PAŻP i 16 europejskich państw zacieśnia współpracę w zarządzaniu informacją lotniczą
Płynny przepływ danych operacyjnych w Europie, ściślejsza współpraca w ramach Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej oraz ograniczenie negatywnego wpływu lotnictwa na środowisko naturalne – to główne cele podpisanej we wtorek deklaracji dot. Zarządzania Informacją Lotniczą (AIM). Podczas uroczystości z udziałem szefów największych europejskich agencji żeglugi powietrznej, dokument w imieniu Polski i Litwy (Baltic FAB) podpisał prezes PAŻP Janusz Janiszewski.
– Deklaracja AIM pokazuje, jak istotny dla ekosystemu lotniczego jest natychmiastowy dostęp do precyzyjnej informacji lotniczej. Widzę to także z perspektywy dwudziestoletniego doświadczenia jako kontroler ruchu lotniczego. Globalna przestrzeń powietrzna staje się stopniowo jednolitym organizmem, który musi być zarządzany i zorganizowany w sposób jak najbardziej efektywny – mówił prezes PAŻP i przedstawiciel Baltic FAB Janusz Janiszewski. – Znaczenie Zarządzania Informacją Lotniczą rośnie z roku na rok, a dzięki wysiłkom wkładanym w ustandaryzowanie publikowanej informacji, ogromne ilości danych mogą być niemal natychmiast przetworzone przez zainteresowane podmioty.
Deklaracja AIM nakreśliła ramy współpracy pomiędzy FAB-ami, które do tej pory często współdziałały w oparciu o osobne projekty. Podpisany dziś dokument pozwala lepiej zorganizować wymianę informacji i dobrych praktyk w różnych obszarach działania służb żeglugi powietrznej. Dotyczy między innymi przetwarzania i swobodnego przepływu informacji na temat operacji lotniczych, w tym lotów dronów, realizowanych w obszarze przygranicznym poszczególnych państw, a także regulacji Free Route Airspace (FRA) – przestrzeni powietrznej ze swobodą planowania przelotu.
Prezes PAŻP w imieniu Baltic FAB podpisuje deklarację o zacieśnieniu współpracy w zakresie Zarządzania Informacją Lotniczą (AIM)
Deklaracja AIM reguluje szereg istotnych obszarów współdziałania na wielu płaszczyznach. Obejmuje m.in. zharmonizowane wdrażanie elementów Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej, koordynację publikacji związanych ze strukturami przestrzeni powietrznej, ograniczenie negatywnego wpływu lotnictwa na środowisko naturalne i digitalizację w zakresie informacji lotniczej.
Przedstawiciele FAB-ów podkreślili ponadto, że wspólnym i najważniejszym celem ich działań pozostaje zapewnienie bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej oraz umożliwienie dalszego rozwoju sektora lotniczego. Zacieśnienie współpracy w zakresie wymiany informacji w obszarze Zarządzania Informacją Lotniczą i nowoczesnych technologii ma być istotnym krokiem w tym kierunku.
Komentarze