Przejdź do treści
Źródło artykułu

Obowiązek ustanowienia pełnomocnika - informacja dla obcych przewoźników

W związku ze zbliżającym się wejściem w życie nowelizacji ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.), Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował, że począwszy od 11 kwietnia 2011 r., jeśli obcy przewoźnik lotniczy (tj. przewoźnik, który posiada koncesję lub inny równoważny dokument wydany przez organ obcego państwa) nie ustanowił pełnomocnika zamieszkałego na terytorium RP do prowadzenia spraw w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, obowiązany jest do wskazania pełnomocnika do doręczeń na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

W związku z powyższym, zgodnie z art. 40 § 4 i 5 zmienionego kodeksu postępowania administracyjnego, w przypadku niewskazania przez obcego przewoźnika pełnomocnika do doręczeń przeznaczone dla tego przewoźnika pisma pozostawione będą w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia.

Pragniemy jednocześnie poinformować, że pełnomocnikiem może być osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub zgłoszone do protokołu.

Biorąc powyższe pod uwagę, jeśli obcy przewoźnik nie wskaże pełnomocnika zamieszkałego na terytorium RP do prowadzenia spraw w ULC lub pełnomocnika do doręczeń na terytorium RP – wszelkie pisma będące odpowiedzią na złożony przez tego przewoźnika wniosek o wydanie zezwolenia lub zmianę wydania zezwolenia, nie będą do niego wysyłane, a jedynie pozostawiane w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia. Może to znacznie utrudnić, a nawet uniemożliwić wydanie obcemu przewoźnikowi zezwolenia na wykonanie przewozu lotniczego.

Dlatego też Urząd Lotnictwa Cywilnego zwrócił się do obcych przewoźników z prośbą o pilne ustanowienie pełnomocnika zamieszkałego na terytorium RP do prowadzenia spraw przed Urzędem Lotnictwa Cywilnego lub ustanowienie pełnomocnika do doręczeń na terytorium RP oraz doręczenie oryginału tego pełnomocnictwa do ULC.

Wspomniane pełnomocnictwo powinno zawierać imię i nazwisko pełnomocnika, numer jego dowodu osobistego/paszportu, jego adres, dane kontaktowe – telefon, fax, e-mail, adres do doręczeń, zakres pełnomocnictwa.

Dla ułatwienia na stronie internetowej ULC zostały umieszczone wzory przykładowych pełnomocnictw.

Przypominamy jednocześnie, że pełnomocnictwo podlega opłacie skarbowej. W przypadku ustanowienia pełnomocnika, przewoźnik lub jego pełnomocnik mają obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 17 zł za złożenie pełnomocnictwa (podstawa prawna: art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635 z późn. zm.) i część IV załącznika do tej ustawy), w terminie 3 dni od momentu jego dostarczenia do ULC oraz dostarczenia dowodu jej uiszczenia na nr faksu 0048 22 5207353 lub adres e-mail: trafficrights@ulc.gov.pl.

Zapłata kwoty 17 zł może zostać dokonana:
a) gotówką: w kasie Urzędu Dzielnicy Włochy m. st. Warszawy adres: al. Krakowska 257, 02-133 Warszawa lub
b) przelewem:
nazwa - Dzielnica Włochy m. st. Warszawy, al. Krakowska 257, 02-133 Warszawa
SWIFT CODE: CITIPLPX
IBAN: IBAN(spacja)PL 77 1030 1508 0000 0005 5003 5049
z dopiskiem: „opłata skarbowa – pełnomocnictwo”.

***
Wzór Pełnomocnictwa do doręczeń w postępowaniach przed Prezesem Urzędu Lotnictwa Cywilnego
Wzór Pełnomocnictwa do działania w imieniu przewoźnika lotniczego w postępowaniach przed Prezesem Urzędu Lotnictwa Cywilnego

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony