Przejdź do treści
Źródło artykułu

Konsultacje ULC w sprawie rejestru cywilnych statków powietrznych

Na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w zakładce prawo/projekty/krajowe/w konsultacjach, został umieszczony projekt Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju zmieniającego rozporządzenie w sprawie rejestru cywilnych statków powietrznych oraz znaków i napisów na statkach powietrznych wpisanych do tego rejestru wraz z uzasadnieniem.

Projekt powyższego rozporządzenia znajduje się w wykazie prac legislacyjnych Ministra Infrastruktury i Rozwoju pod pozycją 413.

Jak uzasadnia ULC, w środowisku lotniczym jedną z najbardziej popularnych form działalności jest budowa lub odbudowa i tworzenie replik statków powietrznych o niewątpliwym znaczeniu historycznym związanym z udziałem w ważnym wydarzeniu i istotną rolą, jaką odgrywały w siłach zbrojnych. Statki te powstają w oparciu o oryginalną dokumentacje techniczną, fotografie, oraz przepisy rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, z dnia 26 kwietnia 2013 r., w sprawie przepisów technicznych i eksploatacyjnych dotyczących statków powietrznych kategorii specjalnej, nieobjętych nadzorem Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (Dz. U. z 2013 r. poz. 524).

Nieodłączną częścią procesu rekonstrukcyjnego jest uzyskanie pełnej zgodności z oryginałem poprzez zastosowanie autentycznego malowania statków powietrznych. W związku z koniecznością nanoszenia znaków przynależności państwowej oraz znaków rejestracyjnych (rozporządzenie  Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, z dnia 6 czerwca 2013 r. w sprawie rejestru cywilnych statków powietrznych oraz znaków i napisów na statkach powietrznych wpisanych do tego rejestru), których wielkość, zniekształca w znacznym stopniu wygląd historycznego wojskowego statku powietrznego, opracowany został projekt zmiany rozporządzenia , który ogranicza do niezbędnego minimum wielkość znaków oraz umożliwi umiejscowienie ich w sposób nie zakłócający wyglądu historycznego wojskowego statku powietrznego. Wdrożenie zmiany rozporządzenia przyczyni się do uatrakcyjnienia pokazów w locie i wystaw statycznych jak również do popularyzacji historii sił zbrojnych.

Pełny tekst projektu rozporządzenia dostępny jest tutaj

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony