Otwarto wystawę w 30. rocznicę katastrofy ratowniczego śmigłowca "Sokół"
11 sierpnia, w Tomaszowicach k. Krakowa, Muzeum Ratownictwa otworzyło symbolicznie wystawę w 30. rocznicę katastrofy ratowniczego śmigłowca "Sokół" w Dolinie Olczyskiej.
30 lat temu, w dniu 11 sierpnia 1994 roku o godz. 13:17 miało miejsce najtragiczniejsze zdarzenie w historii polskiego ratownictwa górskiego. W czasie pełnienia czynności ratowniczych w katastrofie śmigłowca ratowniczego Sokół w Dolinie Olczyskiej śmierć ponieśli ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego: Janusz Kubica i Stanisław Mateja oraz ratownicy - piloci: Bogusław Arendarczyk i Janusz Rybicki.
Na otwarciu wystawy obecny był m.in. Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Ryszard Pagacz, rodziny pilotów – Anna Rybicka wraz z synem Zbigniewem oraz kapitan Józef Wójtowicz – wujek Bogusława Arendarczyka, przedstawiciele dawnego Zespołu Lotnictwa Sanitarnego w Krakowie, lotnictwa Policji, ratownicy górscy oraz zaproszeni goście.
Muzeum Ratownictwa zaprezentowało zebrane archiwalne fotografie, elementy rozbitej w Tatrach maszyny oraz śmigłowiec ratowniczy „Sokół” – jedyny w zbiorach polskich muzeów.
– Rocznica katastrofy śmigłowca "Sokół" jest ważnym przesłaniem dla turystów wybierających się góry, ponieważ podejmując nieodpowiedzialne zachowania, ryzykują nie tylko swoje życie, ale także życie ratowników. Dziękuję pasjonatom z Muzeum Ratownictwa w Krakowa, że przez cały czas swojej blisko 20 letniej działalności społecznej dbają o pamięć o małopolskich bohaterach, którzy ratując innych, zapłacili najwyższą cenę – własne życie. Zapraszam do odwiedzenia tej wyjątkowej wystawy – podkreślił wicemarszałek Ryszard Pagacz.
Przez ponad 60 lat lotniczej działalności w Tatrach zdarzały się różne incydenty i wypadki z udziałem śmigłowców ratowniczych, ale katastrofa „Sokoła” z 11 sierpnia 1994 roku jest najtragiczniejsza.
Pasjonaci z Muzeum Ratownictwa przygotowali wystawę plenerową opisującą służbę ratowniczą w Tatrach śmigłowców Zespołu Lotnictwa Sanitarnego z Krakowa, od lat 60. XX wieku po czasy współczesne. Przedstawili też historię pozyskania wymarzonego "Sokoła", moment katastrofy, jak również sylwetki pilotów i ratowników, którzy wtedy zginęli. Wśród najciekawszych z prezentowanych eksponatów są zachowane elementy rozbitego śmigłowca, w tym fragment śmigła badany po katastrofie przez naukowców i przekazany do zbiorów muzeum przez Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Wszystko dopełnia ratowniczy "Sokół", jedyny taki w zbiorach polskich muzeów, który służył ratownikom m.in. na Wyspach Kanaryjskich.
Więcej o wystawie na stronie Muzeum Ratownictwa w Krakowie: http://muzeumratownictwa.pl
Komentarze