Małopolska wybuduje trzy lotniska

Wirtualna Polska

Do 2030 roku w województwie małopolskim powstaną trzy nowe porty lotnicze, będące uzupełnieniem dla lotniska w Krakowie-Balicach - zakłada strategia rozwoju transportu lotniczego dla regionu do roku 2030. Dokument prognozuje, że w 2030 roku z lotnisk na terenie województwa będzie korzystać 12-14 mln pasażerów. Nowe porty powstaną w Tarnowie, Starym Sączu oraz Nowym Targu.

Według dokumentu, opracowanego na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, zupełnie nowe lotniska pasażerskie powinny powstać w okolicach Tarnowa oraz Starym Sączu. Do obsługi regularnego ruchu pasażerskiego ma zostać także rozbudowane istniejące lądowisko w Nowym Targu na Podhalu. Nowe obiekty, wraz z wiodącym Międzynarodowym Portem Lotniczym Kraków- Balice, mają być równomiernie rozmieszczone w regionie i dobrze łączyć się z siecią drogową i kolejową.

Zgodnie z założeniami planowane lotniska w Małopolsce mają być dostępne z każdego miejsca w województwie w czasie około godziny, a dla jak największej liczby osób nawet w ciągu 30 minut. Miejsca lokalizacji - to lokalne centra demograficzne, gospodarcze i turystyczne, których władze podejmują starania zmierzające do realizacji tego typu inwestycji.

Według planów rolę głównego lotniska w regionie będzie nadal pełnić rozbudowane lotnisko w Krakowie. Drugim co do wielkości ma być port regionalny w okolicach Tarnowa zdolny przyjmować średniodystansowe samoloty odrzutowe typu Boeing 737 czy Airbus A320. Lotniska lokalne w Starym Sączu i Nowym Targu mają zostać przystosowane do obsługi mniejszych samolotów dysponujących kilkudziesięciu miejscami, np. ATR 72.

Lotnisko w Tarnowie ma początkowo dysponować pasem startowym o długości 1,6 km, który w drugim etapie inwestycji będzie wydłużony do 2,5 km. Koszt budowy obiektu oszacowano na 107,5-130,5 mln zł w pierwszym etapie oraz 134,5-166,5 mln zł w drugim etapie.

W dwóch etapach powstawać ma także lotnisko w Nowym Targu, którego pas startowy może zostać wydłużony z początkowego 1,6 do 1,8 km. Pierwszy etap inwestycji ma kosztować 110-134 mln zł, a następny - 135-164 mln zł. Lotnisko w Starym Sączu z pasem startowym o długości 1,6 km powinno kosztować 110-134 mln zł.

Według strategii, próg rentowności nowe lotniska osiągną, gdy będą obsługiwać 200-250 tys. pasażerów rocznie.

Pełna treść artykułu w portalu wp.pl

Źródło: wp.pl
comments powered by Disqus