresie Federacja Rosyjska wskazuje już na wdrażanie ograniczeń odnoszących się do brytyjskich przewoźników lotniczych, które stanowić mają odpowiedź na ograniczenia wprowadzone przez władze brytyjskie odnośnie do rosyjskich przewoźników lotniczych przy realizacji połączeń lotniczych nad terytorium Wielkiej Brytanii" – napisano.

Jak dodano, "nie można wykluczyć, iż zastosowane przez stronę rosyjską ograniczenia będą długotrwałe i będą mieć istotny wpływ na możliwość realizacji połączeń lotniczych do Azji z wykorzystaniem tras transsyberyjskich". "W tym zakresie należy ocenić, iż zablokowanie tras przelotowych nad terytorium Federacji Rosyjskiej będzie skutkować znaczącym ograniczeniem możliwości realizacji bezpośrednich lotów na terytorium Japonii, Korei Południowej oraz Chińskiej Republiki Ludowej" – czytamy.

Jak jednocześnie zaznaczono, będzie to mieć negatywny wpływ na sytuację finansową przewoźnika lotniczego Polskie Linie Lotnicze "LOT" S.A. oraz Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Jednak według ULC "na chwilę obecną nie jest możliwe dokonanie oceny skali wpływu konsekwencji wprowadzenia projektowanej regulacji na ww. podmioty".

W OSR projektu rozporządzenia przypominając, że 24 lutego 2022 r. Rosja dokonała inwazji na Ukrainę podkreślono, że działania te bezpośrednio zagrażają także bezpieczeństwu Polski i całej UE. "Mając na uwadze powyższe okoliczności, zasadne jest skorzystanie przez Radę Ministrów z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym i uniemożliwienie wlotu w polską przestrzeń powietrzną przewoźnikom lotniczym z Federacji Rosyjskiej, ze względu na ważny interes polityki zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej oraz względy obronności i bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej" – czytamy.

Ministerstwem wiodącym w przygotowaniu projektu rozporządzenia był resort infrastruktury, a osobą odpowiedzialną za jego przygotowanie wiceminister Marcin Horała.

W czwartek Wielka Brytania w odpowiedzi na inwazję rosyjską na Ukrainę wprowadziła sankcje wobec firm rosyjskich, w tym natychmiastowy zakaz lądowania w Wielkiej Brytanii dla samolotów linii Aerofłot. W odpowiedzi na tę decyzję rosyjski urząd państwowy Rosawiacja poinformował w piątek, że Rosja zakazuje wykorzystania jej przestrzeni powietrznej dla rejsów samolotów związanych z Wielką Brytanią. Chodzi także o przeloty tranzytowe.

W piątek po południu PLL LOT poinformowały, że "w związku z bieżącą sytuacją od godziny 15.00 czasu lokalnego zawieszają połączenia do Moskwy oraz St. Petersburga". Narodowy przewoźnik przekazał, że dla rejsów tranzytowych zostaną opracowane alternatywne trasy przelotów.

Po rozpoczęciu w nocy ze środy na czwartek rosyjskiej inwazji, Ukraina zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla lotów cywilnych z powodu "wysokiego ryzyka" dla bezpieczeństwa.

W czwartek ze względu na agresję rosyjską na Ukrainie przestrzeń powietrzną zamknęła Mołdawia.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony