Gwiazdorskie przymiarki do Świdnik Air Festival 2019

Zespół akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry (fot. swidnik.pl)

W minionym roku ich latające show oglądały dziesiątki tysięcy gości. Organizatorzy Świdnik Air Festival mają nadzieję, że i w tym roku Biało-Czerwone Iskry i Zespół Akrobacyjny „Or­lik” zaprezentują możliwości swoich maszyn i umiejętności pilotów. Pierwsze rozmowy już się rozpoczęły.

Przygotowania do II Świdnik Air Festival trwają od wielu tygodni. Jeszcze w minionym roku został ustalony termin wydarzenia. Pokazy lotnicze odbędą się 8 i 9 czerwca.

Przygotowania rozpoczęliśmy niemal natychmiast po zakończeniu pierwszej edycji. Wówczas doszło do rozmów z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i udało się nam uzyskać zgodę na organizację wydarzenia na terenie trawiastego lotniska – tłumaczy Adam Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultu­ry w Świdniku.

W przedsięwzięcie zaangażowa­nych jest wielu partnerów. Wśród nich znajdują się m.in. PZL-Świdnik, Port Lotniczy Lublin, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Cheł­mie, Navcom Systems Fly, Aeroklub Świdnik, Policja, Straż Pożarna, Straż Miejska, Urząd Miasta czy Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie.

Zmieni się nieco formuła całego wy­darzenia. Niedzielny program zosta­nie wzbogacony o koncerty gwiazd, które odbędą się po zakończeniu części pokazowej. Już wiadomo, że na scenie wystąpią Organek, Ania Dąbrowska i Enej.

Nad przygotowaniem programu fe­stiwalu ponownie czuwa zespół pod wodzą Mariusza Szymli i Roberta Zawady. Podobnie jak w minionym roku, widzowie będą mogli oglądać samoloty i śmigłowce na wysta­wie statycznej. Tym razem mają się na niej zaprezentować również te statki powietrzne, które będą brały udział w pokazach dynamicznych.

Rok temu bardzo duże wrażenie na publiczności zrobiły m.in. pokazy samolotów i sprzętu wojskowego. Organizatorzy mają nadzieję, że tym razem ich udział będzie jeszcze większy.

Zdajemy sobie sprawę, że dla widzów ta część jest bardzo atrak­cyjna. Dlatego mocno pracujemy, żeby ją jeszcze wzbogacić – mówi A. Żurek.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele ra­tusza i MOK odwiedzili bazy Biało-Czerwonych Iskier i Zespołu Akro­bacyjnego „Orlik”.

 

Chcieliśmy podziękować obu for­macjom za pokazy podczas pierw­szej edycji Air Festival. Dostarczyli nam i publiczności niezwykłych przeżyć. Mamy nadzieję, że i w tym roku odwiedzą Świdnik – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Oczywiste jest, że w przypadku obu formacji udział w pokazach lotniczych, jest regulowany odpowiednim rozkazem. Natomiast ciągle otrzymujemy od osób, które wybierają się do nas na czerwcowe pokazy, pytania o udział w nich obu zespołów. Liczymy, że już niedługo będziemy mogli potwierdzić taką informację – dodaje A. Żurek.

Źródło: swidnik.pl
comments powered by Disqus