Muzeum modelarstwa i lotnictwa w miniaturze w Szczawnie-Zdroju

Gazeta Wrocławska

Niechciane w zamku Książ eksponaty polskiego i światowego lotnictwa z otwartymi rękami przyjęły władze Szczawna-Zdroju. Do dyspozycji Aeroklubu Ziemi Wałbrzyskiej oddano dwie kondygnacje budynku Biała Sala. Będzie tam też punkt konsultacyjny i edukacyjny dla entuzjastów lotnictwa

W lutym dobiegła końca 10-letnia działalność prywatnego muzeum modelarstwa i lotnictwa w miniaturze w zamku Książ. Kolekcja należąca do Jerzego Siatkowskiego, dyrektora Aeroklubu Ziemi Wałbrzyskiej, musiała opuścić gościnne komnaty z prozaicznego powodu. Według kierownictwa zamku, jej właściciel zalegał z czynszem. Zainteresowany twierdzi, że płacił, ale z opóźnieniem. Kilkaset modeli samolotów, śmigłowców, rakiet i innych latających wehikułów trafiło do kartonowych pudeł. Dzięki decyzji władz Szczawna-Zdroju, eksponaty niebawem ponownie zostaną pokazane.

Edukacja lotnicza
– Jesteśmy członkiem Aeroklubu Ziemi Wałbrzyskiej i obok Świebodzic jedyną gminą, która nie wycofała się z projektu budowy Lotniska Sudeckiego – mówi Tadeusz Wlaźlak, burmistrz Szczawna-Zdroju. – Kiedy dyrektor aeroklubu zaproponował przeniesienie muzeum do naszego miasta, od razu zaakceptowaliśmy pomysł. Uważam, że to uatrakcyjni ofertę turystyczną Szczawna-Zdroju i przyczyni się do jego promocji.
Do dyspozycji dyrektora aeroklubu oddano dwie kondygnacje budynku Biała Sala przy deptaku uzdrowiska. Pomieszczenia zostały użyczone nieodpłatnie. Dzierżawca będzie musiał jednak ponosić koszty ich utrzymania i opłat za media. Na razie nie ustalono jeszcze cen biletów wstępu do muzeum. Wiadomo tylko, że będzie miało powierzchnię około 100 mkw. i zostanie ulokowane na pierwszym piętrze. Zostaną tam wyeksponowane m.in.: kolekcja modeli samolotów bombowych i myśliwców z okresu II wojny światowej, obrazy o tematyce lotniczej i eksponaty związane ze wszystkimi dyscyplinami modelarstwa lotniczego.
– Chcemy oderwać młodzież od komputerów i zaszczepiać w nich miłość do lotnictwa – tłumaczy Jerzy Siatkowski. – W muzeum organizowane będą lekcje historii, natomiast na drugim piętrze utworzymy punkt konsultacyjny i edukacyjny dla miłośników latania. Będzie tam m.in. zainstalowany symulator lotów samolotem.

Więcej czytaj na stronie Miasta Wałbrzych

Źródło: Polska The Times
comments powered by Disqus