Najnowszy numer czasopisma Aero
W najnowszym numerze czasopisma Aero:
LUDZIE LOTNICTWA
Lotnicy Polskich Sił Powietrznych w Châteauroux w 1940 roku
Mateusz Kabatek
Po zakończeniu kampanii wrześniowej znaczna część polskiego personelu lotniczego uniknęła niewoli i przedostała się na terytorium Rumunii, Węgier, Litwy oraz Łotwy. Przekroczenie granicy nie oznaczało jednak jeszcze pełnego bezpieczeństwa.
BITWY I KAMPANIE
Dwudniowa wojna lotnicza Węgrów i Słowaków w marcu 1939 r.
Mirosław Wawrzyński
Burzliwy 1939 r., który tak dramatycznie wpisał się do historii Polski, owocował wydarzeniami, które w równym stopniu były tragiczne dla innych państw.
Pechowy ptak z Kampfgeschwader 4 – historia He 111P 5J+GH zestrzelonego podczas kampanii wrześniowej 1939 r. przez dywizjon krakowski III/2
Marius Emmerling
Jest niedziela 3 września 1939 roku. Wojna toczy się już trzeci dzień. Przez pierwsze dwa dni września niemieckie formacje bombowe przeorały lotniska i bazy pokojowe, niszcząc niemalże doszczętnie całe zaplecze szkoleniowe Polskiego Lotnictwa Wojskowego.
Początek końca – JG 1 i JG 11 w obronie Rzeszy w maju 1944 roku. Część 3
Marek J. Murawski
Pomimo znacznych sukcesów uzyskanych w kwietniu 1944 roku przez jednostki dziennego lotnictwa myśliwskiego Luftwaffe, szala zwycięstwa w bitwie nad Rzeszą zaczynała nieuchronnie przechylać się w stronę Amerykanów.
Zestrzelenia niemieckich samolotów w czasie powstania warszawskiego
Szymon Nowak
Walka zbrojna polskiej armii podziemnej z Niemcami podczas powstania warszawskiego uwidoczniła ogromną dysproporcję, jeśli chodzi o uzbrojenie wojska.
MONOGRAFIE
Super Sabre – pierwszy z serii stulecia
Jarosław Dobrzyński
North American F-100 Super Sabre – pierwszy seryjnie produkowany samolot przekraczający w locie poziomym prędkość dźwięku był pierwszą konstrukcją „Century Series” (seria stulecia), czyli serii ciężkich, skomplikowanych, naddźwiękowych samolotów bojowych...
F-105 Thunderchief w operacji Rolling Thunder. Część 1
Rafał Iwiński
F-105 Thunderchief został zaprojektowany z myślą o wojnie atomowej. Zamiast tego walczył w długotrwałej, konwencjonalnej kampanii lotniczej, do której nie był przystosowany.
ARCHEOLOGIA
Operacja Tan 2
Marek Katarzyński
11 marca 1945 roku specjalna jednostka „Asuza Tokubetsu Kougekita” składająca się z 24 bombowców P1Y „Ginga”, wystartowała z Kanoya na południu wyspy Kiusiu do samobójczego lotu na kotwicowisko amerykańskiej Task Force 58 w atolu Ulithi odległego o około 2500 kilometrów.
BARWA
Malowanie i oznakowanie samolotów RAAF
Paweł Matysiak
Kwestia kamuflażu maszyn używanych przez Królewskie Australijskie Siły Powietrzne wydaje się być stosunkowo prostym zagadnieniem, ale w rzeczywistości jest to bardziej złożony aspekt. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie tego tematu.
Skupię się tutaj na malowaniu i oznakowaniu maszyn służących na obszarze Dalekiego Wschodu i Pacyfiku.
Komentarze