Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotnisko Szczytno-Szymany do końca roku dla GA za darmo

Jak poinformował zarządzający Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury w Szymanach, do końca bieżącego roku statki powietrzne segmentu general aviation mogą tam lądować całkowicie bezpłatnie korzystając z pasa trawiastego. Jedynym warunkiem jest wcześniejsze telefoniczne uzgodnienie przylotu.

Część lotnicza lotniska położona jest na na ok. 322 ha terenu w miejscowości Szymany w odległości około 10 km od Szczytna i 59 km od Olsztyna. Regionalny Port Lotniczy Olsztyn – Mazury będzie lotniskiem kategorii 4D z przyrządowym podejściem do lądowania (ILS II kategorii, VOR/DME). Budowa i proces certyfikacji lotniska ma się zakończyć w 2015 r. Lotnisko przeznaczone zostanie głównie dla przewozów obsługujących region Warmii i Mazur.

Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie lotniska, będzie ono niebawem posiadało Drogę Startową o wymiarach 60 x 2500 metrów wraz z oświetleniem podejścia na kierunku 20° i 200°. Przewiduje się obsługę rejsów stałych, czarterów i general aviation z możliwością zaopatrzenia statków powietrznych w paliwo typu Jet, Avgas i olej napędowy.


Terminal pasażerski będzie natomiast posiadał pełną separację funkcjonalną podróżnych przylatujących i odlatujących. Przewidziano podział odpraw w przylotach i odlotach na dwa kierunki: obsługa pasażerów w ramach umowy Schengen (S) i obsługa pasażerów poza warunkami umowy z Schengen (NS). Średniodobowa przepustowość terminala to ok. 830 pasażerów, w dobie szczytowej do 1250 pasażerów, a w godzinie szczytowej do 310 pasażerów.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.szymanyairport.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony