Solidarni z "Rekinem"

Jacek Matysiak "Rekin"

W piątek, 8 lipca 2011 r., 22. Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku była gospodarzem uroczystości wręczenia solidarnie zebranej przez brać lotniczą gratyfikacji pieniężnej kpt. rez. pil. Jackowi Matysiakowi.

Na tym ceremoniale nie mogło zabraknąć Dowódcy Sił Powietrznych gen. broni pil. Lecha Majewskiego, który swoją obecnością nie tylko dał wyraz osobistego zaangażowania, ale też podkreślił doniosłość tego wydarzenia.

Kapitan Matysiak, znany w świecie lotniczym jako „Rekin", to zasłużony pilot, dowódca klucza lotniczego 41. Eskadry Lotnictwa Taktycznego z Malborka, który opuścił szeregi Sił Powietrznych w 2008 r. Miał wielkie plany na dalsze życie, jednakże brutalna choroba z dnia na dzień zmieniła jego codzienność w walkę o odzyskanie zdrowia i sprawności ruchowej. Dziś marzy o powrocie do formy i czynnego latania, które od zawsze było jego największą życiową pasją. Nie jest to jednak możliwe bez uzyskania wsparcia finansowego ludzi dobrej woli.

W tym właśnie szczytnym celu, w lutym 2011 r., na tegorocznej 16. edycji Balu Lotników i Polskiej Obronności organizowanej pod patronatem Agencji Altair przeprowadzono drogą licytacji zbiórkę pieniędzy na leczenie kapitana Matysiaka. Do aukcji charytatywnej wystawiono 31 lotniczych pamiątek i gadżetów przekazanych przez wielu znakomitych osobistości ze świata polityki i lotnictwa. Donatorem tej akcji był również generał Majewski, który przekazał na ten cel węglową rzeźbę Ikara oraz akrylowy obraz samolotu PZL P-11 C. Zbiórkę wszystkich darów przewidzianych na licytację przeprowadził Dziekan Korpusu Oficerów pułkownik Janusz Chwiejczak. Tytułem aukcji zebrano niebagatelną sumę 51,200 zł, którą w dniu dzisiejszym, w postaci czeku, osobiście wręczył „Rekinowi" Dowódca Sił Powietrznych. Uroczystość ta zgromadziła wielu znakomitych gości oraz przyjaciół kapitana Matysiaka, m.in. Prezesa Wojskowego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "SWAT" pana Ryszarda Pietrzaka. Na zbiórce nie zabrakło również Wiceprezesa Agencji Lotniczej Altair pana Wojciecha Łuczaka oraz pana Włodzimierza Budzińskiego - Prezesa Zarządu AIR-POL, jednego z największych darczyńców na ten cel.

Inicjatywa ta jest swoistym wyrazem solidarności środowiska lotniczego oraz „przykładem naszego zaangażowania i dbałości, nie tylko o tych, którzy dziś służą w Siłach Powietrznych, ale także o tych z nas, którzy są już poza służbą, a potrzebują pomocy i wsparcia - podkreślił w przemówieniu generał Majewski - Kiedy kpt. Matysiak miał już ogromne szanse pokazania swoich możliwości dowódczych, niestety pojawiła się choroba, z którą walczy do tej pory umiejętnie, tak jak pilot, myśliwiec" - ocenił Dowódca Sił Powietrznych. Złożył on również gorące podziękowania organizatorom, donatorom i wszystkim osobom które przyczyniły się do pomyślnego finału tej akcji, z której my, kadra i pracownicy Sił Powietrznych jesteśmy dziś niezwykle dumni. Kapitanie - wszystkiego najlepszego!

Wydział Prasowy DSP

Źródło: Siły Powietrzne
comments powered by Disqus