Święto Centrum Operacji Powietrznych 2010
Centrum Operacji Powietrznych obchodziło 2 czerwca 2010 roku dziewiątą rocznicę powstania.
Rozkazem dowódcy WLiOP z 11 lipca 21001 roku rozformowano Centralne Stanowisko Dowodzenia i utworzono Centrum operacji Powietrznych. Zasłużona jednostka po około 50 latach służby na straży powietrznych granic RP odeszła do historii. Był to swoisty koniec epoki "mechanicznych" systemów dowodzenia. Ich miejsce zajęły elektroniczne systemy wspomagania dowodzenia. COP, rozkazem Ministra Obrony Narodowej z 2003 roku dziedziczy i kultywuje tradycje CSD, pełniąc tym samym rolę naczelnego organu dowodzenia dowódcy Sił Powietrznych.
Uroczystości powstania COP poprzedziła msza święta w kościele parafialnym pw. Św.Piotra i pawła w Warszawie-Pyrach, celebrowana przez Dziekana Sił Powietrznych ks. płk Janusza Radzika. Po mszy, na placu apelowym jednostki odbyła się uroczysta zbiórka stanu osobowego Centrum, którą prowadził płk Krzysztof Przyk, Szef Sztabu COP. Wśród zaproszonych gości byli m.in. dowódcy jednostek podległych COP, dowódcy jednostek współpracujących z Centrum oraz dyrektorzy, prezesi organizacji i stowarzyszeń współpracujących z jednostką.
Na szczególną uwagę zasługuję udział w uroczystościach święta COP, kadry wychowawczej i dydaktycznej oraz delegacji uczniów Zespołu Szkół Specjalnych Nr 1 z Konstancina - Jeziornej, z dyrektorem szkoły, panią Beatą Norbert - Ammol na czele. Delegaci po raz pierwszy ze swoim sztandarem szkoły mieli możliwość uczestniczyć w tak podniosłej uroczystości wojskowej.
Po wprowadzeniu sztandaru COP, w asyście Kompanii Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych z Dęblina oraz podniesieniu flagi państwowej na maszt, głos zabrał Dowódca Centrum Operacji Powietrznych, gen. dyw. Zbigniew GALEC, który przedstawił historię, rolę i zadania, które wykonuje COP w narodowym i sojuszniczym systemie dowodzenia obroną powietrzną.
Powiedział m.in.:„Centrum Operacji Powietrznych – to główny organ dowodzenia dowódcy Sił Powietrznych przeznaczony do utrzymania wysokiego stopnia gotowości bojowej jednostek Sił Powietrznych. Kadra COP zdobywa niezbędne doświadczenie podczas codziennych dyżurów bojowych”. Wspomniał, że tylko w roku ubiegłym, wykryto ponad 30 przypadków utraty łączności przez statki powietrzne komercyjnych linii lotniczych, co było związane ze startami załóg samolotów myśliwskich pełniących dyżury bojowe w celu udzielenia pomocy załogom cywilnych maszyn.
„Przeprowadzono około stu treningów w powietrzu z załogami lotniczymi pełniącymi dyżur bojowy i podobną liczbę treningów z załogami pełniącymi dyżur w systemie ratownictwa powietrznego SAR. Zrealizowano także ponad pięćdziesiąt przedsięwzięć z zakresu szkolenia operacyjno-taktycznego, w tym międzynarodowe ćwiczenia i treningi z użyciem realnych sił lotniczych, samolotów lotnictwa taktycznego, zabezpieczanych przez powietrzne tankowce oraz samoloty wczesnego wykrywania i naprowadzania E-3 systemu AWACS, które wykonały przeszło pięćdziesiąt wielogodzinnych misji w polskiej przestrzeni powietrznej. Udział w dotychczas realizowanych treningach i ćwiczeniach potwierdza wysoki poziom przygotowania kadry i pracowników COP do realizacji postawionych zadań i sprawia, że COP jest mocnym ogniwem w sojuszniczym i narodowym systemie Obrony Powietrznej” powiedział na zakończenie dowódca COP, gen. dyw. Zbigniew GALEC.
Z okazji święta jednostki dowódca COP za osiągnięcie wysokich wyników w służbie i pracy, wyróżnił kadrę i pracowników jednostki m.in. nagrodami pieniężnymi, listami gratulacyjnymi oraz urlopami nagrodowymi. Za szczególne osiągnięcia w służbie i działalności promującej dorobek jednostki, piętnastu żołnierzy jednostki zostało uhonorowanych odznaką pamiątkową jednostki – na czele z Zastępcą Dowódcy COP, gen. bryg. Sławomirem KAŁUZIŃSKIM.
Po defiladzie i zakończeniu uroczystości, dowódca COP zaprosił zaproszonych gości, kadrę i pracowników jednostki na tradycyjne [i]spotkanie żołnierskich pokoleń[/i] a dyrekcję, i uczniów Zespołu Szkół Specjalnych Nr 1 z Konstancna-Jeziornej na pokaz sprzętu wojskowego i tradycyjną żołnierską grochówkę, przygotowanych przez żołnierzy 1. Bazy Lotniczej. Radości było co nie miara.
Komentarze