Skrzydlata Polska 10/2020 już w sprzedaży

Skrzydlata Polska 10/2020

Październikowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Celera 500L – rewolucja w lotnictwie?
26 sierpnia 2020 r. amerykańskie przedsiębiorstwo Otto Aviation poinformowało, że zaprojektowany przez nie samolot dyspozycyjny Celera 500L wykonał już 31 lotów. Testy prowadzono w tajemnicy na lotnisku Victorville w Kalifornii. Według projektantów, potwierdziły one planowane, bardzo ambitne parametry dotyczące zasięgu i prędkości lotu, a także kosztów eksploatacji – znacznie lepsze od obecnie używanych samolotów podobnej wielkości i przeznaczenia.

Aviation Espo 2020 w Kielcach
25 wystawców, kilkaset osób odwiedzających codziennie ekspozycję, tysiące internautów śledzących w sieci konferencje towarzyszące, to statystyczny bilans drugich już targów lotniczych Aviation Expo 2020 (19-20 września), Organizowanych już cyklicznie przez zespół Targów Kielce, których partnerem medialnym jest "Skrzydlata Polska".

Lotnicy SG z Huwnik i ich SN-28XG
Na Podkarpaciu, w malowniczo położonych wśród wzgórz Pogórza Przemyskiego Huwnikach, operuje IV Wydział Lotniczy Straży Granicznej, wchodzący w skład Biura Lotnictwa Straży Granicznej. To jemu właśnie dostarczono najnowocześniejszy obecnie wiropłat całej formacji. I to on od początku 2020 roku wykorzystuje jego możliwości nad tym specyficznym terenem Polski.

Lotniczy MSPO
Pandemia SARS-CoV-2 spowodowała, że z lotniczego punktu widzenia tegoroczny XXVIII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego był o wiele skromniejszy niż poprzednie imprezy. Niejako już tradycyjnie pierwszego dnia imprezy nad terenem Targów Kielce przeleciał morski samolot patrolowy / zwalczania okrętów podwodnych P-8A Poseidon lotnictwa US Navy. Oprócz niego Amerykanie zaprezentowali też – na ziemi – śmigłowiec uderzeniowy AH-64D Apache lotnictwa US Army.

Airbus stawia na napęd wodorowy
Airbus ujawnił trzy koncepcje pierwszego na świecie bezemisyjnego samolotu pasażerskiego, który mógłby wejść do służby do 2035 roku. Każda z nich reprezentuje inne podejście do kwestii lotu bezemisyjnego, podąża inną ścieżką technologiczną i przewiduje odmienną konfigurację aerodynamiczną.

Zmierzch czterosilnikowców, cz. II
Od lat 30. XX wieku pasażerskie samoloty czterosilnikowe, najpierw tłokowe, a później odrzutowe, przez kilka dekad były nieodłącznym elementem dalekodystansowych połączeń lotniczych. Dysponowanie nimi w swojej flocie, zwłaszcza wprowadzonymi do służby w latach 1970. Jumbo Jetami, świadczyło o prestiżu przewoźników. Jednak rozwój techniki lotniczej, szczególnie wzrost niezawodności coraz bardziej ekonomicznych silników odrzutowych o dużym ciągu spowodował, że obecnie czterosilnikowce są wycofywane z eksploatacji, stając się wymierającym gatunkiem, a ich produkcja jest wygaszana.

Raport Izby Reprezentantów w sprawie 737MAX
Komisja ds. Transportu i Infrastruktury Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych (Ameryki) opublikowała raport końcowy dotyczący samolotów Boeing 737 MAX. Model 737 MAX 8, który wszedł do eksploatacji w 2017 roku, został następnie uziemiony w wyniku dwóch katastrof samolotów, należących do linii Lion Air, w październiku 2018 roku i Etiopian Airlines, w marcu 2019 roku, w których zginęło łącznie 346 osób.

Odświeżony lotniczy arsenał strategiczny Rosji
Gen. Siergiej Iwanowicz Kobyłasz – dowódca rosyjskiego Lotnictwa Dalekiego Zasięgu (na stanowisku od 16 września 2016r.), poinformował o najdłuższej rekordowej misji dwóch załóg strategicznych bombowców Tu-160. Po starcie z bazy Engels, na południe od Saratowa nad Wołgą, spędziły one w powietrzu 25 h, przelatując ponad 20 tys. km nad wodami arktycznymi. Trzykrotnie tankowały z 6 towarzyszących im Ił-78.

Lotnicze lato Podkarpacia
Pomimo wirusowego załamania aerokluby regionalne prowadziły w okresie wakacyjnym intensywne szkolenie lotnicze. Jednym z aeroklubów Podkarpacia, który szkolił podstawowo młodych adeptów szybownictwa był Aeroklub Ziemi Jarosławskiej z lotniskiem w miejscowości Laszki (N 50°00'30" E 22°55'06"). Oprócz przyszłych pilotów aeroklubowych w Laszkach szkolono uczniów Liceum Lotniczego w Dęblinie. Program przypinania skrzydeł licealistom z Dęblina prowadzono w tym roku już po raz trzeci.

Inny polski dywizjon Bitwy o Anglię
80 lat temu stoczona została pierwsza w historii kampania wojenna, która w całości rozegrała się w trzecim wymiarze: lotnicza Bitwa o Anglię. Brytyjczycy powstrzymali nad Londynem machinę wojenną nazistowskich Niemiec, które były o krok od opanowania całej Europy. Do dziś ta batalia jest u nas traktowana bez należytego zrozumienia jej przełomowego znaczenia dla historii II wojny światowej. Nie rok później pod Moskwą, ani dwa lata później pod Stalingradem, ale w 1940 roku nad Anglią Hitler poniósł pierwszą strategiczną porażkę. Nie zdołał pokonać Wielkiej Brytanii militarnie, ani zmusić jej do kapitulacji przez osłabienie woli dalszej walki. Gdyby mu się udało, dalszy konflikt w Europie toczyłby już ze Stalinem.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem październikowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

Źródło: Skrzydlata Polska
comments powered by Disqus