Przejdź do treści
Lotnicze Mazury 2023 (fot. Aeroklub Krainy Jezior)
Źródło artykułu

Lotnicze imprezy na lotnisku Wilamowo w 2023 roku

Aeroklub Krainy Jezior przedstawił swoje plany dotyczące imprez, które odbędą sie w 2023 roku na lotnisku Wilamowo.

Cykl imprez rozpocznie się 10 kwietnia 2023 roku uroczystością Apel Pamięci poświęcony ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem oraz pierwszą większą imprezą lotniczą pn. XIII Międzynarodowy Rajd po lotniskach Warmi i Mazur w dnach 8-11.06.2023 r.

W kalendarzu imprez "Lotniczych Mazur 2023" został zaplanowany już "XXV Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa i Mazur" w dniach 2-6.08.2023 r., w ramach którego odbędzie się również "Międzynarodowy Zlot Wodnosamolotów MAZURY 2023”.

Zawsze tradycyjną formą finału tego Zlotu były mazurskie pokazy lotnicze, jedyne tego typu w Europie, znane p.n. "Mazury AirShow" i tak będzie w 2023 roku podczas "Mazury AirShow 2023" w dniach 5-6.08.2023 r.

Zawsze na mazurskiej imprezie lotniczej gościli najlepsi piloci - Mistrzowie Polski i świata, zespoły pokazowe i indywidualni akrobaci. Podziwiano najnowocześniejsze samoloty ale i zabytkowe konstrukcje, nawet z początków XX wieku. Tak oczywiście będzie  podczas 23-ciej edycji mazurskich pokazów lotniczych w 2023 roku.

Mazury AirShow, w 2013r. zostały wyróżnione tytułem "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur" w kategorii WYDARZENIE a w 2015 r. certyfikat marki regionalnej "Produkt Warmia Mazury". Najwyższym dowodem uznania w 2018 r. była ocena Krajowej Rady Lotnictwa i miesięcznika Skrzydlata Polska, w wyniku której Mazury AirShow (jako jedyne w Polsce pokazy) zostały wyróżnione "Błękitnymi Skrzydłami".

Szczególną satysfakcję sprawiono nam przez wręczenie tego zaszczytnego trofeum, podczas Centralnych Uroczystości Obchodów 100 Lat Lotnictwa Polskiego, w Warszawie – mówi Stanisław Tołwiński, Prezes Aeroklubu Krainy Jezior.

Mazury AirShow – jako eksportowe wydarzenie Warmii i Mazur – to impreza pod wieloma względami wyjątkowa. Pokazy odbywają się w niecodziennej i pięknej mazurskiej scenerii, gdzie brzegi jeziora stanowią naturalny amfiteatr dla publiczności zapewniając świetną widoczność. Tafla jeziora jest doskonałym lądowiskiem dla maszyn, które rzadko goszczą na pokazach, dla wodnosamolotów czyli dla latających łodzi i samolotów-amfibii. Nie bez znaczenia jest też fakt, że Mazury AirShow to jedyne tej wielkości pokazy lotnicze, które można oglądać całkowicie za darmo.

Od pewnego czasu, nowatorskim aspektem upowszechniania idei Mazury AirShow ale i Krainy Wielkich Jezior Mazurskich jest funkcjonowanie Studia TV AirShow transmitujące live pokazy internetem w świat. Natomiast znakomity komentarz Tadeusza Sznuka, Witolda Sokoła i Jakuba Kuleckiego wprowadzający w arkana pokazów świetnych pilotów można było odbierać dzięki funkcjonowaniu własnego AirShow Radio.

Te nowatorskie formy i doświadczenia będziemy kontynuowali również w 2023 roku – zapowiada Stanisław Tołwiński.

A więc zapraszamy do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, na lotnisko Kętrzyn Wilamowo, na wiele naszych inicjatyw lotniczych a w szczególności na międzynarodowy zlot i już tradycyjne mazurskie pokazy lotnicze – zachęca do udziału w imprezach Prezes AKJ.

Do zobaczenia!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony