Przejdź do treści
Szkolenie dla lekarzy z ukraińskiego HEMS-u z lotniczej ewakuacji medycznej (fot. LPR)
Źródło artykułu

Polska będzie szkolić lekarzy z ukraińskiego HEMS-u z lotniczej ewakuacji medycznej

12 grudnia 2022 r. o godz. 10:00 w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie rozpoczęło się szkolenie pierwszej grupy personelu medycznego z Ukrainy z zakresu kompetencji, procedur i organizacji Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (ang. Helicopter Emergency Medical Service, HEMS), które jest przeprowadzane przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. 

Jest to inicjatywa podjęta przez Pierwsze Damy Polski i Ukrainy.

Szkolenie stanowi odpowiedź zgłoszonego zapotrzebowania w zakresie przygotowania ukraińskiego personelu medycznego do działań związanych z zabezpieczeniem i ewakuacją drogą lotniczą rannych żołnierzy i obywateli ze strefy działań wojennych, ale również docelowej realizacji projektu budowania struktury HEMS w Ukrainie.

Szkolenie – trwające 10 dni –  będzie realizowane w formule teoretyczno–praktycznej i obejmie:

  • zagadnienia dotyczące zarządzania zasobem ludzkim w załodze HEMS, ze szczególnym uwzględnieniem zasad skutecznej komunikacji i współpracy w załodze;
  • procedury operacyjne wykorzystywane podczas realizacji misji HEMS;
  • procedury medyczne: standaryzacja wyposażenia medycznego, specjalistyczne zabezpieczenie pacjenta w różnych stanach zagrożenia zdrowotnego, z uwzględnieniem procedur wysokospecjalistycznych na różnych etapach realizacji misji, w tym m.in. zatrzymanie krążenia na pokładzie śmigłowca, intubacja dotchawicza na pokładzie śmigłowca, z wykorzystaniem check-list, czy rozwiązywanie różnych problemów medycznych podczas lotu;
  • warsztaty z ewakuacji ze śmigłowca wraz z pacjentem w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych, w tym z zadymionej kabiny;
  • ćwiczenia praktyczne w zakresie zachowania się i przygotowania oraz ewakuacji ze strefy działań wojennych (tj. strefy, gdzie nie może wylądować śmigłowiec) pacjenta do miejsca ostatecznej ewakuacji;
  • zapoznanie uczestników z zasadami szkolenia i utrzymywania uprawnień przez personel HEMS z wykorzystaniem symulatora lotów.
Szkolenie dla lekarzy z ukraińskiego HEMS-u z lotniczej ewakuacji medycznej (fot. LPR)2

(fot. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe)

Powyższy zakres będzie realizowany przez instruktorów medycznych, instruktorów szkolenia lotniczego, którzy na co dzień szkolą personel Lotniczego Pogotowia ratunkowego.

Dodatkowym elementem, który przewidziany jest podczas szkolenia jest udział w dyżurach załogi HEMS, w tym loty do zdarzeń i zapoznanie się z przedstawionymi procedurami w wymiarze praktycznego wykorzystania.

Głównym celem szkolenia jest zapoznanie uczestników ze specyfiką pracy załóg HEMS, która jest realizowana w oparciu o regulacje i standardy obowiązujące w Unii Europejskiej.
 

Szkolenie dla lekarzy z ukraińskiego HEMS-u z lotniczej ewakuacji medycznej (fot. LPR)3

(fot. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe)

Szkolenia zainaugurowała konferencja prasowa z udziałem Roberta Gałązkowskiego – dyrektora LPR, Adama Niedzielskiego – ministra zdrowia, Jacka Siewiery – szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Iriny Mykychak, wiceminister zdrowia Ukrainy.

Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) prof. Robert Gałązkowski powiedział, że po 15 tygodniach zakończono projekt szkolenia 550 lekarzy i felczerów w Ukrainie, którzy również pracują blisko linii frontu. 

"Dzisiaj inaugurujemy z inicjatywy pań prezydentowych Polski i Ukrainy (Agaty Kornhauser-Dudy i Ołeny Zełenskiej - PAP) szkolenie dla naszych kolegów, którzy niebawem wsiądą na śmigłowce ratunkowe i będą tworzyć śmigłowcową służbę ratownictwa medycznego" – poinformował.

Gałązkowski powiedział, że wojna nie jest komfortowym miejscem do ratowania pacjentów. "Wojna to dbanie o życie ratowników, którzy są w strefie czerwonej, wojna to udzielenie pomocy, ale przede wszystkim bezpieczna ewakuacja ze strefy zagrożenia i transport do szpitala. To jest coś zupełnie innego od działań, które prowadzimy na co dzień" – podkreślił.

Szef LPR przekazał, że szkolenie będzie trwało do 21 grudnia br. i będzie obejmować elementy medyczne i współpracy w załodze od strony przepisów lotniczych. Ostatnim etapem szkolenia będą dyżury w 10 bazach LRP.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony