Przejdź do treści
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 02/2023 już w sprzedaży

Lutowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

PLL LOT pożegnały Dash 8
1 stycznia br. odbył się ostatni rozkładowy lot samolotu Bombardier DHC-8-402Q w barwach PLL LOT, który zakończył trwający dekadę okres ich eksploatacji przez polskich przewoźników. Oznacza to też – przynajmniej obecnie – koniec eksploatacji samolotów turbośmigłowych do obsługi połączeń pasażerskich realizowanych na rzecz polskich towarzystw.

Kanada kupuje F-35A
Po kilkunastu latach przepychanek rząd w Ottawie wybrał F-35A Lightning II jako nowy wielozadaniowy samolot bojowy dla Royal Canadian Air Force (RCAF, królewskich kanadyjskich wojsk lotniczych). 

Wrocławski jubileusz
18 stycznia 1993 linie Eurowings uruchomiły pierwsze międzynarodowe połączenie z lotniska Wrocław-Strachowice im. Mikołaja Kopernika do Frankfurtu nad Menem, obsługiwane przez turbośmigłowe ATR 42. Pierwszym rejsem podróżowało kilkunastu pasażerów.

Adieu, Charlie!
Francuskie Armée de l'Air et de l'Espace (wojska lotnicze i kosmiczne) pożegnały myśliwce Dassault Mirage 2000 RDI, od niemal czterech dekad stanowiące kręgosłup obrony powietrznej kraju. 

Hornety na wschodniej flance NATO
Na początku grudnia ub. r. kontyngent Royal Canadian Air Force powrócił do kraju po czterech miesiącach pobytu w Rumunii, gdzie zajmował się obroną przestrzeni powietrznej tego kraju.

Jak Feniks z popiołów cz. II
Dalsze losy śmigłowców uderzeniowych Mi-24 w Magyar Légierő (węgierskich wojskach lotniczych). Tekst jest kontynuacją artykułu, zamieszczonego w SP 01/2023. 

Taki sam, ale jednak inny
Historia dalszego rozwoju Orki jest ilustracją, jak wiele wysiłku (i pieniędzy) trzeba, aby nowy samolot wdrożyć do produkcji. Jest to historia o tym, jak konstrukcja zaprojektowana według zasad obowiązujących dla samolotów budowanych w pojedynczych egzemplarzach po wielu latach przekształciła się w samolot zawodowy, dopuszczony do pracy zarobkowej. Warto ją poznać,by zrozumieć, jakajest między nimi różnica.

Rakiety do wielokrotnego użytku
W 2022 przedsiębiorstwo SpaceX, będące pionierem w odzyskiwaniu rakiet kosmicznych, ustanowiło w tym zakresie niezwykły rekord. Przeprowadziło 61 startów swych rakiet (60 Falcon-9 i jednego Falcona Heavy) przy czym odzyskało 60 rakietowych stopni do ponownego użycia.
Twórca tej kosmicznej potęgi, Elon Musk, zapowiedział na rok bieżący przeprowadzenie aż stu startów swych rakiet. Tak niezwykłe tempo wzrostu zapewnić ma właśnie wielokrotne użycie najważniejszego elementu rakiety, czyli jej pierwszego stopnia. W 2022 roku padł jeszcze jeden rekord: stopień Falcona 9 o numerze B1058 został użyty po raz piętnasty i ponownie odzyskany, co sugeruje, że w bieżącym roku rekord zostanie ponownie pobity.

Ostatni z pierwszych
Ryszard Kazimierz Kosioł z urodzenia był torunianinem, gdzie 29 stycznia 1933 przyszedł na świat, jednak większość swego dorosłego życia spędził na Lubelszczyźnie, a dokładniej w Świdniku.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem lutowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony