Nowe nabytki Górskiej Szkoły Szybowcowej AP "Żar"
Dzień 14 marca 2023 r. zapisze się złotymi zgłoskami w historii Górskiej Szkoły Szybowcowej AP "Żar".
Jak poinformował Wojciech Kos, Prezes Zarządu GSS AP Żar, Szkoła podpisała umowę z firmą Alexander Schleicher GmbH na dostawę szkolnego dwumiejscowego szybowca ASK 21B, a co najważniejsze z ręcznym sterowaniem dla osób niepełnosprawnych.
Charakterystyczna sylwetka kadłuba ze szpiczastym dziobem, średniopłatowa konstrukcja, skrzydła o prostej krawędzi natarcia i ogon w kształcie litery "T" to znaki rozpoznawcze doskonale znanego, dwumiejscowego ASK 21 – jednego z najpopularniejszych na świecie modeli dla początkujących pilotów szybowcowych.
Projekt dwumiejscowego szybowca szkolnego Schleicher ASK 21 opracował Rudolf Kaiser w drugiej połowie lat 1970-tych w firmie Alexander Schleicher GmbH & Co. Prototyp został oblatany 6.02.1979 r.
W tym samym dniu GSS AP Żar podpisała również umowę z J&J TEAM S.C. przedstawicielem firmy Aerospool S.R.O. na dostawę najnowszej konstrukcji samolotu holującego Dynamic WT9.15 GTI.
To ultralekki, dwuosobowy, jednosilnikowy samolot rekreacyjno-turystyczny, w konstrukcji dolnopłata zbudowanego z włókien węglowych. WT-9 Dynamic skonstruowany został przez mieszkającego na Słowacji Polaka, inż. Tadeusza Walę; produkowany jest przez firmę Aerospool, spol. s r.o. mieszczącą się w Prievidzy na Słowacji.
Dostawy szybowca i samolotu nastąpią jeszcze w tym roku. GSS AP Żar życzy pilotom dużo bezpiecznie spędzonych godzin w powietrzu na tych statkach powietrznych.
Górska Szkoła Szybowcowa Aeroklubu Polskiego „Żar” (GSS AP Żar) to jeden za najaktywniejszych ośrodków sportów lotniczych w Polsce o bogatych tradycjach sięgających okresu międzywojennego. Szkoła położona jest w Międzybrodziu Żywieckim, malowniczej miejscowości Beskidu Żywieckiego, u podnóża góry Żar. GSS AP Żar jest właścicielem średniej wielkości ośrodka hotelowo-gastronomicznego, który umożliwia stworzenie ciekawej całorocznej oferty aktywnego wypoczynku.
Komentarze