Rozbudowany terminal na bydgoskim lotnisku otwarty
W poniedziałek, 10 października) nastąpiło uroczyste otwarcie rozbudowanej o ponad 1000 m2 hali odlotów w Porcie Lotniczym Bydgoszcz. Pasażerowie mają teraz do dyspozycji nowoczesne i świetnie wyposażoną powierzchnię, na której zlokalizowano m.in. nową restaurację z widokiem na płytę lotniska, sklep wolnocłowy, salon VIP czy lotniczy kącik dla najmłodszych pasażerów. Rozbudowa terminala była elementem wieloletniego planu inwestycyjnego, który znacząco zwiększył bezpieczeństwo obsługiwanych operacji lotniczych oraz podniósł komfort pasażerów.
– Rozbudowa terminala to nasza najważniejsza i najbardziej odczuwalna dla pasażerów inwestycja w 2016 roku, która świetnie wpisuje się w rocznicę 100 lecia lotniska. Dzięki niej możemy zaoferować komfortowe warunki oczekiwania na odlot, ale też zapewnić możliwość miłego spędzenia czasu wszystkim pasażerom. Restauracja, z której można obserwować startujące i lądujące samoloty, sklep wolnocłowy czy wreszcie kącik dziecięcy dla najmłodszych, sprawiają, że nasze lotnisko zyskuje na atrakcyjności dla pasażerów, ale też i przewoźników, dla których poziom obsługi klienta jest często kluczowy. Nowoczesny terminal to też świetna wizytówka naszego Regionu. Jest to bowiem miejsce gdzie większość odwiedzających turystów czy przedsiębiorców rozpoczyna swoją wizytę w kujawsko-pomorskim – mówi Tomasz Moraczewski, Prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A.
W uroczystym otwarciu nowej części terminala uczestniczył Marszałek Piotr Całbecki oraz przedstawiciele władz miejskich, portów lotniczych oraz liczni pasażerowie.
– Regionalne porty lotnicze, w tym nasz bydgoski, mają do spełnienia ważną rolę zarówno w krajowej sieci połączeń lotniczych, jak i w budowaniu warunków dla rozwoju gospodarki. Trzeba powiedzieć wprost: bez lotniska nasza pozycja w zabieganiu o inwestorów i inwestycje, a także w międzynarodowej wymianie handlowej byłaby znacznie gorsza. To dobrze, że Port Lotniczy Bydgoszcz rozwija się i zabiega o pasażerów. Bardziej komfortowe warunki w terminalu pasażerskim to właściwy kierunek działań – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Nowa powierzchnia terminala została zaprojektowana i wyposażona zgodnie z najnowszymi trendami w zakresie planowania przestrzeni lotniskowych. Uwzględniono również sugestie pasażerów dotyczące poszczególnych funkcjonalności. Nowe powierzchnie, podobnie jak i cały Port, są przystosowane dla niepełnosprawnych pasażerów. Prowadzą do nich ruchome schody oraz przeszklona winda. W terminalu zastosowano ekologiczne i energooszczędne oświetlenie LED oraz nowoczesny system klimatyzacji. Znacząco zwiększyła się też liczba miejsc siedzących dla pasażerów. Poza sklepem, czy punktem gastronomicznym stworzono również nowy salon VIP, który dedykowany jest dla pasażerów biznesowych m.in. podróżujących samolotami Lufthansy na trasie Bydgoszcz-Frankfurt.
Rozbudowa terminala rozpoczęła się w listopadzie 2015 i była podzielona na dwa etapy. Otwarta dzisiaj część terminala to ukoronowanie drugiego etapu inwestycji w ramach, którego zagospodarowano powierzchnię blisko 750m2. W pierwszym etapie powstało dodatkowe 250 m2 hali odlotów poprzez rozbudowę budynku terminala w kierunku płyty postojowej dla samolotów. Generalnym wykonawcą obydwu etapów była firma LECH.
Aktualnie trwają prace koncepcyjne związane z dalszą reorganizacją ruchu pasażerskiego w terminalu. Prace obejmą między innymi rozbudowę hali przylotów, przeniesienie stanowisk kontroli bezpieczeństwa na pierwsze piętro oraz powiększenie powierzchni strefy ogólnodostępnej terminala.
Rozbudowa terminala była elementem wieloletniego planu inwestycyjnego, który znacząco zwiększył bezpieczeństwo obsługiwanych operacji lotniczych oraz podniósł komfort pasażerów.
Inwestycje realizowane w ostatnim czasie w ramach RPO w Porcie Lotniczym Bydgoszcz S.A. obejmowały między innymi: modernizację drogi startowej oraz systemu jej odwodnienia, remont płyt postojowych, remont systemu elektroświetlnego, zakup sprzętu dla Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, specjalistycznych pojazdów i sprzętu do obsługi operacji pasażerskich oraz cargo, w tym specjalnego pojazdu przeznaczonego do obsługi pasażerów niepełnosprawnych, Wartość inwestycji zrealizowanych w ramach Programu w latach 2007 - 2013 wyniosła prawie 143 milionów złotych i pochodziła w większości ze środków unijnych.
Komentarze