Przejdź do treści
Adela Dankowska w szybowcu (fot. kadr z filmu na youtube.com)
Źródło artykułu

Rocznica urodzin Adeli Dankowskiej

Dziś przypada 89. rocznica urodzin Adeli Dankowskiej – polskiej pilotki samolotowej i szybowcowej, która ustanowiła łącznie 15 rekordów świata i aż 43 rekordy Polski.

Urodziła się 5 stycznia 1935 roku w Sobieniach Jeziorach w województwie mazowieckim. W 1959 roku ukończyła studia ekonomiczne w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale nigdy nie pracowała w zawodzie. W 1959 roku rozpoczęła karierę w szybownictwie i lotnictwie. Ustanowiła łącznie 15 rekordów świata i 43 rekordy Polski, w tym ostatni zdobyty w 2004 roku w wieku 70 lat.

Otrzymała wiele odznaczeń. Wśród nich Medal Tańskiego w 1964 roku. W 1976 roku została odznaczona przez FAI prestiżowym Medalem Lilienthala przyznanym za trzy rekordy świata pobite w 1975 r.: lot po trójkącie 750 km, odległościowy po trójkącie 769,4 km oraz sprint szybowcowy po trójkącie 104 km.

Przez wiele lat pracowała jako instruktor lotniczy w Centralnej Szkole Szybowcowej Aeroklubu Polskiego w Lesznie. Należała do komisji rewizyjnej Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców „Społem”. Członkini Krajowej Rady Lotnictwa i Państwowej Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej.

Adela Dankowska przy kabinie szybowca (fot. Autor nieznany, domena publiczna, Wikimedia Commons)

Adela Dankowska (fot. Autor nieznany, domena publiczna, Wikimedia Commons)

Angażowała się także w działalność polityczną. Zasiadała w Miejskiej i Wojewódzkiej Radzie Narodowej. W 1981 roku została przewodniczącą komisji zakładowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w Lesznie. Od 1989 do 1991 roku sprawowała mandat posła na Sejm X kadencji z ramienia „Solidarności”.

Pisywała jako autor artykułów o szybownictwie publikowanych w magazynie Skrzydlata Polska. Swoją karierę w sporcie szybowcowym, wieloletnią pracę instruktora oraz działalność sportową opisała w wydanej w 2005 książce pt. "Z głową w chmurach".

Pani Adeli składamy dziś najlepsze życzenia.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony