Przejdź do treści
Podsumowanie aktywności ULC w 2018 roku (fot. ULC)
Źródło artykułu

Podsumowanie aktywności ULC w 2018 roku

Zbliża się koniec roku, zatem czas na podsumowania. Przedstawiamy najważniejsze aktywności Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz najciekawsze wydarzenia z zakresu lotnictwa cywilnego w 2018 roku. Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe wyzwania, również dla lotnictwa cywilnego. Stojąc u progu 2019 roku ULC jest przekonany, że dzięki współpracy polskie lotnictwo będzie się nieustannie rozwijać. Urząd Lotnictwa Cywilnego życzy wszystkim klientom oraz sympatykom lotnictwa, aby nowy 2019 rok był czasem spełnienia wszystkich marzeń!

Styczeń
Wszystkie lotniska z unijnym certyfikatem

Wszystkie lotniska, zobligowane na podstawie  art. 6 ust. 1 rozporządzenia Komisji (UE) Nr 139/2014 z dnia 12 lutego 2014 r. do konwersji certyfikatów krajowych na certyfikaty Unii Europejskiej, pomyślnie przeszły proces konwersji, zgodnie z harmonogramem unijnym.

Luty
Eamonn Brennan nowy Dyrektor Generalny EUROCONTROL z wizytą w Polsce

Eamonn Brennan nowy Dyrektor Generalny Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (EUROCONTROL) przyjechał z roboczą wizytą do Polski. Podsumowano roczną prezydencję naszego kraju w EUROCONTROL oraz omówiono plany i wizję Organizacji na najbliższe lata.

Testowa wersja systemu Centralnej Bazy Zgłoszeń (CBZ)
Informujemy, że Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego uruchamił testową wersję systemu Centralnej Bazy Zgłoszeń (CBZ) dla zgłaszania zdarzeń lotniczych, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 376/2014 z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie zgłaszania i analizy zdarzeń w lotnictwie cywilnym oraz podejmowanych w związku z nimi działań następczych.

Warsztaty „Zgłaszanie zdarzeń lotniczych oraz SMS w praktyce w małych organizacjach – to się opłaca!”
W dniach 21-22 lutego 2018 r. w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie odbyły się organizowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, warsztaty dotyczące SMS (Safety Management System).

Marzec
Lotnisko Chopina jako pierwsze w Polsce z kategorią IIIA

W dniu 29 marca 2018 r. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego zmienił certyfikat Lotniska Chopina w Warszawie poprzez jego rozszerzenie o możliwość wykonywania operacji lądowania w Kategorii IIIA na kierunku drogi startowej „33”.

Podsumowanie warsztatów dla organizatorów pokazów lotniczych
W dniu 27 marca 2018 r. w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego odbyły się warsztaty poświęcone organizacji pokazów lotniczych w nadchodzącym sezonie. Warsztaty, ku naszemu miłemu zaskoczeniu, zgromadziły dużą grupę osób zainteresowanych tematyką związaną z realizacją pokazów. Wśród nich nie zabrakło oczywiście organizatorów pokazów, ich przedstawicieli oraz innych osób funkcyjnych.

Kwiecień
„Laser to nie zabawka” – rusza ogólnopolska kampania społeczna Urzędu Lotnictwa Cywilnego przeciw oślepianiu pilotów laserem

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Mikołaj Wild oraz prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson, zainaugurowali ogólnopolską kampanię społeczną „Laser to nie zabawka”. Jej celem jest podniesienie świadomości wśród społeczeństwa na temat niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą zabawa laserem poprzez kierowanie jego wiązki w stronę samolotów. W ramach akcji informacyjnej przygotowano spot edukacyjny oraz plakaty i animacje, które będzie można zobaczyć w mediach społecznościowych, na terenie lotnisk, w środkach komunikacji miejskiej w Warszawie oraz sieci kin. Partnerami kampanii są: Ministerstwo Infrastruktury, Lotnisko Chopina oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Do akcji włączyły sie również porty regionalne tj. Kraków Airport, Port lotniczy Radom, Port lotniczy Rzeszów-Jasionka, Port lotniczy Warszawa-Modlin oraz Lublin Airport.

Dynamiczny rozwój przewozów lotniczych w Polsce w 2017 roku
Polskie porty lotnicze obsłużyły w 2017 roku prawie 40 mln pasażerów, co stanowi 18 proc. wzrostu w stosunku do 2016 roku. Odnotowano zarówno przyrost liczby operacji pasażerskich, oferowania, jak i współczynnika wypełnienia miejsc w samolocie. Polski rynek po raz kolejny uzyskał lepsze wyniki od rynków europejskich i światowych.

Inspekcja standaryzacyjna EASA w ULC. Pełny poziom zgodności z wymaganiami UE w obszarze licencjonowania kontrolerów ruchu lotniczego
Urząd Lotnictwa Cywilnego wykazał pełną zgodność z wymaganiami rozporządzenia Komisji Europejskiej 2015/340 ustanawiającego wymagania techniczne i procedury administracyjne dotyczące licencji i certyfikatów kontrolerów ruchu lotniczego - informuje raport końcowy EASA przesłany do Urzędu Lotnictwa Cywilnego w dniu 11 kwietnia 2018 roku. W raporcie wyrażono uznanie dla inspektorów ULC za profesjonalizm i zaangażowanie, które przyczyniły się do sprawnego przebiegu i sukcesu inspekcji.

Konferencja Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym
W dniach 18-19 kwietnia 2018 r. na Uczelni Łazarskiego w Warszawie odbyła się organizowana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego kolejna już edycja Konferencji Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym poświęcona zarobkowym przewozom lotniczym (CAT) i lotnictwu ogólnemu (GA).
Konferencja podsumowała rok 2017 w lotnictwie cywilnym. Szczegółowo również zostały omówione tematy związane z nadzorem nad podmiotami oraz różnymi obszarami bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym, a jednym z punktów było podpisanie Deklaracji Just Culture.

Maj
Podpisanie porozumienia z Instytutem Lotnictwa o współpracy w zakresie zarządzania bezpieczeństwem w lotnictwie cywilnym

W dniu 11 maja 2018r.  Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Pan Piotr Samson oraz Dyrektor Instytutu Lotnictwa Pan dr inż. Paweł Stężycki, podpisali w siedzibie Urzędu Lotnictwa Cywilnego porozumienie  o współpracy w  zakresie zarządzania bezpieczeństwem w lotnictwie cywilnym. Porozumienie jest kontynuacją wcześniejszych działań w obszarze prowadzonych analiz zdarzeń lotniczych wykonywanych na potrzeby identyfikacji zagrożeń w lotnictwie cywilnym, określania ich trendów  i współpracy przy opracowywaniu działań profilaktycznych.

Czerwiec
Podpisanie porozumienia z Państwową Komisją Badania Wypadków Lotniczych o współpracy w zakresie zdarzeń lotniczych

W dniu 8 czerwca 2018 r.  Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Pan Piotr Samson oraz Przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Pan Andrzej Lewandowski, podpisali w siedzibie Urzędu Lotnictwa Cywilnego porozumienie o współpracy w zakresie zdarzeń lotniczych.

EASA: ULC skutecznie nadzoruje obszar medycyny lotniczej
Inspekcja standaryzacyjna Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego (ULC) potwierdziła pełną zgodność standardów ULC z unijnymi wymaganiami w obszarze medycyny lotniczej w odniesieniu do kontrolerów ruchu lotniczego. W raporcie Agencji, przesłanym do Urzędu Lotnictwa Cywilnego w dniu 8 czerwca 2018 roku, wyrażono uznanie dla pracowników ULC za profesjonalizm i zaangażowanie, które przyczyniły się do sprawnego przebiegu i sukcesu inspekcji.

Prawa pasażerów w transporcie lotniczym [ulotka]
Urząd Lotnictwa Cywilnego po raz kolejny włącza się do akcji „Przed wakacjami – Co warto wiedzieć” organizowanej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przypominamy o naszych prawach w sytuacji opóźnionego/odwołanego lotu lub odmowy przyjęcia na pokład samolotu. W tym roku przygotowaliśmy dla Państwa specjalną ulotkę zawierającą najważniejsze informacje o naszych prawach i obowiązkach linii lotniczych.

Nowelizacja przepisów krajowych dla lotnisk
W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej (http://dziennikustaw.gov.pl/) zostały opublikowane dwa znowelizowane rozporządzenia dotyczące lotnisk podlegających wymaganiom krajowym (niepodlegających certyfikacji unijnej), które wchodzą w życie w dniu 27 czerwca 2018 r.

Lipiec
Jak zorganizować pokaz lotniczy? [ulotka ULC]

Pokazy lotnicze to wydarzenia, które przyciągają wielu pasjonatów lotnictwa, ale także osoby niezwiązane z awiacją, które chętnie podziwiają umiejętności pilotów. Najwięcej pokazów organizowanych jest w szczycie sezonu lotniczego, czyli w wakacje. Z uwagi na bezpieczeństwo publiczności i pilotów pokazy lotnicze muszą odbywać się zgodnie z określonymi przepisami. W związku z tym oraz w trosce o bezpieczeństwo publiczności i uczestników tego rodzaju imprez Urząd Lotnictwa Cywilnego przygotował ulotkę na temat przepisów dotyczących organizacji oraz przeprowadzania pokazów lotniczych.

Urząd Lotnictwa Cywilnego na 36. plenarnej sesji ECAC
W dniach 10-11 lipca br. w Strasbourgu odbyła się 36. plenarna sesja Europejskiej Konferencji Lotnictwa Cywilnego (ECAC), w której udział wziął Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson. Oprócz Dyrektorów Generalnych Lotnictwa Cywilnego w sesji uczestniczyli m.in. przedstawiciele państw członkowskich ECAC, organizacji międzynarodowych, a także Przewodniczący Rady Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) dr Olumuyiwa Benard Aliu, Sekretarz Generalna ICAO dr Fang Liu, Dyrektor Generalny ds. mobilności i transportu w Komisji Europejskiej Henrik Hololei oraz Dyrektor Generalny Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) Alexandre de Juniac.

Seminarium instruktorskie w zakresie UAVO
W dniu 13 lipca 2018 r. w siedzibie ULC odbyło się seminarium instruktorskie w zakresie UAVO. Głównym tematem seminarium były planowane zmiany w przepisach krajowych i europejskich. Podczas seminarium przedstawiono wyniki przeprowadzonych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego kontroli w podmiotach szkolących, poruszono również zagadnienia związane z koordynacją lotów bezzałogowych statków powietrznych z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, a także omówiono problematykę ochrony danych osobowych.

Sierpień
Jak zorganizować i przeprowadzić pokazy lotnicze - poradnik ULC

Informujemy, że na stronie internetowej Urzędu w zakładce "Pokazy lotnicze" został opublikowany "Poradnik - jak zorganizować i przeprowadzić pokazy lotnicze". Dokument ten powinien przybliżyć wszystkim organizatorom w sposób uporządkowany przepisy Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 16 maja 2013 r. w sprawie lotów próbnych i akrobacyjnych oraz pokazów lotniczych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1488) tak, aby proces organizacji i przeprowadzenia pokazów lotniczych przebiegł sprawnie i bezpiecznie.

Dobry początek 2018 roku na rynku transportu lotniczego [Infografiki - I. kw. 2018]
W pierwszym kwartale przewozy pasażerskie zwiększyły się o 15 proc., a o 11 proc. wzrosła liczba operacji w porównaniu z pierwszym kwartałem 2017 roku. Polski rynek, po raz kolejny, odnotował także lepsze wyniki od rynków europejskich i światowych. Silny wzrost przewozów w Polsce odnotowano w ruchu regularnym, a w drugiej kolejności czarterowym. Po raz kolejny bardzo dobre wyniki odnotowali przewoźnicy niskokosztowi, zwłaszcza Ryanair i Wizz Air, a także sieciowe Polskie Linie Lotnicze LOT. Warto również wskazać, że w pierwszym kwartale 2018 roku większość portów odnotowała dodatnią dynamikę ruchu. Spadek wystąpił tylko w przypadku lotnisk Łódź-Lublinek, Radom-Sadków i Olsztyn-Mazury.

Jak przewieźć drona samolotem i latać nim bezpiecznie? [ulotka]
Jeżeli wybierając się w podróż drogą lotniczą, chcesz zabrać ze sobą bezzałogowy statek powietrzny, pamiętaj o podstawowych zasadach przewożenia tego rodzaju sprzętu oraz korzystania z niego, zarówno w Polsce jak i zagranicą.

