LifeSaver: Estonia użyje eVTOL Airbusa jako karetki pogotowia
Airbus podpisał umowę partnerską z Estonią, aby umożliwić krajowym służbom ratowniczym korzystanie z CityAirbus NextGen, elektrycznie napędzanego statku powietrznego pionowego startu i lądowania (eVTOL).
Inicjatywa jest częścią LifeSaver, platformy optymalizacji systemów opieki zdrowotnej opracowanej przez Airbus i International SOS, międzynarodowej firmy świadczącej usługi zdrowotne.
Estonia podpisała umowę, aby stać się pierwszym poligonem testowym LifeSaver podczas Airbus Summit w grudniu 2022 r., chociaż partnerstwo to zostało ogłoszone dopiero w lutym 2023 r.
Ramy współpracy przewidują szereg procedur, przepisów i wytycznych dla szybszej i bardziej wydajnej opieki zdrowotnej.
"Celem jest identyfikacja i tworzenie innowacyjnych rozwiązań nie tylko dla Estonii, ale także dla innych krajów, tak aby wykorzystać nasze lokalne możliwości i zmaksymalizować możliwości eksportowe estońskich firm zaangażowanych w opracowywanie rozwiązań" – poinformował w komunikacie prasowym Joonas Vänto, dyrektor agencji rządowej Invest Estonia.
CityAirbus NextGen będzie główną częścią programu, a badania mają na celu znalezienie sposobów na integrację pojazdu z istniejącym ekosystemem usług medycznych w Estonii.
Komunikat prasowy wskazuje, że eVTOL jest używany głównie do uzyskiwania dostępu do odległych obszarów w kraju, takich jak wyspy na Morzu Bałtyckim.
Po raz pierwszy ujawniony w 2021 roku, CityAirbus ma być czteromiejscową konstrukcją o zasięgu 80 km (50 mil). Będzie ona mogła wykonywać loty z prędkościami dochodzącymi do 120 km/h. Dziewiczy lot pierwszego prototypu, który znajduje się obecnie w fazie montażu, planowany jest na 2024 r.
Komentarze