Już niebawem lotnisko w Krośnie z utwardzaną drogą startową
Lotnisko w Krośnie ma przejść modernizację. Przetarg na jej wykonanie wciąż jednak nie został rozstrzygnięty, a na jego wyniki trzeba będzie poczekać do końca sierpnia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem prace budowlane będą się mogły rozpocząć już niebawem.
Prace budowlane podzielone zostały na dwa etapy. W pierwszym, ukończonym w 2013 roku, zrealizowano nadbudowę budynku wieży kontroli lotniskowej, budowę kanalizacji deszczowej służącej odwodnieniu przyszłej utwardzanej drogi startowej i dróg kołowania, a także ogrodzenie terenu lotniska. Za inwestycję odpowiadało Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Drogowych w Krośnie, które wykonało zadanie za niecałe 10 mln zł. Całość finansowało miasto Krosno.
Początkowe założenia modernizacji dla pierwszego etapu zawierały budowę utwardzanej drogi startowej o długości 1100 metrów i szerokości 30 metrów, jak również budowę drogi kołowania, umożliwiającej dostęp do utwardzanej drogi startowej od strony hangarów zlokalizowanych po północnej stronie lotniska. W projekcie znalazła się również budowa dróg kołowania wraz z płytą postojową na południowej stronie drogi startowej, umożliwiająca dostęp do lotniska od strony terenów Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Prac nie rozpoczęto jednak ze względu na zmianę finansowania rozbudowy krośnieńskiego lotniska. Wykonawca wyłoniony w obecnym przetargu zrealizuje te prace dopiero teraz.
Lotnisko w Krośnie (fot. krosno.pl)
W najbliższym czasie krośnieński port zyska więc utwardzaną drogę startową (wyposażoną w oświetlenie nawigacyjne), drogę kołowania DKE wraz z płytą tankowania PTS (wraz z oświetleniem nawigacyjnym) oraz drogę kołowania DKC. Droga startowa zostanie odwodniona, podobnie jak pozostała część infrastruktury. W planach jest również budowa infrastruktury elektrycznej lotniska: urządzeń takich jak m.in. radiolatarnia NDB, METEO, linie kablowe i złącza. Oprócz tego wyposażona zostanie wieża kontroli lotów i wykonane oświetlenie płyty tankowania PTS wraz z złączem ZK-PTS. Oczywiście to tylko fragment prac planowanych do przeprowadzenia w tym porcie.
Dzięki poczynionym pracom lotnisko osiągnie kod referencyjny 2B i będzie mogło służyć do rozwoju funkcji szkoleniowych. Zmiany w strefie lotniska mają między innymi wzbogacić istniejącą ofertę o szkolenia mechaników branży lotniczej, jak również umożliwić firmom produkującym samoloty testowanie ich na krośnieńskim lotnisku.
Komentarze