Skrzydlata Polska 12/2019 już w sprzedaży

Skrzydlata Polska 12/2019

Grudniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Lotnictwo bezzałogowe w przestrzeni powietrznej i gospodarce
Dla lotników bezzałogowe statki powietrzne (bsl), to przede wszystkim nowa, najszybciej rozwijająca się gałąź lotnictwa. Tym bezzałogowcom, które już są w przestrzeni powietrznej, trzeba dać odpowiednie miejsce i wyznaczyć warunki, dzięki którym lotnictwo załogowe pozostanie bezpieczne, jak również nie pogorszy się bezpieczeństwo ludzi i mienia na ziemi.

Jak organiczyć ryzyko zderzenia z ptakami
Dr Michał Skakuj jest kierownikiem Zespołu B+R w spółce Chemical Advisory, która realizuje projekt pt. Ekologiczne środki repelentne jako metoda skutecznej eliminacji kolizji statków powietrznych z ptakami w portach lotniczych POIR.01.01.01-00-0870/17 w ramach Działania 1.1.1. Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Jest ornitologiem, ekspertem identyfikacji ptaków, przez wiele lat związanym z Uniwersytetem Gdańskim, ekspertem bezpieczeństwa ruchu lotniczego w obszarze zagrożeń środowiskowych, wieloletnim wiceprzewodniczącym Komitetu ds. Zderzeń Statków Powietrznych ze Zwierzętami, twórcą i ekspertem Programu Ograniczania Zagrożeń Środowiskowych w lotnictwie Sił Zbrojnych RP, autorem dziesiątków publikacji i wystąpień poświęconych zarządzaniu zagrożeniami środowiskowymi w lotnictwie, członkiem Zarządu World Birdstrike Association (WBA).

Z Okęcia dla wojsk lotniczych Emiratów
W grudniu 2019 roku do jednej z baz wojsk lotniczych Zjednoczonych Emiratów Arabskich, położonej kilkadziesiąt kilometrów od Abu Zabi, trafi jeden z najbardziej zaawansowanych produktów polskiego przemysłu lotniczego – symulator procesów katapultowania. To dzieło spółki ETC-PZL Aerospace Industries z warszawskiego Okęcia.

We wnętrzu Królowej – pyrzowickiej wieży
20 października 2019 roku w Międzynarodowym Dniu Kontrolera Ruchu Lotniczego uroczyście zainaugurowano w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice-Pyrzowice włączenie do procesu operacyjnego najnowszej i najwyższej w naszym kraju wieży kontroli lotów. Po uroczystościach warto się jej przyjrzeć z bliska i zajrzeć do jej wnętrza obiektywem naszego reportera, mając w pamięci, że podczas uroczystości jednogłośnie okrzyknięto ją Królową Polskiego Ruchu Lotniczego.

Holendrzy w Dolomitach
Coroczne ćwiczenie High Blaze, podczas którego załogi Koninklijke Luchtmacht Defensie Helikopter Commando (KLu DHC, dowództwa śmigłowców bojowych królewskich wojsk lotniczych) szkolą się w lataniu w górach, odbyło się tego lata na północy Włoch. Holendrzy wysłali do bazy lotniczej Aviano 160 oficerów i żołnierzy, pod dowództwem mjr Boudewijna Stevensa oraz 2 Eurocoptery AS532 Cougar i 3 Boeingi CH-47D Chinook.

G700 – najdoskonalszy Gulfstream
Najważniejszą premierą tegorocznej wystawy NBAA-BACE, która odbyła się w Las Vegas pod koniec października, był najnowszy odrzutowiec klasy biznes z USA - Gulfstream G700. Jak twierdzi jego producent, samolot łączy najlepsze cechy słynnego G650ER i niedawno certyfikowanych maszyn z rodziny G500 / G600. Czyli zasięg co najmniej 13.890 km z rezerwą NBAA IFR i kabinę z 5 przedziałami, mieszczącą maksymalnie 20 osób.

W laboratorium lotniczego luksusu
Mało kto zdaje sobie sprawę, że doskonały warszawski adres – ulica Kopernika, na tyłach prestiżowego Nowego Światu, powinien kojarzyć się nie tylko z przedwojennym szlagierem Juliana Tuwima i Jerzego Boczkowskiego z teatrzyku Qui pro Quo (Ja mam chłopczyna na Kopernika...), ale także z... lotniczym luksusem. Na Kopernika mieści się bowiem siedziba spółki Olko – O&O, Wiesława i Marka, który od lat zajmują się projektowaniem wnętrz i grafiki ekskluzywnych prywatnych samolotów dyspozycyjnych, takich, które mieszczą się w pojęciu General Aviation.

Nowy śmigłowiec Straży Granicznej
Lotnictwo Straży Granicznej pod koniec roku wzbogaciło się o nowy wiropłat – jest nim śmigłowiec Airbus Helicopters EC 135 P3H, wyprodukowany i dodatkowo wyposażony w sprzęt specjalistyczny w zakładach w Donauwörth nad Dunajem, położonych między Norymbergą a Augsburgiem. Pierwszego EC 135 P3H w barwach SG napędzają dwa silniki turbinowe Pratt & Whitney PW206B3, wyprodukowane w Kanadzie.

Ofensywa lotniczo-kosmiczna Italii
Podczas przygotowywanej obecnie przez stronę włoską polskiej wizyty rządowej w Italii, planowanej na luty-marzec 2020, padną najprawdopodobniej konkretne propozycje współpracy na polu obronności, przemysłu lotniczego i branży kosmicznej – powiedział w Warszawie podczas Italian-Polish Aerospace Forum (4 grudnia 2019) ambasador Republiki Włoskiej Aldo Amati.

Odeszła legenda polskiego szybownictwa
W sobotę 9 listopada 2019 r. we Wrocławiu na cmentarzu klecińskim został pochowany inż. pil. Jerzy Popiel – legenda kilku dziesięcioleci szczytowych lotów polskiego szybownictwa. Z jego nazwiskiem związane były sukcesy polskiej szkoły wyczynowego latania szybowcowego lat 50. i 60. XX wieku oraz triumfy ówczesnych polskich szybowców konstrukcji drewnianej – Pirata, Foki, Cobry i pierwszego kompozytowego – Jantara.

Zagadka urodzin Stanisława Wigury
Stanisław Wigura to legenda polskiego lotnictwa. Jego nazwisko dało literę W słynnemu zespołowi konstruktorskiemu RDW (pozostali to Stanisław Rogalski i Jerzy Drzewiecki). Trzej warszawscy inżynierowie, którzy budowali od 1927 roku samoloty turystyczne, pracowali zrazu w podziemiach Politechniki Warszawskiej. Ich pierwsze konstrukcje – od RWD-1 do RWD-4 odnosiły sukcesy w sporcie lotniczym, ale wielką sławę przyniósł im dopiero RWD-6.

Battle of Britain Air Show w Duxford
Dla każdego entuzjasty lotnictwa, interesującego się przede wszystkim konstrukcjami z okresu II wojny światowej, a szczególnie samolotem Supermarine Spitfire, te Pokazy lotnicze Bitwy o Anglię – czyli Battle of Britain Air Show (21 i 22 września 2019 r.) zapowiadały się jako kulminacja sezonu w Wielkiej Brytanii, z planowanym udziałem nawet 19 Spitfire'ów.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem grudniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

Źródło: Skrzydlata Polska
comments powered by Disqus