Polski lotnik samotnie pokonał Atlantyk - wystawa w Senacie

Stanisław Skarżyński w samolocie RWD-5bis podczas startu

Bez spadochronu i radia, za to w eleganckiej marynarce kapitan Stanisław Skarżyński w 1933 roku jako pierwszy Polak pokonał samolotem Atlantyk. Jego RWD-5bis polskiej konstrukcji jest najmniejszą maszyną, jaka przeleciała ocean. Dziś w Senacie z okazji 80. rocznicy tego wydarzenia zostanie otwarta wystawa.

– Warto przypomnieć Stanisława Skarżyńskiego, to jedna z najwybitniejszych postaci polskiego lotnictwa – mówi Witold Sitarz, senator PO, przewodniczący parlamentarnego zespołu lotniczego. Zespół, obok senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, jest inicjatorem wystawy „Historyczny lot Stanisława Skarżyńskiego przez Atlantyk”.

7 maja 1933 roku kpt. Stanisław Skarżyński wystartował z St. Louis w Senegalu. Siedział za sterami RWD-5bis. Po ponad 20 godzinach lotu wylądował w Maceió, w północno-wschodniej Brazylii. Leciał bez radia i spadochronu.

W sumie pokonał 3852 kilometry, ustanawiając międzynarodowy rekord długości i czasu przelotu samolotem sportowym o wadze do 450 kg. – Jego wyczyn rozsławił polskie lotnictwo – mówi senator Sitarz. Dodaje, że lotnik, oprócz pobicia rekordu, chciał spopularyzować na świecie samolot polskiej konstrukcji – RWD-5bis. (...)

Powyżej opublikowaliśmy fragment tekstu, artykuł w całości przeczytasz na portalu polska-zbrojna.pl 

Źródło: polska-zbrojna.pl
comments powered by Disqus