Przejdź do treści
 historii Studenckiego Koła Astronautycznego i Politechniki Warszawskiej lot rakiety z napędem hybrydowym, fot. Studenckie Koło Astronautyczne
Źródło artykułu

Pierwszy w historii Studenckiego Koła Astronautycznego i Politechniki Warszawskiej lot rakiety z napędem hybrydowym

17 września 2023 r. o 16:55 odbył się udany lot pierwszej w historii Koła i Politechnika Warszawskiej rakiety z napędem hybrydowym Twardowsky.

Rakieta Twardowsky została zaprojektowana w celu przetestowania nowego dla członków Koła rodzaju napędu rakietowego, jakim jest silnik hybrydowy. Ten rodzaj napędu wykorzystuje stałe paliwo i ciekły utleniacz. Silniki te są bardziej skomplikowane w konstrukcji i obsłudze niż silniki na stały materiał pędny. Natomiast ich niewątpliwą zaletą jest znacznie większy poziom bezpieczeństwa. Rakieta na swoim pokładzie posiada ładunek w postaci 4 CanSatów. Podczas testu lotnego jeden z nich należał do Koła Naukowego z Politechniki Krakowskiej COSMO PK.

Kampania startowa rakiety nie była łatwym zadaniem. Samo przygotowanie konstrukcji do lotu zajęło nam wiele nocy w warsztacie. Na poligonie także musieliśmy zmierzyć się z przeciwnościami. Start odbył się drugiego dnia testów. Jednak cierpliwość i wytrwanie zostały wynagrodzone. Po zatankowaniu zmniejszonej ze względów bezpieczeństwa ilości utleniacza, rakieta wzniosła się na wysokość 1400 metrów, gdzie nastąpiło wyzwolenie spadochronu spowalniającego. Niestety główny spadochron się nie otworzył, mimo tego udało się odzyskać rakietę oraz CanSaty.

Członkowie Koła chcą podziękować i pogratulować zarówno obecnym członkom Sekcji Rakietowej, którzy spędzili dwa dni na poligonie doprowadzając rakietę do gotowości lotnej, jak i licznym pokoleniom rakietowców, które pracowały nad Twardowskim od 2019 r.

Lot Twardowskiego nie byłby możliwy bez finansowania Politechniki Warszawskiej, naukowego wsparcia pracowników Wydziału Mechanicznego Energetycznego i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej  oraz grantu fundacji Nauka.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony