Przejdź do treści
Siły Powietrzne
Źródło artykułu

Komentarz do artykułu „Hercules nie dla rannych”

W nawiązaniu do artykułu „Rzeczpospolitej” z dn. 27.07.2009 r. pt.: „Hercules nie dla rannych” red. E. Żemły i Ł. Zalesińskiego, informuję że w jego treści znalazły się informacje w sposób nieścisły opisujące zagadnienie ewakuacji medycznej przy użyciu największego polskiego samolotu transportowego Hercules C-130E.

Faktem jest, że w ramach realizowanej przez stronę amerykańską umowy, nie przewidziano wyposażenia samolotów C-130E Hercules w specjalistyczny sprzęt ewakuacji medycznej, bowiem zasadniczym przeznaczeniem tego samolotu, określonym przez Siły Powietrzne, są zadania przewozu ładunków typu cargo.

Wyjaśnić natomiast należy, że samoloty Hercules są fabrycznie przystosowane do realizacji różnych zadań transportowych, w tym także transportu rannych oraz użytkowania zestawów opieki medycznej podczas lotu. Specjalistyczny sprzęt służący do tych zadań instalowany jest na pokładzie samolotu przy użyciu odpowiednich uchwytów i mocowań. Siły Powietrzne dysponują następującym sprzętem do transportu rannych i opieki medycznej podczas lotu:

  • zestawy noszy (łącznie 60 sztuk);

  • 2 nowoczesne zestawy do opieki medycznej podczas lotu typu EVITA;

  • 2 sztuki systemu podtrzymywania życia – nosze typu LSTAT.

Urządzenia te przeznaczone są do użytkowania w samolotach typu CASA C-295M oraz M-28 BRYZA, ale istnieje także teoretyczna możliwość ich instalacji w samolocie Hercules C-130E. Szefostwo Służby Zdrowia Sił Powietrznych w ramach eksploatacji Herculesów będzie dokonywać sprawdzenia możliwości zainstalowania wspomnianych urządzeń na pokładzie tego samolotu i testowania ich pracy w powietrzu.

Wspomnieć należy także, że formuła programu FMF (Foreign Military Financing) jest otwarta i jeśli w przyszłości wystąpi taka potrzeba oraz zapadną odpowiednie decyzje, możliwe jest uzupełnienie dotychczasowego wyposażenia Herculesów o dodatkowy sprzęt medyczny.

W chwili obecnej posiadane przez Siły Powietrzne wyposażenie medycznie jest wystarczające do zabezpieczenia wszystkich potrzeb, zwłaszcza tych wynikających z funkcjonowania Polskich Kontyngentów Wojskowych poza granicami kraju.

Rzecznik Prasowy
Dowództwa Sił Powietrznych
mjr Marcin Rogus

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony