Szykuje się odlotowy weekend w Targach Kielce

Targi Lotnictwa Lekkiego (fot. targikielce.pl)

Najlepsi polscy piloci oraz samoloty ultralekkie, dwuosobowe śmigłowce, szybowce, motoszybowce, wiatrakowce, paralotnie, motoparalotnie, drony – tak zapowiadają się Targi Lotnictwa Lekkiego i Paragiełda, które odbędą się w dniach 13-14 października 2018 r.

To jedyne takie targi w Polsce i jedyna możliwość do zobaczenia sprzętu lotniczego z bliska. Po raz pierwszy odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona dronom – Global Drone Conference, mówiąca o bezpieczeństwie latania w przestrzeni publicznej. Targi lotnicze honorowym patronatem objęło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

W Targach Kielce pojawiają się liderzy polskiego rynku lotniczego, między innymi: PLL LOT, Aeroklub Polski, Dolina Lotnicza czyli Krajowy Klaster Kluczowy i wiele znanych firm – producentów sprzętu lotniczego. Ekspozycja obejmuje 25 maszyn, takich jak samoloty: Pipistrel Virus,  Minifox, UL A22L2 i UL A32; śmigłowce: AK-1, Robinson R-44, Dynali H-3; Yoyo. Najliczniejszą grupą są wiatrakowce m.in.: Xenon4, Magni Gyro, Cavalon, J-Ro, Taifun. Nie zabraknie szybowców i motoszybowców. Dzięki Aeroklubowi Polskiemu można będzie zobaczyć szybowiec akrobacyjny polskiej konstrukcji – S1 SWIFT. Ciekawostką jest, że podczas Mistrzostw Świata w roku 2012 na 27 finalistów zawodów, aż 22 zawodników startowało na polskim modelu. Dariusz Lewek, polski konstruktor zaprezentuje motoszybowiec własnej konstrukcji – Gekon.  

Ważnym wątkiem dwóch dni Targów Lotnictwa Lekkiego jest Global Drone Conference, współtworzona przez 40 prelegentów z kraju i zagranicy – reprezentujących urzędy, organy ustawodawcze i firmy. To pierwsza tego typu konferencja, mówiąca o bezpieczeństwie latania dronami w przestrzeni publicznej w czasach, gdy stały się tak powszechne i właściwie każdy może je kupić i ich używać.

Nie ma latania komunikacyjnego i doświadczonych pilotów bez lotnictwa lekkiego. Dlatego też, po raz pierwszy odbędzie się nietypowa Giełda Pracy dla pilotów. Większość obecnie latających po świecie kapitanów i oficerów LOT-u swoją karierę zawodową rozpoczynała od przygody z lotnictwem lekkim. Takich doświadczonych pilotów można będzie spotkać podczas targów. Wezmą w nich także udział studenckie kluby naukowe z Politechniki Warszawskiej, Wrocławskiej, Świętokrzyskiej, Śląskiej, Rzeszowskiej i Akademickiego Klubu Lotniczego.

Zwycięzcy 62. Pucharu Gordona Bennetta odwiedzą Targi Lotnictwa Lekkiego!

Wyścig o puchar Bennetta jest najstarszym i najbardziej prestiżowym wydarzeniem w lotnictwie na świecie. W tym roku wygrali go Polacy!

Mateusz Rękas i Jacek Bogdański, we wspaniałym stylu zdobyli w 2018 roku największe balonowe trofeum na świecie. Będą gośćmi Targów Lotnictwa Lekkiego w Kielcach.

W roku stulecia niepodległości Polski załoga balonowa w składzie Mateusz Rękas i Jacek Bogdański, startująca z numerem POL-2 we wspaniałym stylu zdobyła to największe balonowe trofeum na świecie. Pokonali w powietrzu dystans ponad 1145 km.

Obaj piloci będą gośćmi Targów Lotnictwa Lekkiego w Targach Kielce. Są wielokrotnymi reprezentantami Polski: Mateusz Rękas (Mościcki Klub Balonowy) – aktualny srebrny medalista Mistrzostw Polski balonów na ogrzane powietrze. Z kolei Jacek Bogdański (Aeroklub Kujawski), wieloletni członek kadry balonowej, w środowisku znany z podróży balonowych po całym świecie. Przeleciał balonem na ogrzane powietrze Alpy, latał m.in w Tunezji, Tajlandii i Iranie.

Puchar Gordona Benetta organizuje Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI), której członkiem jest Aeroklub Polski. Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych po raz pierwszy zostały zorganizowane przez Amerykanina Jamesa Gordona Bennetta w 1906 roku w Paryżu.

Celem wyścigu do dziś jest odlecenie jak najdalej od miejsca startu. Od początku ufundowany przez organizatora puchar dla zwycięzcy był przechodni. Polacy po raz pierwszy byli zdobywcami trofeum w 1933 roku. Dokonała tego załoga Franciszek Hynek i Zbigniew Burzyński. Do 1935 Polacy wygrali zawody trzykrotnie. Dzięki temu, w roku 1935 puchar przeszedł na własność Aeroklubu Polskiego. Od tego czasu odbywały się co roku w kraju, którego załoga zwyciężyła w ostatnich zawodach. Po przerwie spowodowanej I wojną światową, zawody były prowadzone corocznie do wybuchu II wojny światowej.

Ostatnie zawody w okresie międzywojennym rozegrano w Liege w Belgii w 1938 roku. Tam znowu najlepszy wynik uzyskali Polacy: Antoni Janusz i Franciszek Janik. Ich lot trwał 37 godz. 47 min. Lądowali w Bułgarii w miejscowości Troyan (128 km od Sofii). Ich rezultat to 1692 km. Ten wynik został zarejestrowany jako rekord Polski w kategorii zasięgu.

Zwycięstwo polskich pilotów spowodowało, że w roku 1939 organizatorem wyścigu miała być Polska, a zawody miały się odbyć 3 września we Lwowie. Wybuch wojny jednak uniemożliwił ich przeprowadzenie. Po wojnie zawody zostały wznowione dopiero w 1983 w Paryżu. Zwycięzcami pucharu po raz kolejny zostali Polacy: Stefan Makné oraz Ireneusz Cieślak.

Już jutro będzie można spotkac tych zasłużonych pilotów, tegorocznych zdobywców Pucharu Gordona Bennetta – Mateusza Rękasa i Jacka Bogdańskiego – podczas Targów Lotnictwa Lekkiego, które odbywają się w dniach 13-14 października w Targach Kielce.

Gośćmi III Targów Lotnictwa Lekkiego są też inni znakomici polscy piloci m.in.:

• Sebastian Kawa, najbardziej utytułowany pilot szybowcowy w historii, lider światowego rankingu pilotów. W sezonie 2018 wywalczył trzy złote medale MŚ
w różnych klasach, czego już prawdopodobnie nikt nie powtórzy!
• Marcin Szamborski, pierwszy pilot, który, śmigłowcem obleciał kulę ziemską.
• Kapitan Jerzy Makula, jeden z najbardziej znanych pilotów Dreamlinera, wielokrotny mistrz świata w akrobacjach szybowcowych.
• Wieczorek Flying Team – znana rodzina pilotów, mistrzowie świata w lataniu precyzyjnym.

III Targom Lotnictwa Lekkiego towarzyszą PARAGIEŁDA dla miłośników lotni, motolotni oraz paralotni i motoparalotni, a także Międzynarodowe Targi Modelarstwa Redukcyjnego – z 90 metrowym modelem kolejki oraz modelami RC.


Przeczytaj również:
III Targi Lotnictwa Lekkiego coraz bliżej
III Targi Lotnictwa Lekkiego PARAGIEŁDA
Global Drone Conference podczas TLL w Kielcach
MODEL KIT-EXPO w Targach Kielce dla miłośników innego wymiaru

Źródło: Targi Kielce
comments powered by Disqus