Przejdź do treści
Podpisano list intencyjny z Aeroklubem Stalowowolskim dotyczący współpracy (fot. stw24.pl)
Źródło artykułu

Stalowowolscy uczniowie będą mieć podniebne lekcje

Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli oraz Powiat Stalowowolski podpisały 9 stycznia br. z Aeroklubem Stalowowolskim list intencyjny dotyczący współpracy. Oznacza to, że chętni uczniowie tej szkoły będą mogli rozpocząć przygodę z lotnictwem od szkoleń szybowcowych.

Ideą naszego porozumienia jest zachęcenie młodzieży do zainteresowania się lotnictwem oraz wskazanie pewnych możliwości rozwoju zawodowego. Obecnie przemysł lotniczy rozwija się bardzo dynamicznie. Duże firmy, głównie linie lotnicze potrzebują wielu pilotów, jak też mechaników. Tak się w lotnictwie przyjęło, że aerokluby są tym pierwszym etapem szkolenia. Ja znam ponad trzydziestu pilotów i wszyscy zaczynali od szkolenia w aeroklubach, latania na szybowcach – mówi Dariusz Łukawski, dyrektor Aeroklubu Stalowowolskiego.

Zajęcia te nie będą skierowane do konkretnych klas, w szkole nie będą tworzone klasy typowo lotnicze, ale do uczniów zainteresowanych tą tematyką. To będą zajęcia dodatkowe.


(fot. Aeroklub Stalowowolski)

Widzimy, że w szkole od kilku lat jest zwiększone zainteresowanie zawodami związanymi z lotnictwem. I nie chodzi tylko o pilotowanie, ale też o zawody około lotnicze związane z naprawą sprzętu, awiacją, logistyką, obsługą pasażerów, przewozami typu cargo. Dzięki współpracy z Aeroklubem Stalowowolskim chcemy młodzież zainspirować, pokazać te zawody, które na rynku pracy są bardzo poszukiwane. Przecież w Polsce ma powstać bardzo duże lotnisko. Nasza młodzież jest zdolna, ambitna, szuka ambitnych wyzwań. To będzie bardzo dobry przykład na to, by dać im tę możliwość poprzez współpracę z Aeroklubem – mówi Mariusz Potasz, dyrektor LO im. KEN. Dodaje, że wśród absolwentów tej szkoły są piloci, a także osoby, które pracują przy obsłudze samolotów.

Już w najbliższym czasie w szkole planowane jest zorganizowanie spotkania z pilotem lotnictwa cywilnego, a także ma zostać sprowadzony szybowiec. Natomiast cały program ma być wdrożony od września.


(fot. Aeroklub Stalowowolski)

Starosta Janusz Zarzeczny zaznaczał, że młodzież jest zainteresowana lotnictwem, a dzięki tej współpracy będzie je mogła rozwijać. – Uważam, że młodzież będzie chętnie przychodziła na te zajęcia, i myślę, że znajdą się i tacy, którzy swoje życie zwiążą z tym bardzo szeroko pojętym zawodem lotniczym – mówi starosta.

Miejmy nadzieję, że z biegiem czasu wypracujemy wspólny program, który będzie korzystny dla liceum i dla nas – mówi Krzysztof Wasąg, prezes zarządu. Zaznacza, że ta współpraca będzie formą promocji Aeroklub, a szkoła będzie mieć możliwość korzystania z dodatkowych, atrakcyjnych zajęć wynikających z możliwości jakie daje Aeroklub.

Współpraca będzie polegać m.in. na podejmowaniu różnych inicjatyw z zakresu działalności edukacyjnej, promocyjnej, upowszechnianiu wiedzy o historii polskiej awiacji, kształtowanie cech charakteru związanych ze sportami lotniczymi.

Joanna Piechuta

Więcej informacji na stronie www.stw24.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony