Jest projekt rozporządzenia MI w sprawie wysokości wpłaty lotniczej w 2021 roku
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano w dniu 7 grudnia br. projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie wysokości wpłaty lotniczej w 2021 roku.
Rozporządzenie określa wysokość wpłaty z tytułu kosztów realizowania przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego zadań państwowej władzy nadzorującej związanych z zapewnianiem służb żeglugi powietrznej, o której mowa w art. 26d ust. 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze, zwanej dalej „wpłatą lotniczą”.
Wysokość wpłaty lotniczej na rok 2021 wynosi 13 723 722 zł.
Konsultacje wysokości kosztów Urzędu Lotnictwa Cywilnego, zaplanowanych na rok 2021 i stanowiących podstawę ustalenia wpłaty lotniczej miały miejsce 22 sierpnia 2019 r., w trakcie spotkania konsultacyjnego dotyczącego treści planu skuteczności działania dla służb żeglugi powietrznej na trzeci okres odniesienia (lata 2020-2024). W konsultacjach tych udział wzięli m.in. przedstawiciele: instytucji zapewniających służby żeglugi powietrznej oraz użytkowników statków powietrznych wykonujących loty w polskiej przestrzeni powietrznej (w tym przewoźników lotniczych oraz organizacji ich reprezentujących). Stosownie do zapisów art. 24 ust. 4 rozporządzenia 2019/317/UE, projekt Planu został przekazany podmiotom zaproszonym do udziału w konsultacjach oraz Komisji Europejskiej, a następnie skonsultowany w ramach ww. spotkania. Tym samym każdy zainteresowany podmiot miał możliwość zapoznania się z jego treścią, w ramach której przedstawione zostały również koszty Urzędu, stanowiące podstawę dla określenia wpłaty lotniczej określonej w rozporządzeniu. Ostateczny projekt Planu został przekazany Komisji Europejskiej 19 listopada 2019 r.
W zakresie wykonania kosztów Urzędu, które także wpływają na wysokość wpłaty lotniczej (poprzez zastosowanie mechanizmu korekty inflacyjnej dla 2019 r. w odniesieniu do kosztów Urzędu przypisanych do obszaru trasowego oraz terminalowego) należy wskazać, że kwestia ta była przedmiotem konsultacji z użytkownikami przestrzeni powietrznej, które odbyły się w okresie lipiec – sierpień 2020 r. Z uwagi na sytuację związaną z wystąpieniem pandemii COVID-19, konsultacje zostały przeprowadzone w formie elektronicznej, na co Komisja Europejska wyraziła zgodę. Przedstawicielom konsultowanych podmiotów zostały udzielone odpowiedzi na wszelkie zgłoszone pytania. Dodatkowo należy wskazać, że nie zgłoszono żadnych zastrzeżeń w zakresie kwot wykazanych jako wykonanie kosztów Urzędu w roku 2019.
Dodatkowe konsultacje publiczne w ramach procedowania projektu rozporządzenia, zostaną przeprowadzone z 47 podmiotami.
Projektowana regulacja wskazuje na kwotę wpłaty lotniczej w roku 2021. Kwota ta wynika z oszacowanych kosztów realizowania przez Prezesa Urzędu zadań z zakresu nadzoru nad instytucjami zapewniającymi służby żeglugi powietrznej w trzecim okresie referencyjnym. Pomimo istotnego załamania ruchu lotniczego, spowodowanego pandemią COVID-19, zadania Prezesa Urzędu z zakresu nadzoru nad instytucjami zapewniającymi służby żeglugi powietrznej nie uległy zmniejszeniu.
Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2021 r.
Więcej informacji TUTAJ.
Komentarze