Przejdź do treści
Tiger Moth T-7230 SP-YAA, fot. Jacek Mainka
Źródło artykułu

80 rocznica pierwszego lotu dla RAF samolotu Tiger Moth T-7230 SP-YAA

16 września 2020 r. przypada 80 rocznica pierwszego lotu dla RAF samolotu Tiger Moth T-7230 SP-YAA, użytkowanego przez Jacka Mainkę. Jest to najstarszy samolot pozostający w rejestrze statków powietrznych ULC i co najważniejsze, wciąż w pełni sprawny i latający.

Dwupłatowiec został zbudowany i przekazany Królewskim Siłom Powietrznym (RAF) jeszcze w czasie Bitwy o Anglię. Przez całą wojnę szkolili się na nim późniejsi piloci Spitfire czy Lancaster, a także polscy lotnicy w Wielkiej Brytanii. T-7230 nosi polsko-brytyjskie malowanie z końca wojny.  

Prototyp De Havilland DH82 Tiger Moth został oblatany w październiku 1932 r. Samolot przyleciał do Polski w 2007 r. Od tego czasu uczestniczył w niezliczonej liczbie zlotów i pokazów, w tym m.in. odwiedził Radom, Góraszkę, Kraków, Płock, Nowy Targ, a także Niemcy (Padenborn) i Francję (Lens). Podczas Góraszki 2008 wyszkolony na Tiger Moth pilot Spitfire z 308 Dywizjonu Myśliwskiego, Jerzy Główczewski, lecący T-7230 z Jackiem Mainką spotkał się ze w powietrzu z Spitfire V z BBMF w malowaniu dowódcy 303 Jana Zumbacha (pilot Al Pinner).  


T-7230 również udział w filmach dokumentalnych m.in."Historia Polskiej Awiacji - Tiger Moth" z pilotem, który szkolił się na tym typie - Antonim Tomiczkiem. Pan Antonii był instruktorem już przed Wojną, wziął udział w Kampanii Wrześniowej, a w 1944 roku latał na Halifax i Liberator ze zrzutami m.in. niosąc pomoc Powstaniu Warszawskiemu. Pilot ATA - Pani Jadwiga Piłsudcka-Jaraczewska wyszkoliła się na Tiger Moth w 1942 r. i również wykonała lot na T-7230. Obecnie samolot stacjonuje w Konstancinie pod Warszawą.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony