Przejdź do treści
Źródło artykułu

Kilka słów o ML-1 (foto)

W przestrzeni miejskiej pojawiają się już pierwsze zwiastuny weekendowych atrakcji Nocy Kultury, w których będziemy mogli uczestniczyć już od sobotniego południa. Jednym z nich jest motolotnia ML-1, która pojawiła się na skwerze przy Miejskim Ośrodku Kultury. Montażem urządzenia kierował Krzysztof Komenda, znany świdnicki konstruktor, pasjonat lotnictwa i jednośladów.

Prototyp motolotni, którą możemy od dzisiaj oglądać, zbudowano w PZL-Świdnik w czerwcu 1990 r. Jego pierwszy start miał miejsce 2 lipca 1992 r. Przy budowie motolotni postawiono nie tyle na nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne, ile na prostotę i przejrzystość, aby użytkownik nie miał problemów z ewentualnymi przeróbkami i naprawami.

Pierwsze loty na prototypie wykonał jego konstruktor, Maciej Parasiewicz z Andrzejem Sawickim. W próbach w locie uczestniczył również Krzysztof Komenda. Pilotaż był bardzo łatwy. Użytkownik mógł zmieniać jej właściwości poprzez dołączanie innego typu skrzydła, na przykład typowo szkolnego lub wyczynowego. Świadectwo typu motolotnia otrzymała w czerwcu 1993 r. Produkcję seryjną podjęto w 1994 r., przerwano w 1996 r., po wyprodukowaniu zaledwie kilkunastu egzemplarzy.

Więcej zdjęć dostępnych jest na stronie swidnik.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony