Skrzydlata Polska 09/2018 już w sprzedaży

Skrzydlata Polska 09/2018

Wrześniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Lotnictwo w raju
Niemal pośrodku Oceanu Indyjskiego, w strefie zwykle omijanej przez cyklony, na północ i północny wschód od Madagaskaru znajduje się grupa 115 wysp pochodzenia wulkanicznego i koralowego archipelagu Seszeli.
Samoloty po raz pierwszy pojawiły się na Seszelach w sierpniu 1935. W 1974 na wyspy latało już ponad 30 różnych linii lotniczych. Dziś lądują tu jednak nie tylko samoloty i śmigłowce pasażerskie. Można również zobaczyć najcięższe transportowce świata, jak chociażby An-124 czy Ił-76. Jednak aby wylądować w tym raju na ziemi trzeba niekiedy pocierpieć, a piloci nie mogą sobie pozwolić na sekundę rozluźnienia

Światowy przemysł lotniczy i kosmiczny w liczbach
Sektor lotniczo-kosmiczny w ujęciu globalnym pobił w 2017 rekord przychodów uzyskując za swoje produkty i usługi w ubiegłym roku gigantyczną kwotę 838 mld USD – wynika to ze wspólnej analizy dwóch profesjonalnych think tanków – AeroDynamic Adisory i Teal Group, której ogólne wyniki podaje Aviation Week and Space Technology.

Zakład przyszłości BAE Systems
Inżynierowie BAE Systems niebawem wprowadzą do użytkowania roboty współpracujące z zespołami linii produkcyjnej (ang. collaborative robots – kobotów), zaprojektowane aby wspierać ludzi w złożonych procesach produkcji samolotów bojowych. Takie rozwiązania mają wejść w życie już w tym roku.

Studencki lądownik bliżej Marsa
Projekt Eagle to studencki projekt wielkogabarytowego lądownika marsjańskiego, realizowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej. Jako jeden z 5 najlepszych projektów z całego świata i przy tym jedyny z Polski został wybrany do finału konkursu Red Eagle – International Student Engineering Contest to Design Mars Lander, organizowanego przez The Mars Society przy współpracy z NASA, który odbyło się w sierpniu w Pasadenie (USA).

Draco, Super Wilga
Ostatni tydzień lipca każdego roku przyciąga amerykańskich entuzjastów lotnictwa na EAA Airventure w Oshkosh w stanie Wisconsin. Jest to największa impreza lotnicza na świecie, którą odwiedzają także tysiące entuzjastów lotniczych z wielu krajów. W tym roku nie zabrakło atrakcji, ale moją uwagę zwrócił samolot, który ma polski rodowód i jest rozwinięciem jednego z najbardziej rozpowszechnionych polskich samolotów w klubach lotniczych. Oczywiście mam na myśli PZL-104 Wilgę, jednak ten samolot, który przyleciał na tegoroczną imprezę do Oshkosh jest zupełnie nowym wcieleniem konstrukcji z Okęcia.

Mirage ostatniego ostrzeżenia
21 czerwca 2018 w 125. bazie lotniczej Istres-Le Tubé odbyła się uroczystość wycofania ze służby 28 samolotów uderzeniowych Dassault Mirage 2000N z Escadron de Chasse 2/4 La Fayette. Ich zadania przejęły Dassault Rafale B, które obecnie pozostają jedynymi francuskimi odrzutowcami zdolnymi do przenoszenia broni nuklearnej.

Letni Aviation Detachement
Od 30 lipca do 14 sierpnia br. w Powidzu odbywała się pierwsza letnia edycja Aviation Detachment 18-4, w której brały udział trzy amerykańskie transportowce C-130J-30 i około 90 lotników z 37th Airlift Squadron z Ramstein, zaś ze strony polskiej przede wszystkim personel 33. Bazy Lotnictwa Transportowego i jeden C-130E.

Podniebne zmagania nad Wielkopolską
Ziemia Wielkopolska sprzyja polskim szybownikom. Podczas rozgrywanych w lipcu Szybowcowych Mistrzostw Świata Sebastian wywalczył swój 23. złoty medal w zawodach o randze mistrzostw świata, Europy, Światowych Igrzysk Lotniczych. Sukces ten umacnia go na pozycji najwybitniejszego pilota w historii tej dyscypliny sportu. Po srebrny medal sięgnął jego partner w tej klasie Łukasz Grabowski, oraz Tomasz Rubaj w klasie club, a Mateusz Siodłoczek zdobył medal brązowy w klasie standard.

Nałęczowskie mistrzostwo świata
Do Nałęczowa na 3. Balonowe Mistrzostwa Świata Kobiet przybyły 33 załogi z 14 państw położonych na 4 kontynentach. Organizatorem zawodów, które odbyły się w dniach 6-11 sierpnia 2018, był Aeroklub Lubelski w Radawcu. W tym czasie Lubelszczyznę odwiedziły nie tylko najlepsze pilotki balonowe, ale również sławy światowego baloniarstwa jak Jakob Burkard – przewodniczący jury czy Mark Sullivan – przewodniczący Międzynarodowej Komisji Balonowej CIA przy FAI.

Legendy niekoniecznie latające
(Kolekcja Myśliwska) zorganizowała pokazy Flying Legends (Latających Legend). I jak to się zdarza od pewnego czasu, w ten sam weekend Fairford gościły wielkiej pokazy współczesnego lotnictwa – Royal International Air Tattoo – w tym roku szczególnie bogate z racji stulecia Royal Air Force. Nic dziwnego, że w rejsowym samolocie Warszawa–Londyn w czwartkowy poranek znalazło się liczne grono entuzjastów lotnictwa płci obojga. Sympatycznym zbiegiem okoliczności, kapitanem tego lotu był jeden z naszych pilotów warbirdów. Wygłaszając tradycyjne pozdrowienia dla pasażerów nie omieszkał życzyć nam ciekawych pokazów i udanych zdjęć. W moim przypadku życzenia się spełniły!

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem wrześniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

Źródło: Skrzydlata Polska
comments powered by Disqus