Przejdź do treści
Źródło artykułu

Posiedzenie Dyrektorów Generalnych ECAC

Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował, że Prezes ULC - Grzegorz Kruszyński bierze udział w 59 specjalnym posiedzeniu Dyrektorów Generalnych Lotnictwa Cywilnego Europejskiej Konferencji Lotnictwa Cywilnego (ECAC), które odbywa się w Atenach.

Podczas spotkania Dyrektor Generalny Lotnictwa Cywilnego w Belgii przedstawi informację nt. priorytetów działania Belgii podczas przewodniczenia UE.

Mowa będzie również o wyborach do Rady Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). W wyniku korespondencji prowadzonej przez Przewodniczącego ECAC z siostrzanymi organizacjami regionalnymi tj. ACAC, AFCAC, LACAC oraz Republiką Korei, Singapurem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi oraz Malezją - uzyskano zapewnienie poparcia w wyborach do Rady ICAO kandydatów z państw europejskich, w zamian za poparcie kandydatur przedstawionych przez te ugrupowania i państwa.

Omówione zostaną zasady współpracy pomiędzy Europejską Konferencją Lotnictwa Cywilnego a Organizacją Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). W następstwie decyzji Rady ICAO w październiku 2009 r. Sekretarz Generalny negocjował porozumienia o współpracy z organizacjami regionalnymi, tj. z ACAC, AFCAC, LACAC i ECAC oraz z Unią Europejską i Unią Afrykańską. Podpisanie tych porozumień odbędzie się 27 września br., tuż przed 37. sesją Zgromadzenia ICAO (28 września–8 października 2010 r.).

Dyrektorzy generalni podczas obecnego posiedzenia zostaną poproszeni o wyrażenie zgody na podpisanie Porozumienia o współpracy ICAO–ECAC. Porozumienie jest sformalizowaniem i kodyfikacją od dawna istniejących wzajemnych relacji między tymi organizacjami. Może ułatwić m.in. wymianę informacji, wspólne przedsięwzięcia w Europie, promocję szkoleń i bezpłatny dostęp do publikacji.

Zebrani dyskutować będą także o ratyfikacji Konwencji o ujednoliceniu niektórych prawideł dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego (Montreal, 1999). Na dwustronnym posiedzeniu ECAC-USA rząd USA zwrócił się z prośbą o wsparcie przez ECAC na Zgromadzeniu ICAO wezwania do powszechnej ratyfikacji Konwencji – z uwagi na zawarte w niej przepisy dotyczące odszkodowań dla ofiar katastrof lotniczych. Cztery państwa europejskie nie ratyfikowały dotąd Konwencji, dwa państwa są w trakcie procesu ratyfikacji. Dyrektorzy generalni zostaną poproszeni o wyrażenie zgody na poparcie w trakcie Zgromadzenia propozycji USA.

Omawiane będą również sprawy z zakresu bezpieczeństwa lotniczego, ochrony lotnictwa i ochrony środowiska.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony