Lot samolotem Wilga 2000 Polska – Afryka - odwołany

Lecimy dla Afryki (baner)

W marcu br. informowaliśmy o wyjątkowej wyprawie „Lecimy dla Afryki”, której celem było rozpropagowanie akcji PAH polegającej na zbiórce funduszy na budowę studni w Sudanie Południowym – relacje z wyprawy miały zachęcać społeczeństwo do wpłacania darowizn na ten konkretny cel.

Lot samolotem Wilga 2000 Polska – Afryka miał odbyć się w kwietniu 2012 roku. Maja Ważniewicz, właścicielka firmy Skyfleet Aviation Consulting, wraz z doświadczonym pilotem sportowym, Dawidem Sobieszkiem, planowali przemierzyć 10 tysięcy kilometrów dzielące Polskę i RPA samolotem Wilga 2000. Wyprawa maszyną tego typu byłaby ogromnym wyczynem, dlatego rozgłos wokół lotu miał posłużyć do wsparcia akcji charytatywnej „Kampania Wodna”, prowadzonej przez Polską Akcję Humanitarną Janiny Ochojskiej.

W maju organizatorzy na swojej facebook'owej stronie informowali, że: "start się niestety opóźnia z powodu dramatycznych braków paliwa na trasie lotu. Wynika to z niezwykle napiętej sytuacji politycznej i działań zbrojnych w regionie. Przygotowania idą jednak pełną parą i mamy nadzieję, że uda się rozwiązać te problemy w ciągu najbliższych dni.”

Natomiast, najnowsza  informacja niestety brzmi:

"Przepraszamy za ostatnie tygodnie milczenia! W tym czasie robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by doprowadzić do szczęśliwego wylotu Wilgi do Afryki. M.in. musieliśmy zmienić trasę lotu ze względu na konflikt zbrojny w regionie i wynikający z niego na brak możliwości międzylądowania w Sudanie Południowym.

Niestety zupełnie nieoczekiwanie pojawiła się nowa przeszkoda: w Luksorze i innych lotniskach na trasie zabrakło specjalistycznego paliwa Avgas, którym napędzana jest Wilga. Czekaliśmy cały miesiąc w nadziei, że paliwo będzie znów dostępne. Jednak nadszedł moment, w którym musimy przyznać, że z przyczyn niezależnych od nas lot nie może się odbyć.

Bardzo dziękujemy za wsparcie i za Wasze wpłaty na konto PAH! Zebrane środki zostaną wykorzystane na pomoc najbardziej potrzebującym. Mamy nadzieję, że dzięki naszej akcji choć trochę nagłośniliśmy problem braku wody w Sudanie Południowym…"


Lecimy dla Afryki - oświadczenie Skyfleet z dn. 2.07.2012r.
 

Źródło: Skyfleet Aviation
comments powered by Disqus