Stowarzyszenie Mechaników Lotniczych
Stowarzyszenie Mechaników Lotniczych SML funkcjonuje w obecnej formie od 2007 roku. Organizacja zrzesza mechaników lotniczych oraz osoby związane z tym zawodem. Według Zarządu stowarzyszenia, jego aktywność nie ma powiązań z działalnością polityczną, związkową oraz zarobkową, a celem jest promowanie i podnoszenie jakości pracy mechanika lotniczego, wzajemna wymiana doświadczeń i wiedzy na temat obsługi samolotów cywilnych, organizowanie szkoleń specjalistycznych zgodnie z europejskimi przepisami Prawa Lotniczego i z udziałem pomocy certyfikowanego personelu. Istotą działań SML jest wzajemne wspieranie się jego członków przy poszukiwaniu pracy w kraju i zagranicą, tudzież wspieranie ich inicjatyw społecznych, pomoc i ochrona prawna zrzeszonych w Stowarzyszeniu. Obecnie Stowarzyszenie reprezentowane jest przez 52 osoby.
Członkowie Stowarzyszenie Mechaników Lotniczych to zarówno młodzi adepci zawodu, jak również licencjonowany personel poświadczający, którego wiedza i doświadczenie zawodowe to gwarancja rzetelności oraz fachowości.
Członkowie SML to specjaliści z zakresu:
- płatowca (struktura samolotów),
- silników lotniczych,
- awioniki (elektroniki lotniczej),
- elektryki pokładowej.
Wielu zrzeszonych, z lotnictwem związana jest również hobbystycznie. Zainteresowania członków są bardzo szerokie: fotografia lotnicza, modelarstwo, pokazy lotnicze. Dzielą się wiedzą na łamach prasy branżowej oraz w mediach ogólnodostępnych. Członkowie SML zapraszani są do programów publicystycznych w roli ekspertów oraz konsultują informacje dotyczące świata lotniczego.
Wśród członków SML, są osoby zajmujące się obsługą lotnictwa General Aviation, samolotów sportowych, turystycznych. Członkowie Stowarzyszenia to również konstruktorzy lotniczy, osoby zajmujące się nadzorem lotniczym oraz wielu innych specjalistów, którzy ściśle współpracują z Mechanikami Lotniczymi tworząc wspaniały Świat Techniki Lotniczej.
SML może się pochwalić sukcesami. Przy współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego, udało się opracować nowy, dopasowany do obecnych realiów wzór ,,książki mechanika lotniczego", a przy współpracy z Przeglądem Lotniczym AR wydać tę pozycję. Rozwija się również współpraca z innymi organizacjami takimi jak aerokluby, Stowarzyszenie Młodych Inżynierów Lotnictwa, czy w ostatnim czasie ,,Zespołem Latajmy Bezpiecznie". Jednak najważniejszym sukcesem jest bezpośrednia pomoc osobom poszukującym drogi do zawodu mechanika lotniczego, organizowanie i dofinansowywanie szkoleń podnoszących kwalifikacje oraz pomoc w poszukiwaniu pracy.
Historia Stowarzyszenia:
Historia Stowarzyszenia rozpoczęła się 2 października 1927 roku. Pierwotnie przybrało ono nazwę "Koło Mechaników Lotniczych" przy Warszawskim Komitecie Wojewódzkim L.O.P.P. (Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej). 1 kwietnia 1930 roku Koło Mechaników Lotniczych stało się samodzielną organizacją która przekształciła się w Stowarzyszenie Mechaników Lotniczych. Pierwszą siedzibą SML był gmach przy ulicy Nowy Świat 17 należący do Instytutu Szerzenia Praktycznej Wiedzy Przemysłowej. W skład zarządu Stowarzyszenia weszli: Feliks Charlak (prezes), Leopold Baliński (wiceprezes), Edward Czyżewski (sekretarz) oraz Władysław Słomiński i Hilary Gąsiorowski.
Za główny cel Stowarzyszenie postawiło sobie przygotowanie fachowo wyszkolonych, w duchu patriotyzmu kadr mechaników i techników lotniczych oraz instruktorów przeciwgazowych dla pracy w przemyśle lotniczym i przeciwlotniczej obronie kraju.
Już w pierwszych latach swojej działalności Stowarzyszenie założyło koleżeńską kasę pożyczkową "Przezorność i pomoc ", od 1931r.zaczęło działalność koło szybowcowe, koło kulturalno oświatowe i drużyna piłkarska. Od samego początku swojego istnienia Stowarzyszenie prowadziło kursy dokształcające między innymi z zakresu: konstrukcji lotniczych, szybownictwa, fototechniki. W okresie tym zaczął ukazywać się miesięcznik Głos S.M.L, który w roku 1933 przekształcił się w czasopismo Mechanik Lotniczy. W 1935 roku z okazji pięciolecia istnienia Stowarzyszenia wydano broszurę pod tytułem "Pięciolecie S.M.L." oraz poświęcono własny sztandar. Na uroczystościach poświęconych pięcioleciu SML gościem honorowym był Inspektor Armii, generał dywizji Leon Barbecki oraz szef departamentu aerodynamiki M.S. Wojsk. gen. brygady Ludomil Rajski. W okresiem tym do Stowarzyszenia należeli lub byli jego honorowymi członkami: inżynierowie Bolesław Zalewski, Feliks Brodowski, Henryk Gizaczyński, Aleksander Seńkowski oraz kpt. Edmund Ostrowski,Stanisław Skarżyński, Stanisław Hlawsa, generał dywizji Leon Berdecki, Tadeusz Bieliński, Feliks Charlak. Wybuch II wojny światowej spowodował zawieszenie działalności Stowarzyszenia.
Więcej informacji na stronie stowarzyszenia.
Autor: Kamil Iwankiewicz
Komentarze