Puchary i medale dla zwycięzców majowych zawodów szybowcowych w Lesznie (fot. Aeroklub Leszczyński)

Majowe zawody szybowcowe w Lesznie rozegrane - wyniki

W dniach 11–21 maja br. w Lesznie szybownicy rywalizowali podczas 48 Szybowcowych Mistrzostwach Polski w klasie Otwartej, a także Leszno Cup 2023 w klasach 15M oraz Standard B.

Do Leszna przyjechało na zawody 55 pilotów. Do rywalizacji w 48 Szybowcowych Mistrzostwach Polski w klasie Otwartej stanęło 25 pilotów, w tym kilku z Czech, Wielkiej Brytanii i Niemiec. W Leszno Cup 2023 w klasie 15M latało 7 pilotów, a w klasie Standard B z konkurencjami mierzyło się 23 zawodników.

W sumie podczas zawodów pogoda pozwoliła na rozegranie jedynie czterech konkurencji. Piloci mogli wykazać się podczas dwóch konkurencji prędkościowych i dwóch konkurencji obszarowych.

Po czwartej konkurencji, na którą czekano trzy dni, piloci mieli jeszcze nadzieję, że uda się jeszcze powalczyć o miejsca na podium z kolejnym zadaniu. Patrząc w niebo lotnicy zastanawiali się czy danego dnia będzie latanie czy drugie śniadanie z lotniska. Jednak pogoda zdecydowała, że to jednak czwarta konkurencja z 18 maja będzie tą rozstrzygającą.

Przedstawiamy zwycięzców zawodów w poszczególnych klasach.

48.SMP w klasie Otwartej:
1. miejsce – Karol Staryszak (Aeroklub Nadwiślański / Lisie Kąty)
2. miejsce – Tomasz Rubaj (Aeroklub Gliwicki)
3. miejsce – Łukasz Wójcik (Aeroklub Włocławski / Gliding Team Klinika Kolasiński)
Pełne wyniki TUTAJ.

Podium 48.SMP w klasie Otwartej (fot. Aeroklub Leszczyński)

Leszno Cup 2023 w klasie 15m:
1. miejsce – Maciej Adamski (Aeroklub Leszczyński)
2. miejsce – Tomasz Kurowski (Aeroklub Krakowski)
3. miejsce – Paweł Frąckowiak Aeroklub Poznański im. Wandy Modlibowskiej)

Podium Leszno Cup 2023 w klasie 15m (fot. Aeroklub Leszczyński)

Leszno Cup 2023 w klasie Standard B:
1. miejsce – Kinga Tchorz (Aeroklub Nadwiślański / Lisie Kąty)
2. miejsce – Artur Łończuk (Aeroklub Nadwiślański / Lisie Kąty)
3. miejsce – Grzegorz Głąb (Aeroklub Ziemi Zamojskiej)

Podoim Leszno Cup 2023 w klasie Standard B (fot. Aeroklub Leszczyński)

Zwycięzcom gratulujemy! I życzymy dalszych lotniczych sukcesów!

Poniżej krótka relacja rywalizacji.

(fot. Tomasz Drabent, Aeroklub Leszczyński, Facebook)

W piątek (12 maja) udało się rozegrać pierwszą konkurencję. Była to konkurencja prędkościowa. Pierwsi piloci wystartowali tuż po godzinie 14:00. Mieli do oblotu trasę od 301.58 km do 423.96 km (w zależności od klasy), z trzema punktami zwrotnymi. Tego dnia na pierwszych stopniach podium stanęli:
– 48.SMP w klasie Otwartej – Karol Staryszak (Aeroklub Nadwiślański) na szybowcu ASG 29E 18m,
– Leszno Cup 2023 w klasie 15m – Maciej Adamski (Aeroklub Leszczyński) na szybowcu LAK 19T,
– Leszno Cup 2023 w klasie Standard B – Artur Łończuk (Aeroklub Nadwiślański) na szybowcu Brawo.

W sobotę (13 maja) Task Setter ułożył dla pilotów również konkurencję prędkościową. Pierwsze szybowce wzbiły się w niebo  o godzinie 13:21. Do oblotu była trasa od 311.26 km do 413.19 km (w zależności od klasy), z trzema punktami zwrotnymi. Tego dnia na pierwszych stopniach podium stanęli:
– 48.SMP w klasie Otwartej – Łukasz Wójcik (Aeroklub Włocławski / KKGT) na szybowcu ASG 29 18m,
– Leszno Cup 2023 w klasie 15m – Paweł Frąckowiak (Aeroklub Aeroklub Poznański) na szybowcu Lak 17B fes,
– Leszno Cup 2023 w klasie Standard B – Grzegorz Głąb (Aeroklub Ziemi Zamojskiej) na szybowcu Discus B.
Tego dnia piloci nie mieli łatwo. Było mnóstwo lądowań w terenie przygodnym. W 48.SMP w klasie Otwartej konkurencję ukończyło tylko sześciu pilotów. W Cup 2023 w klasie 15m żaden pilot nie ukończył zadania. A w Cup 2023 w Standard B do mety doleciało tylko siedmiu pilotów.

W niedzielę (14 maja) pogoda pozwoliła na rozegranie kolejnej konkurencji, tym razem obszarowej. Piloci wystartowali po godz. 12:45.

