Przejdź do treści
Źródło artykułu

OpenAIP. W przygotowaniu nowa mapa z danymi lotniczymi lotnik.org

Portal lotnik.org od kilku tygodni intensywnie pracuje w zespołem OpenAIP - największym otwartym serwisem, który dostarcza dane lotnicze dla całego świata. Już teraz część danych w OpenAIP z FIR EPWW jest zasilana z baz danych lotnik.org - dzięki czemu są bardziej szczegółowe i aktualne. Jak zatem ta współpraca ma wyglądać?

OpenAIP to bardzo popularne źródło danych lotniczych dla praktycznie całego świata. Jest prowadzony i utrzymywany przez dużą grupę entuzjastów - w większości pilotów. Dzięki bardzo uniwersalnemu modelowi danych pozwala odzwierciedlić informacje z całego świata, które często zawierają bardzo specyficzne dla danego regionu dane.

Współpraca z OpenAIP trwa już od wielu tygodni, dzięki czemu wszystkie dane wprowadzane i dostępne w serwisie są automatycznie aktualizowane w ogólnoświatowej bazie OpenAIP. Być może wielu użytkowników może zauważyć, że w tym serwisie w ciągu ostatnich dni pojawiło się ponad 150 lotnisk, które wywodzą się z "Naszych Trawników", a które nigdy nie były widoczne - poza stroną lotnik.org, serwisem lotniska.dlapilota.pl oraz bazami udostępnianymi przez Drzewiecki Design (konwersja do urządzeń GA i aplikacji SkyDemon). Teraz te dane są już dostępne w bazach OpenAIP, a co się z tym wiąże, w dziesiątkach aplikacji i stron korzystających z tych danych.

Nowy sposób prezentowania danych na map.lotnik.org

Podobnie dane pochodzące z krajowych NOTAMów - będę teraz udostępniane w serwisie OpenAIP. W najbliższych tygodniach ma być intensyfikowana integracja danych. W OpenAIP pojawią się szczegółowe dane kontaktowe i dodatkowe informacje o lotniskach i lądowiskach. Poprawione zostaną typy lotnisk i lądowisk. Usunięte zostaną błędne i dodane brakujące punkty nawigacyjne.

To wszystko w OpenAIP.net. A co w lotnik.org?

Już teraz powstaje nowa mapa obrazująca elementy lotniczej przestrzeni powietrznej, która będzie dostępna na nowym podkładzie z zupełnie nowym systemem prezentacji. Tak jak polski serwis zasila dane OpenAIP swoimi informacjami, tak w nowej mapie będą prezentowane zmiany, które pochodzą z innych źródeł i są nanoszone przez OpenAIP.  Wersję testową - na razie z podstawowymi funkcjami można użytkować już teraz - pod adresem: https://map.lotnik.org W najbliższym czasie funkcjonalności mapy zostaną znacznie rozbudowane, a wprowadzane zmiany obejmują dodatkowe informacje oraz możliwość planowania trasy. 

Administratorzy strony gorąco zachęcają właścicieli lotnisk i lądowisk oraz pilotów o zgłaszanie zmian i aktualizacji w danych, które są udostępniane. Teraz wystarczy zgłosić zmianę do jednego - dowolnego z grupy serwisów (map.lotnik.org, lotniska.dlapilota.pl, Drzewiecki Design, openAIP.net), żeby zostały one zsynchronizowane we wszystkich bazach. 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony