Przejdź do treści
WT-9.15 GTI na Żarze (fot. Aerospool s.r.o., Facebook)
Źródło artykułu

Nowe nabytki Górskiej Szkoły Szybowcowej AP "Żar"

Dzień 14 marca 2023 r. zapisze się złotymi zgłoskami w historii Górskiej Szkoły Szybowcowej AP "Żar".

Jak poinformował Wojciech Kos, Prezes Zarządu GSS AP Żar, Szkoła podpisała umowę z firmą Alexander Schleicher GmbH na dostawę szkolnego dwumiejscowego szybowca ASK 21B, a co najważniejsze z ręcznym sterowaniem dla osób niepełnosprawnych.

Charakterystyczna sylwetka kadłuba ze szpiczastym dziobem, średniopłatowa konstrukcja, skrzydła o prostej krawędzi natarcia i ogon w kształcie litery "T" to znaki rozpoznawcze doskonale znanego, dwumiejscowego ASK 21 – jednego z najpopularniejszych na świecie modeli dla początkujących pilotów szybowcowych.

Projekt dwumiejscowego szybowca szkolnego Schleicher ASK 21 opracował Rudolf Kaiser w drugiej połowie lat 1970-tych w firmie Alexander Schleicher GmbH & Co. Prototyp został oblatany 6.02.1979 r. 

Szybowiec ASK 21B w locie (fot. Wojciech Kos, Facebook)

(fot. Wojciech Kos, Facebook)

W tym samym dniu GSS AP Żar podpisała również umowę z J&J TEAM S.C. przedstawicielem firmy Aerospool S.R.O. na dostawę najnowszej konstrukcji samolotu holującego Dynamic WT9.15 GTI.

To ultralekki, dwuosobowy, jednosilnikowy samolot rekreacyjno-turystyczny, w konstrukcji dolnopłata zbudowanego z włókien węglowych. WT-9 Dynamic skonstruowany został przez mieszkającego na Słowacji Polaka, inż. Tadeusza Walę; produkowany jest przez firmę Aerospool, spol. s r.o. mieszczącą się w Prievidzy na Słowacji.

Dynamic WT9.15 GTI w locie (fot. Aerospool s.r.o., Facebook)

(fot. Aerospool s.r.o., Facebook)

Dostawy szybowca i samolotu nastąpią jeszcze w tym roku. GSS AP Żar życzy pilotom dużo bezpiecznie spędzonych godzin w powietrzu na tych statkach powietrznych.

Podpisanie umowy na zakup szybowca ASK 21B i samolotu Dynamic WT9.15 GTI (fot. Wojciech Kos, Facebook)

Podpisanie umowy na zakup szybowca ASK 21B i samolotu Dynamic WT9.15 GTI (fot. Wojciech Kos, Facebook)

Górska Szkoła Szybowcowa Aeroklubu Polskiego „Żar” (GSS AP Żar) to jeden za najaktywniejszych ośrodków sportów lotniczych w Polsce o bogatych tradycjach sięgających okresu międzywojennego. Szkoła położona jest w Międzybrodziu Żywieckim, malowniczej miejscowości Beskidu Żywieckiego, u podnóża góry Żar. GSS AP Żar jest właścicielem średniej wielkości ośrodka hotelowo-gastronomicznego, który umożliwia stworzenie ciekawej całorocznej oferty aktywnego wypoczynku.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony