Skrzydlata Polska 04/2018 już w sprzedaży

Skrzydlata Polska 04/2018

Kwietniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Augusto Cicaré i jego śmigłowce
W Argentynie Augusto Cicaré jest postacią legendarną, prawdziwym pionierem tamtejszego przemysłu lotniczego. Śmigłowcami zainteresował się dosłownie w wieku dziecięcym. Swoje zainteresowania rozwijał budując śmigłowce lekkie własnej konstrukcji. Po trwających pół wieku walkach z biurokracją i kryzysem ekonomicznym w Argentynie, jego przedsiębiorstwo gwałtownie się rozwija i zyskuje uznanie na całym świecie. Nie ma na kącie żadnych spektakularnych konstrukcji. Należy jednak pamiętać, że do wszystkiego doszedł własną pracą i samodzielnie zdobytymi doświadczeniami. Jego życiorys jest najlepszym przykładem tego co może dać połączenie wytrwałości z talentem. Dokąd zaprowadzi jeszcze przedsiębiorstwo Augusto Cicaré?

Cła importowe bez wpływu na produkcję lotniczą w USA
Prezydent USA Donald Trump wprowadził cła importowe na stal i aluminium. Już po samej zapowiedzi tej decyzji pojawiały się głosy, że decyzja ta może negatywnie odbić się na produkcji lotniczej amerykańskich koncernów. Bardziej szczegółowa analiza wykazuje jednak, że wcale tak być nie musi.

Diana od nowa
Diana to w mitologii rzymskiej bogini łowów i świata przyrody. To także nazwa polskiego szybowca klasy 15-metrowej, który pojawił się na przełomie lat 1990. i 2000. W 2005 oblatano jego udoskonaloną wersję Diana 2, która w tamtym okresie stała się konstrukcją najlepszą w swojej klasie. Teraz nowy producent szybowca wprowadził w nim kilka zmian, które otwierają przed Dianą 2 nowe możliwości.

Pierwszy Boeing 787-9 dla LOT-u
Boeing 787-9, noszący znaki rejestracyjne SP-LSA, nr ser. 38083 wylądował 23 marca o 8:53 na Lotnisku Chopina w Warszawie po bezpośrednim przelocie z lotniska Paine Field, skąd realizowane są dostawy samolotów wyprodukowanych w zakładach w Everett. Przedstawiciele naszego narodowego przewoźnika odebrali go oficjalnie od producenta 22 marca. Pierwszy rejs – bez pasażerów na pokładzie trwał 9 h 20 min. W jego trakcie Dreamliner pokonał dystans ok. 10 tys. km.

Wizja dla Balic na 20 lat
W końcu października 2017 spółka Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice Sp. z o.o. zaprezentowała plan generalny rozwoju lotniska Kraków-Balice do 2036. Ujęte w nim inwestycje o wartości ponad miliarda złotych mają pozwolić temu lotnisku na osiągnięcie za dwadzieścia lat przepustowości ponad 12 mln pasażerów rocznie i utrzymanie pozycji lidera wśród polskich regionalnych portów lotniczych.

Uruchomienie cywilno-wojskowego ARCC
W siedzibie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, uruchomiony został cywilno-wojskowego Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ang. Aeronautical Rescue Coordination Centre, ARCC). Utworzenie ośrodka, jest podyktowane koniecznością dostosowania się do krajowych norm prawnych, które dotyczą funkcjonowania służby ASAR.

Eurofightery z Gioia del Colle
Personel 36O Stormo (skrzydła) to bodaj jedni z najbardziej zapracowanych lotników Aeronautica Militare (wojsk lotniczych Włoch). Stacjonująca w bazie Gioia del Colle na południu kraju jednostka odpowiada za obronę przestrzeni powietrznej Włoch i NATO w czasie pokoju. Jest też przygotowana do przeprowadzania operacji obrony powietrznej na wyznaczonych obszarach w ramach międzynarodowych działań wymuszania i utrzymywania pokoju.

Połączenie profesjonalizmu i determinacji
Spółka FTD.aero z Poznania powstała praktycznie od zera. Dziś ma już w swoim dorobku certyfikowany symulator wielosilnikowego samolotu odrzutowego. W oparciu o własną wiedzę i determinację, bez wsparcia zewnętrznego udało się zbudować symulator B738/F2M. Jego perspektywy rozwojowe dają poznańskiej spółce szansę wejścia na rynek szkół lotniczych, ale nie tylko…

25-lecie Polskiego Lobby Przemysłowego
24 marca 2018 w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych w Warszawie miała miejsce uroczystość z okazji 25-lecia powstania Polskiego Lobby Przemysłowego. Jubileusz odbywał się pod patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918-2018. Patronami medialnymi byli: RAPORT-wto, Telewizja internetowa PRESS.WARSZAWA i Telewizja Internetowa INTERWIZJA.

Trudny tryumf w Andach
Sebastian 7 lat temu wygrał w Andach III Mistrzostwa Świat w Wyścigach Szybowcowych, a w styczniu b.r. powtórzył ten sukces. Pod Andami ponownie zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Poprzednio w 2010 po tryumfie Sebastiana w 3. edycji Grand Prix.

Nierdzewna legenda
W bieżącym roku obchodzimy, między innymi ważnymi rocznicami, również 100-lecie narodzin polskiego lotnictwa. Będą więc poświęcone temu naukowe sesje, odczyty, publikacje, uroczystości zarówno cywilne, jak i celebrowane z pełnym ceremoniałem wojskowym. Można przy tej okazji mieć nadzieję, że wśród rozmaitych przedsięwzięć pojawią się również takie, które znacznie mocniej niż ma to miejsce obecnie zakotwiczą tradycję lotniczą w przestrzeni publicznej. Miejsc takich, owych swoistych portali, jest bowiem stosunkowo niewiele. Pomniki i monumenty lotnicze w centrach miast można policzyć na palcach jednej ręki, a szkoda gdyż w sposób niejako ciągły, codzienny oddziałują ona na swoje otoczenie, kreując wokół żeglugi powietrznej pozytywne emocje. Może warto zatem przyjrzeć się jak niewielka Portugalia wkomponowała swoją lotniczą tradycję w ścisłe, odwiedzane przez miliony gości z kraju i zagranicy, turystyczne centrum Lizbony.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem kwietniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

Źródło: Skrzydlata Polska
comments powered by Disqus