Podpisanie umowy o komunikacji lotniczej między Polską a Nową Zelandią
W dniu 22 sierpnia 2018 r.  w Auckland w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudy oraz Premier Nowej Zelandii, Pani Jacindy Ardern podpisano Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Nowej Zelandii o komunikacji lotniczej. Ze strony polskiej Umowę podpisał podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Pan Andrzej Papierz, a ze strony nowozelandzkiej podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Handlu Nowej Zelandii, Pan Fletcher Tabuteau.

Wrzesień
Centralna Baza Zgłoszeń – opinie i uwagi

W związku z uruchomieniem operacyjnym Centralnej Bazy Zgłoszeń (https://cbz.gov.pl), Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego zachęca organizacje do przesyłania swoich uwag oraz propozycji dalszych zmian.

Powstał Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD) na Śląsku
Podczas katowickiej konferencji Impact mobility’18 rEVolution w dniu 12 września 2018 roku, w obecności sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury Mikołaja Wilda zostało podpisane porozumienie o uruchomieniu Programu Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów (CEDD), który będzie skoncentrowany na terenie Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.

Październik
CEDD w Europejskiej Sieci Demonstratorów U-Space

Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów, inicjatywa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, został włączony do Europejskiej Sieci Demonstratorów U-Space. List intencyjny, powołujący tę sieć, został podpisany w piątek (19 października) w Antwerpii przez Panią Violetę Bulc Europejską Komisarz ds. Transportu oraz Piotra Samsona Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Sieć zrzesza projekty i organizacje, których celem jest opracowanie rozwiązań systemowych dla bezpiecznego wykorzystywania bezzałogowych statków powietrznych do świadczenia usług w przestrzeni miejskiej.

Ruch lotniczy w Polsce - pozytywne trendy w pierwszej połowie roku - statystyki i analiza
Ruch w polskich portach lotniczych ponownie wzrósł w pierwszej połowie 2018 roku. W porównaniu do pierwszego półrocza 2017 roku liczba przewiezionych pasażerów zwiększyła się o prawie 16 proc., a operacji wzrosła o ponad 12 proc. Co za tym idzie wzrosło oferowanie, praca przewozowa, długość odcinka lotu i średnia liczba pasażerów przypadająca na rejs. Niewielki spadek odnotowano jednak w przypadku współczynników: wypełnienia miejsc w samolocie (SF) oraz wykorzystania miejsc (LF).

Sprawozdanie o stanie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego za rok 2017
Udostępnianie opinii publicznej skonsolidowanych informacji o stanie bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym i rozpowszechnianie ich wśród branży lotniczej jest wymaganiem stawianym całej międzynarodowej społeczności lotniczej, w tym nadzorom i przemysłowi. Rzetelne i transparentne informowanie o poziomie bezpieczeństwa jest podstawą budowy atmosfery zaufania do transportu lotniczego i lotnictwa. Urząd Lotnictwa Cywilnego wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom opracował dokument będący sprawozdaniem o stanie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego w 2017 roku. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym dokumentem.

Listopad
Międzynarodowa Konferencja "Bird/Wildlife Strike Prevention"

W dniach 19-21 listopada 2018 roku w Warszawie odbyła Międzynarodowa Konferencja World Birdstrike Association (WBA) poświęcona ograniczaniu zagrożeń powodowanych przez zwierzęta (w szczególności ptaki) dla lotnictwa.

Warsztaty „Integracja systemów zarządzania bezpieczeństwem w dużych organizacjach"
W dniu 27 listopada 2018 roku w Warszawie odbyły się dedykowane warsztaty dla przedstawicieli podmiotów lotniczych prowadzących działalność w ramach funkcjonowania komercyjnego transportu lotniczego.

Sto lat lotnictwa w Polsce – Biuletyn okolicznościowy ULC Sto lat lotnictwa w Polsce – Biuletyn okolicznościowy ULC
W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości, obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz stulecia lotnictwa w Polsce Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego przygotował specjalny okolicznościowy Biuletyn.

Grudzień
Nowa wersja CBZ dostępna dla organizacji

Uprzejmie informujemy, że od 19 grudnia 2018 roku na serwerze Centralnej Bazy Zgłoszeń (CBZ) pojawiła się nowa wersja oprogramowania - 3.0.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony