Raport o ilości paralotniowych świadectw kwalifikacji z podziałem na uprawnienia
Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe otrzymało z Urzędu Lotnictwa Cywilnego odpowiedź na zapytanie o ilość ważnych Świadectw Kwalifikacji i wpisanych w nich uprawnień. Urząd corocznie publikuje zbiorcze podsumowanie ilości Licencji i Świadectw, aczkolwiek dane te nie obejmują poszczególnych uprawnień, w naszym przypadku takich jak PPG i trajki. Poniżej znajdują się odsyłacze do poszczególnych części raportu (format PDF)
• Świadectwa „STARE” (PP) i „NOWE” (PGP) oraz wpisane do nich uprawnienia (stan na koniec 2016)
• ŚK nowo wydane w roku 2016
• Wszystkie ŚK ważne na koniec roku 2016 (nowo wydane + starsze)
PSP zwraca uwagę na kilka istotnych spraw:
1. Raport nie obejmuje oczywiście pilotów posiadających zagraniczne uprawnienia, jak i latających bez żadnych dokumentów.
2. Ze względu na ograniczenia techniczne nie udało się uzyskać informacji o „nowych” świadectwach PGP z uwzględnieniem podziału na „wyłącznie PG”, „wyłącznie PPG”, „wyłącznie trajki”. Przedstawione liczby są tylko zbiorczym zestawieniem wszystkich uprawnień swobodnych, napędowych i napędowo-trajkowych. Nie wiadomo więc ilu napędowców lata również swobodnie, a ilu wcześniej posiadało zapis „Wyłącznie loty z napędem”. Takie informacje być może będą osiągalne w przyszłości, po modernizacji systemu IT przez ULC.
3. Ponieważ w prawie wszystkich przypadkach kursant szkolący się do uprawnienia PPG i PPGG musi mieć własny napęd (trajkę) można przyjąć, że wszyscy posiadacze tego uprawnienia aktywnie latają napędowo.
4. Należy mieć na uwadze, że pewną istotną statystycznie właściwością „nowych” ŚK jest ich bezterminowość. Z czasem bardzo trudno będzie ustalić liczbę faktycznie latających osób i takich, które karierę lotniczą zakończyły na zdaniu egzaminu. Do tej pory „znikały” one naturalnie po 5 latach, gdy ich dokumenty traciły ważność. Teraz pozostaną w wykazie po wsze czasy. Na chwilę obecną można jednak założyć, że prawie wszyscy z grona 5238 osób posiadających dokumenty PGP są raczej aktywnymi pilotami, gdyż duża część świadectw PGP stanowią dokumenty wymienione ze „starych” PP.
5. Z punktu widzenia prawnego Świadectwo Kwalifikacji PP, oraz PGP to twa różne dokumenty. Oznacza to, że ULC traktuje wymianę PP -> PGP jako wydanie całkowicie nowego Świadectwa. Osoby dokonujące takiej konwersji w roku ubiegłym są więc doliczone do raportu „ŚK nowo wydane w roku 2016” pomimo tego, że posiadali już wcześniej uprawnienia.
Podsumowując powyższe można stwierdzić, że w Polsce lata co najmniej 6175 paralotniarzy, z czego 2029 lata z napędem plecakowym a 612 z napędem na trajce. Mamy też 437 tandemiarzy i 72 instruktorów. Oczywiście liczbę należało by zwiększyć aby uwzględnić posiadaczy dokumentów Słowackich, Czeskich, jak i osób latających bez żadnych z nich. PSP nie podejmuje się jednak szacunków tej liczby. Być może wystosuje w najbliższej przyszłości stosowne zapytania do LAA CR i LAA SR.
– Jesteśmy najbardziej liczną społecznością lotniczą w całym polskim lotnictwie cywilnym. Jest nas więcej niż skoczków spadochronowych (1690), pilotów szybowcowych (2657), pilotów zawodowych samolotowych (1274) i pilotów ULM (400) razem wziętych. Kolejną pod względem liczności społecznością lotniczą są samolotowi piloci rekreacyjni PPL(A) w liczbie 3762 ważnych aktualnie licencji – mówi Mateusz Lubecki z Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego.
Komentarze