Informacja dotycząca korzystania z ofert przewoźników lotniczych

ulc_logo

W związku z trwającym sezonem wakacyjnym, a także dynamicznym rozwojem rynku transportu lotniczego, Urząd Lotnictwa Cywilnego pragnie zwrócić uwagę na pojawiające się oferty przewozów lotniczych (w tym podróże lotnicze do krajów śródziemnomorskich, odpłatne loty widokowe i tzw. taksówkowe czy biznesowe albo korporacyjnego – na zamówienie), często zamieszczane w internecie, jak również w formie ogłoszeń lokalnych, w szczególności w rejonach atrakcyjnych pod względem turystycznym.

Urząd podkreśla, iż przedsiębiorstwa oferujące przewozy lotnicze (odpłatny transport pasażerów i towarów) powinny posiadać koncesję oraz certyfikat przewoźnika lotniczego. Oba te dokumenty potwierdzają, iż przedsiębiorstwo może legalnie prowadzić swoją działalność i spełnia wymagania dotyczące bezpieczeństwa prowadzonych operacji lotniczych, a w szczególności:

1) zatrudnia wykwalifikowany personel z ważnymi licencjami,
2) zapewnia zgodną z wymogami międzynarodowymi obsługę techniczną samolotów,
3) posiada wymagane ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
4) zapewnia wymagany poziom ochrony przed zamachami terrorystycznymi,
5) jest zobligowany do respektowania praw pasażerów oraz szczególnych praw pasażerów niepełnosprawnych.

Szczególną uwagę należy zwrócić na ww. ubezpieczenie, mające zastosowanie w razie ewentualnego wypadku. Posiadanie przez przewoźnika takiego (zgodnego z przepisami Unii Europejskiej) dokumentu jest weryfikowane w toku procesów certyfikacji i koncesjonowania oraz zapewnia poszkodowanym odszkodowanie bez dochodzenia roszczeń na drodze sądowej. Z drugiej strony – brak dokumentów legalizujących działalność przewoźnika (certyfikatu oraz koncesji) może skutkować odmową wypłaty odszkodowania, nawet w przypadku posiadania ubezpieczenia.

Pełny tekst komunikatu, na stronie ULC.

Źródło: Urząd Lotnictwa Cywilnego
comments powered by Disqus

Komentarze

wiadomo, że liderem nielegalnych przelotów jest IBEX, z którym jesteście w spółce.
Codziennie latacie ledwo żywymi samolotami z pasażerami. Sam miałem watpliwą przyjemność, która omal nie skończyła sie katastrofą.
Jak wam nie wstyd cytować komunikat ULC?