Przejdź do treści
Biuletyn Bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym Nr 1(22)/2023
Źródło artykułu

Nowy numer Biuletynu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym

Urząd Lotnictwa Cywilnego zaprasza do lektury kolejnego numeru Biuletynu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym.

W pierwszym wydaniu Biuletynu Urzędu Lotnictwa Cywilnego w 2023 r. można znaleźć: materiał na temat cyberbezpieczeństwa w lotnictwie; artykuł dotyczący Just Culture w praktyce; podsumowanie sprawozdań z wykonywanych zadań lotniczych; materiał na temat wykrytych uszkodzeń ścianki Bell 407.

Wzrost, szczególnie w ostatnim czasie, ataków w cyberprzestrzeni przeciwko polskim i światowym podmiotom gospodarczym oraz stosowanie różnego rodzaju nowych technologii, np. systemów sztucznej inteligencji, wymusza konieczność wprowadzania zmian m.in. w otoczeniu prawnym, również podmiotów prowadzących lotniczą działalność gospodarczą. W artykule Autorzy przedstawili najważniejsze zagadnienia i akty prawne w tej tematyce.

Tematyka Just Culture jest nieodzownym elementem właściwego funkcjonowania kultury bezpieczeństwa a także prawidłowego działania Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem w organizacjach, niezależnie od rodzaju wykonywanej działalności. W materiale zaprezentowano praktyczne sposoby, narzędzia a także etapy wdrożenia kultury sprawiedliwego traktowania.

Gromadzenie informacji na temat liczby zrealizowanych zadań lotniczych na poziomie krajowym wynika z obowiązku jaki nakłada art. 135d ustawy Prawo Lotnicze. Od kilku lat sprawozdania przesyłane są w formie elektronicznej z wykorzystaniem wzorów formularzy udostępnianych na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W związku z tym zaprezentowano podsumowanie danych ze sprawozdań z wykonywanych zadań lotniczych za 2022 rok.

W związku z wykryciem przez organizację zarządzania ciągłą zdatnością do lotu, w trakcie planowej obsługi technicznej śmigłowca Bell 407, rozległego wgniecenia i rozwarstwienia przedniej ściany przedziału bagażowego, przygotowano materiał, w którym Autor opisał dokładnie ww. zdarzenie. Ponadto ze względu na podobieństwo konstrukcji kadłuba, opisywany przypadek może dotyczyć również śmigłowców z rodziny Bell 206.

Urząd Lotnictwa Cywilnego zaprasza do zgłaszania propozycji tematów oraz własnych artykułów związanych z bezpieczeństwem lotniczym – najciekawsze z nich ULC z chęcią opublikuje na łamach kolejnych wydań Biuletynu. ULC zachęca także do dzielenia się swoimi uwagami do opublikowanych materiałów – na komentarze Urząd czeka pod adresem: lbb-2@ulc.gov.pl lub lbb@ulc.gov.pl. Na ten sam adres można również zgłaszać chęć otrzymywania Biuletynu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym w wersji elektronicznej.

Do pobrania:
•  Biuletyn Bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym Nr 1(22)/2023

Archiwalne wydania Biuletynu dostępne są w zakładce: Biuletyny Bezpieczeństwa ULC

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony