Przejdź do treści
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 05/2023 już w sprzedaży

Majowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Czeskie "Papugi" PAŻP
22 lutego 2023 ostatni LET L410 UVP-E 15 Turbolet, noszący w Polsce znaki rejestracyjne SP-TPA i pozostający jeszcze częściowo w swoich charakterystycznych, kolorowych barwach, odleciał z Lotniska Chopina do Brna opuszczając Polskę. Był to symboliczny koniec trwającej ponad 30 lat eksploatacji Turboletów przez Inspekcję Lotniczą w roli samolotów kontrolno-pomiarowych, z racji jaskrawego i kolorowego malowania zwanych pieszczotliwie Papugami. 

Viceroy – elektryczny ekranoplan przyszłości 
Amerykański start-up Regent Craft zaprezentował pełnowymiarową makietę Viceroy – 12-miejscowego ekranoplanu z napędem elektrycznym. Makieta zawiera w pełni wyposażoną kabinę, zbudowaną z uwzględnieniem wniosków z testów prowadzonych ze Squire – demonstratorem technologii w skali 1:4.

Strix – pierwszy australijski bsl VTOL 
Podczas Avalon Airshow przedsiębiorstwo BAE Systems Australia zaprezentowało makietę pierwszego zaprojektowanego w kraju bezzałogowego statku latającego pionowego startu i lądowania Strix, który ma wykonywać zadania uderzeniowe i wywiadowcze.

Centrum symulatorowe dla załóg pokładowych 
W Warszawie odbyło się oficjalne otwarcie Centrum symulatorowego dla załóg pokładowych Polskiej Akademii Lotniczej. Jest to pierwszy w Polsce ośrodek oferujący tak szeroki zakres szkoleń dla personelu kabinowego i pokładowego.

Najjaśniejsza gwiazda AVES 
7º Reggimento Vega jest szczególną eskadrą AVES, ponieważ jest w stanie wykonać wszystkie zadania, jakie można postawić jednostce lotnictwa wojsk lądowych, wykonywane w różnych konfiguracjach, definiowane z biegiem czasu na podstawie dokładnej oceny scenariusza operacyjnego.

Fiński przepis na G 115E
IImavoimat (wojska lotnicze Finlandii), co roku potrzebują około 20 pilotów, którzy zasilają ich eskadry wyposażone w wielozadaniowe samoloty bojowe F/A-18C/D Hornet. Obecnie do ich szkolenia używane są samoloty Grob 115E, wyposażone w nowoczesną, cyfrową awionikę.

Ratownicy z Andów 
Argentyńska Escuadrón III de Búsqueda y Rescate, mająca siedzibę w mieście Mendoza, bardzo blisko najwyższej części Andów, jest jedną z niewielu w świecie jednostek zdolnych do wykonywania operacji poszukiwawczych i ratowniczych w górach, na wysokości powyżej 5000 m. 

Niezrealizowane wersje rozwojowe Orki 
Proces projektowania samolotu nie zawsze kończy się powstaniem prototypu, a tym bardziej wersji produkcyjnej. Nieraz nawet bardzo obiecujące pomysły nie są realizowane. Brakuje czasu, środków czy zainteresowania rynku. Tak było też w przypadku samolotu Orka, o którym pisaliśmy na łamach Skrzydlatej Polski już wiele razy. Teraz czas na niezrealizowane opcje.

Pamięci Bolesława Orlińskiego
Bolesław Orliński jest wśród najznakomitszych pilotów polskich postacią wyjątkową, wyróżniającą się wielkimi dokonaniami lotniczymi i niezwykłą osobowością. 

Wodnosamoloty nad jeziorem Garda
Pod koniec 1931 w bazie wodnosamolotów w Desenzano di Garda, z inicjatywy ówczesnego ministra lotnictwa Włoch Italo Balbo i ppłka Mario Bernasconiego został powołany Reparto Sperimentale Alta Velocità (Doświadczalny Departament Dużych Prędkości).

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem majowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony