Nowa odsłona Centrum Edukacji Lotniczej w Porcie Lotniczym Kraków
Funkcjonujące od dwóch lat Centrum Edukacji Lotniczej Kraków to unikatowy na skalę polską ośrodek edukacyjny przybliżający zasady funkcjonowania lotniska, organizujący zajęcia specjalistyczne, warsztaty, kursy e-learningowe. Dzieci od najmłodszych lat mogą zapoznać się ze specyfiką podróżowania samolotem – wszystko to w formie nauki i zabawy.
Dla młodzieży udział w warsztatach CEL to szansa na realizację szkoleń i praktyk zawodowych przygotowujących ich do pracy w branży lotniczej. Często organizowane są spotkania z grupami zawodowymi pracującymi na lotnisku, takimi jak: Straż Graniczna, Służba Ochrony Lotniska czy przedstawicielami firm handlingowych. Dzięki uczestnictwu w zajęciach uczniowie mogą dowiedzieć się jakie zawody na lotnisku występują, czym dokładnie się zajmują pracownicy lotniska oraz gdzie i jak należy się szkolić, aby dany zawód móc w przyszłości wykonywać.
CEL dał się poznać Małopolanomi i turystom, nie tylko jako wspaniałe miejsce dla całych rodzin, ale także z obecności na piknikach lotniczych, czy w krakowskim zoo, podczas których bawi i edukuje.
Dużym powodzeniem cieszą się także warsztaty dla seniorów podczas których uczestnicy dowiadują się min.jak samodzielnie znaleźć tanie połączenia lotnicze.
18.10.2019 r. CEL obchodziło drugie urodziny połączone z otwarciem nowych ekspozycji.
– Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport to miejsce z którego jesteśmy dumni, gdyż pozwala
w przystępny i atrakcyjny sposób przekazywać zwłaszcza młodym ludziom pasję do podróżowania samolotem, bawi i jednocześnie edukuje – mówi Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport
– Już od 20 października w CEL czekają nas nowe atrakcyjne ekspozycje.Zapraszamy całe rodziny, a także uczniów, nauczycieli i seniorów – dodaje.
Nowowości w Centrum Edukacji Lotniczej:
Interaktywna mapa CITES – to mapa ginących gatunków prezentująca problematykę Konwencji Waszyngtońskiej o Ochronie Gatunków Fauny i Flory Zagrożonych Wyginięciem (tzw. Konwencja CITES). Na mapie umieszczone są boxy, po których otwarciu zobaczyć można pochodzące z przemytu, a odzyskane przez funkcjonariuszy polskich oddziałów Służby Celnej pamiątki z koralowca rafotwórczego, maść z żółcią niedźwiedzia, naszyjnik z zębów kota afrykańskiego, czy spreparowaną głowę Aligatora.
Sala samolotowa – odwzorowanie wnętrza statku powietrznego z dziewięcioma rzędami prawdziwych samolotowych foteli. Jest to idealne miejsce do przedstawiania budowy samolotu oraz tajników pracy personelu pokładowego. Sala samolotowa jest wykorzystywana do realizacji warsztatów i zajęć z młodzieżą, emisji filmów edukacyjnych i materiałów multimedialnych, a także lekcji opartych o e-learning.
VR Marchaller Room – nowa odsłona dobrze znanej już gościom CEL instalacji, prezentująca w wirtualnej rzeczywistości realia pracy koordynatorów ruchu lotniczego naziemnego, potocznie zwanych Marszałkami. Każdy ma możliwość ubrania specjalnych googli VR i przeniesienia się na chwilę na płytę krakowskiego lotniska, gdzie będzie mógł pomóc pilotom „zaparkować” ich wielkie maszyny. Dotychczasowa przestrzeń została dodatkowo wzbogacona grafikami ściennymi oddającymi rzeczywistość płyty postojowej samolotów.
Korytarz Leonarda da Vinci – CEL dużą wagę przywiązuje do podkreślania historycznych aspektów rozwoju krakowskiego lotniska, lotnictwa w Polsce, jak i lotnictwa w ogóle. Korytarz Vinci będzie podróżą w czasie do okresu, kiedy wielki geniusz i prawdopodobnie najwszechstronniej utalentowany człowiek w historii tworzył swoje dzieła, również te z obecnej dziedziny lotnictwa. Leonardo stworzył np. wyprzedzającą jego czasy koncepcję śmigłowca, którego model będzie można zobaczyć właśnie w naszym holu, opatrzonym dużą ilością grafik ściennych związanych z życiem da Vinciego.
Komentarze