Zawodnicy 48.SMP w klasie Otwartej otrzymali zadanie o długości 185.45 km / 370.05 km  (282.48 km) z minimalnym czasem oblotu 2:15h z trzema obszarami nawrotu. Najszybciej na mecie zameldował się Tomasz Dul (LSV DINSLAKEN/ Aeroklub Wrocławski), który lecąc szybowcem JS 3 18m zdobył maksymalną 874 punkty. Drugi zadanie wykonał Karol Staryszak (Aeroklub Nadwiślański) zdobywając 834 punkty. Trzeci na metę przybył Tomasz Rubaj (Aeroklub Gliwicki) i zdobył 774 punkty. W tej klasie w niedzielę dziewięciu pilotów nie ukończyło konkurencji. Od pierwszej konkurencji w klasyfikacji generalnej prowadzi Karol Staryszak. Pełne wyniki TUTAJ.

Dla zawodników Leszno Cup 2023 w klasie 15m przygotowano 2-godzinną trasę o długości 168.40 km / 354.55 km (256.68 km) z trzema obszarami nawrotu. Pierwszy tego dnia zadanie ukończył Maciej Adamski (Aeroklub Leszczyński), który lecąc szybowcem LAK 19T zdobył 410 punktów. Maciej był jedynym pilotem w tej klasie, który doleciał do mety. Prowadzi też w klasyfikacji generalnej. Pełne wyniki TUTAJ.

Zawodnicy Leszno Cup 2023 w klasie Standard B otrzymali zadanie o długości 168.40 km / 354.55 km (256.68 km) z czasem oblotu 2:15h z trzema obszarami nawrotu. Tu pierwszy trasę obleciał Grzegorz Głąb (Aeroklub Ziemi Zamojskiej). Lecąc szybowcem Discus B zdobył 713 punktów i przesunął się o jedną pozycję w klasyfikacji generalnej. Drugi był Michał Okoń (Aeroklub Ziemi Zamojskiej / Świdnik) z 669 punktami. Trzeci do mety doleciał Rafał Siankowski (Aeroklub Radomski) i zdobył 665 punktów. Pozostali piloci niestety nie dolecieli do mety. Po trzeciej konkurencji w tej klasie na prowadzenie w klasyfikacji generalnej wysunęła się Kinga Tchorz (Aeroklub Nadwiślański). Pełne wyniki TUTAJ.

Przez kolejne trzy dni pogoda nie pozwoliła na rozgrywanie konkurencji. Dziś (18 maja) zaplanowano kolejną, tym razem dłuższą trasę do konkurencji obszarowej. Piloci będą rywalizować do 21 maja.

Zawody szybowcowe w Lesznie (fot. Tomasz Drabent, Aeroklub Leszczyński, Facebook)2

W czwartek (18 maja), po trzech dniach przerwy, udało się rozegrać kolejną czwartą konkurencję. Piloci ponownie zmierzyli się w konkutencji obszarowej. Pierwsi zawodnicy wystartowali po godz. Tym razem poszło im o wiele lepiej. Większość z nich doleciała do mety.

Zawodnicy 48.SMP w klasie Otwartej otrzymali zadanie o długości 374.44 km / 603.43 km  (493.05 km) z minimalnym czasem oblotu 3:30h z trzema obszarami nawrotu. Najszybciej na mecie zameldował się Zdisław Bednarczuk (Aeroklub Bielsko-Biała), który lecąc szybowcem JS 3 18m zdobył maksymalną liczbę punktów 1000. Drugi zadanie wykonał Karol Staryszak (Aeroklub Nadwiślański) zdobywając 990 punktów. Trzeci na metę przybył David Mach (Czechy, Aeroklub Hronov) i zdobył 943 punkty. W tej klasie w czwartek dwóch pilotów nie ukończyło konkurencji, a jedna załoga nie wystartowała. Pomimo doskonałego wyniku Zdisława Bednarczuka w klasyfikacji generalnej nadal liderem jest Karol Staryszak. Pełne wyniki TUTAJ.

Dla zawodników Leszno Cup 2023 w klasie 15m przygotowano trasę o długości 319.47 km / 543.63 km (434.13 km) z minimalnym czasem oblotu 3:15h z trzema obszarami nawrotu. Pierwszy tego dnia zadanie ukończył Dariusz Czech (Aeroklub Stalowowolski), który lecąc szybowcem LAK 19 zdobył maksymalną liczbę punktów 1000. Drugi do mety doleciał Tomasz Krok (Aeroklub Leszczyński) zdobywając 979 punktów. Trzeci na mecie zameldował się Tomasz Kurowski (Aeroklub Krakowski) z wynikiem 965 punktów. Maciej Adamski, pomimo zajętego wczoraj czwartego miejsca utrzymał pozycję lidera w klasyfikacji generalnej. Pełne wyniki TUTAJ.

Zawodnicy startujący w Leszno Cup 2023 w klasie Standard B otrzymali zadanie o długości 319.47 km / 543.63 km (434.13 km) z czasem oblotu 3:30h z trzema obszarami nawrotu. Tu pierwsza trasę obleciała Kinga Tchorz (Aeroklub Nadwiślański). Lecąc szybowcem Brawo zdobyła maksymalną liczbę punktów 1000. Drugi był Artur Łończuk (Aeroklub Nadwiślański) z 999 punktami. Trzeci do mety doleciał Grzegorz Głąb (Aeroklub Ziemi Zamojskiej) zdobywając 963 punkty. W czwartek w tej klasie czterej piloci nie ukończyli zadania, a dwóch nie wyleciało na trasę. Po czwartej konkurencji w tej klasie na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej jest nadal Kinga Tchorz. Pełne wyniki TUTAJ.

W weekend, o ile będzie sprzyjająca pogoda, piloci będą mieli jeszcze szansę powalczyć o podium.