Przejdź do treści
Śmigłowiec Schweizer 330 na seminarium ELSEP w Politechnice Białostockiej (fot. Dariusz Piekut, Politechnika Białostocka)
Źródło artykułu

Śmigłowiec i prezentacje firm na seminarium ELSEP w Politechnice Białostockiej

Blisko 200 inżynierów oraz 20 wystawców uczestniczyło 24 maja 2023 r. w jubileuszowym seminarium szkoleniowym ELSEP na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej. W programie były sesje konferencyjne, targi firm branżowych i prezentacje rozwiązań techniczne wykorzystywanych w diagnostyce linii energetycznych. Wielką atrakcją był pokaz śmigłowca Schweizer 330 stosowanego w okresowych oględzinach linii wysokiego i średniego napięcia.
 
Seminaria szkoleniowe ELSEP organizowane są od 2003 roku przez Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej we współpracy z Oddziałem Białostockim Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz Podlaską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa. Wydarzenie na trwałe wpisało się w kalendarz imprez naukowo-technicznych regionu. ELSEP jest forum wymiany doświadczeń elektryków praktyków i teoretyków. Można tu uzupełnić specjalistyczną wiedzę o wiadomości z zakresu zmieniających się norm, nowych rozwiązań technicznych, stosowanych urządzeń, efektów najnowszych badań naukowych.

Elektrotechnika, elektroenergetyka to są dziedziny ciągle rozwijające się. Seminarium ELSEP na Politechnice Białostockiej wyprzedza pewne zjawiska, które zachodzą w tej branży. Mowa tu o transformacji energetycznej i rozwoju ruchu prosumenckiego w polskiej energetyce, a także przygotowaniu całego środowiska specjalistów z zakresu elektroenergetyki – rozpoczynając od otoczenia gospodarczego, naukowego, technicznego, na edukacji studentów kończąc – do skutecznego przeprowadzenia tych zmian – mówił dr hab. inż. Sławomir Cieślik, prof. Politechniki Bydgoskiej, prezes Stowarzyszenie Elektryków Polskich.

Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej współorganizuje konferencję szkoleniową ELSEP już po raz dwudziesty!

Śmigłowiec Schweizer 330 na seminarium ELSEP w Politechnice Białostockiej (fot. Dariusz Piekut, Politechnika Białostocka)2

Śmigłowiec Schweizer 330 na seminarium ELSEP w Politechnice Białostockiej (fot. Dariusz Piekut, Politechnika Białostocka)

Tematyka konferencji, jak również studia, które realizujemy na naszym wydziale związane z zagadnieniami elektrotechniki, elektroniki i telekomunikacji, czy energetyki odnawialnej są po prostu ważne dla rozwoju branży energetycznej. W trakcie tej konferencji spotykamy się i rozmawiamy z przedstawicielami różnych firm, nawiązujemy kolejne kontakty. Jest też doskonałe forum do tego, żeby te firmy mogły nawiązać ze sobą kontakty, które potem owocują w realizacji kolejnych projektów. Ale jest to też doskonała okazja, by spotkać się z naszymi absolwentami. Również nasi studenci widzą, jak branża ewoluuje i jakie są potrzeby kadrowe związane z rewolucją energetyczną, która nas dotyka już w tej chwili i gdzie konieczne jest wdrażanie nowych rozwiązań podlegających już technologii cyfrowej. Mamy już energetykę rozproszoną, narzucającą zupełnie inne wymagania i konieczność uwzględnienia interesów wielu odbiorców, ale też wielu wytwórców energii! – podkreśla dr hab. inż. Bogusław Butryło, prof. PB, Dziekan Wydziału Elektrycznego.

Dr inż. Marcin Sulkowski z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej i współorganizator ELSEP zauważa, że podczas seminarium mogą spotkać się specjaliści związani z elektroenergetyką z regionu i z Polski. Często są to absolwenci Wydziału Elektrycznego, którzy wracają na macierzysty wydział z przyjemnością i po wiedzę. Uczestnicy seminarium otrzymują bowiem certyfikaty.

Naszym celem jest przekazywanie najnowszych trendów w branży. Elektroenergetycy zawodowi nie zawsze mają czas, żeby na bieżąco obserwować rynek. Tu dajemy im skondensowaną wiedzę na temat tego, w jakim kierunku zmierza elektroenergetyka na świecie i w Polsce, czego się spodziewać, co już jest sprawdzone. Tu też możemy zweryfikować świat praktyków z naukowcami z uczelni, których mamy tu dużą reprezentację. Instalacje prosumenckie, magazyny energii, cała transformacja energetyczna – to naprawdę zmienia cały system funkcjonowania sieci elektroenergetycznej i my, elektroenergetycy, musimy sobie z tym poradzić – mówił dr inż. Marcin Sulkowski z Wydziału Elektrycznego.

Śmigłowiec Schweizer 330 na seminarium ELSEP w Politechnice Białostockiej (fot. Dariusz Piekut, Politechnika Białostocka)3

Śmigłowiec Schweizer 330 na seminarium ELSEP w Politechnice Białostockiej (fot. Dariusz Piekut, Politechnika Białostocka)

Części seminaryjnej towarzyszą prezentacje i pokazy firm branży elektrotechnicznej. Ogromne zainteresowanie wzbudzał prezentowany na terenie przed Wydziałem Elektrycznym unikatowy helikopter, służący do diagnostyki linii elektroenergetycznych i do realizacji prac na liniach wysokiego napięcia.

Śmigłowiec służy do szkolenia przyszłych monterów, którzy będą pracować na liniach wysokiego napięcia, w pracach pod napięciem. W Polsce jesteśmy pionierami w tych technologiach – podkreślał Wiktor Wiśniewski z firmy Wiśniewski Nidzica.

Śmigłowiec wykorzystywany jest w okresowych oględzinach linii wysokiego i średniego napięcia. Brygada elektromonterów przemieszcza się wtedy wzdłuż kilometrowych odcinków linii, przygląda się pracy urządzeń i sporządza raporty, na podstawie których zlecane są prace m.in. podcinki gałęzi lub wymiany przegrzewających się elementów. Helikopter wyposażony jest w zestawy kamer termowizyjnych, skanerów i układów nawigacyjnych, rejestrujących miliony punktów, z których tworzone są obrazy 3D linii. Dzięki tak pozyskanym informacjom skraca się czas inwentaryzacji oraz poszerza zakres oceny stanu technicznego elementów linii, będących często poza zasięgiem wzroku pracownika terenowego.

XX Seminarium Szkoleniowe ELSEP „Bezpieczeństwo instalacji prosumenckiej i sieci elektroenergetycznej” honorowym patronatem objęła Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB. Komitet naukowo-programowy: dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB (przewodniczący); dr hab. inż. Bogusław Butryło, prof. PB (wiceprzewodniczący); mgr inż. Paweł Mytnik (wiceprzewodniczący); dr inż. Grzegorz Hołyński (sekretarz); dr inż. Krzysztof Woliński (członek Komitetu). Komitet organizacyjny: mgr inż. Marek Łukaszuk, dr inż. Grzegorz Hołyński, dr inż. Jarosław Werdoni, mgr inż. Dariusz Szkiłądź, dr inż. Marcin Sulkowski.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony