Przejdź do treści
Płyta lotniska Warszawa Okęcie, fot. Porty Lotnicze
Źródło artykułu

Ile są warte grunty na Okęciu i czy lotnisko warto zamienić w osiedle mieszkaniowe

Gdyby doszło do likwidacji lotniska na warszawskim Okęciu i sprzedaży jego gruntów, byłaby to wyjątkowa okazja dla deweloperów, na transakcji zyskałby bardzo wiele Skarb Państwa, natomiast korzyści dla miasta Warszawa są bardziej wątpliwe.

- Rząd jedną decyzją może zlikwidować deficyt mieszkań w Warszawie, wystarczy podzielić Okęcie na działki i sprzedać je deweloperom  - mówi w rozmowie Grzegorz Mroczek, wiceprezes agencji doradczej Cream Property Advisors. – Warszawskie „miasteczko” Wilanów ma powierzchnię 169 ha i znajduje się tam 30 tys. mieszkań, a lotnisko na Okęciu to aż 830 ha, można wybudować tam 150-200 tys. mieszkań, w których zamieszka 0,5 mln ludzi.

1 kwietnia 2023 r. Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" zostało przekształcone w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa działającą pod nazwą Polskie Porty Lotnicze SA, zdecydowano wówczas, że we wrześniu jej akcje zostaną wniesione do spółki Centralny Port Komunikacyjny sp. z o.o. w celu podwyższenia kapitału zakładowego. Grunty, którymi gospodarowało przedsiębiorstwo państwowe "Porty Lotnicze" zyskały więc uregulowany stan prawny i zostały wniesione do państwowej spółki PPL SA z ustawowym zakazem prywatyzacji. PPL SA nie jest decydentem w sprawie gruntów, stał się nim akcjonariuszy lotniska, czyli Skarb Państwa.

Czytaj całość artykułu na stronie marketnews24.pl

Ile są warte grunty na Okęciu

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony