PAŻP podpisała umowa na zakup dwóch systemów kontrolno-pomiarowych

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

Kupowane przez PAŻP od Aerodata AG systemy kontrolno-pomiarowe, pozwolą przeprowadzać kontrole z powietrza weryfikujące sprawność urządzeń nawigacyjnych, obydwoma znajdującymi się w dyspozycji PAŻP, samolotami.

Wykonanie kontroli z powietrza jest warunkiem dopuszczenia do użytkowania naziemnych urządzeń nawigacyjnych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Sprawdzanymi urządzeniami naziemnymi są: Instrumentalne Systemy Lądowania (ILS), radiodlamierze (DME), radiolatarnie typu VOR i NDB oraz Precyzyjny Wskaźnik Ścieżki Podejścia (PAPI).

Postęp technologiczny oraz bardziej restrykcyjne wymagania przepisów wymusiły na PAŻP zakup nowej, bardziej zaawansowanej technologicznie aparatury kontrolno- pomiarowej.

Wartość kontraktu to 5 136 430,00 EUR

Dzięki nowym systemom możliwe będzie kontrolowanie pomocy nawigacyjnych z powietrza również przy obniżonych, w stosunku do obecnie stosowanych, minimach widzialności i podstawy chmur. Obecnie użytkowany ponad dziesięcioletni system wymaga lepszej widzialności i wyższej podstawy chmur, co często ogranicza możliwości wykonania kontroli.

Systemy kontrolno-pomiarowe firmy Aerodata AG umożliwią PAŻP sprawdzanie nie tylko urządzeń ale również procedur nawigacyjnych.

Źródło: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
comments powered by Disqus