Przejdź do treści
Grudniowy Przegląd Lotniczy
Źródło artykułu

Grudniowy numer Przeglądu Lotniczego już w kioskach

 a w nim, między innymi:

Wizje Alana Klapmeiera
Na czym polega sukces nieustannego światowego lidera w sprzedaży jednosilnikowych samolotów tłokowych? Dociekał tego redaktor naczelny Krzysztof Krawcewicz podczas wizyty w siedzibie Cirrus Design w Duluth, w czasie której pilotował Cirrusa, strzelał system ratowniczy i rozmawiał z Alanem Klapmeierem – założycielem, guru i szefem firmy, na temat jego filozofii samolotu dla każdego, nie unikając trudnych tematów...

Latając zimą pamiętaj, że…
Niskie temperatury i zalegający śnieg stwarzają odmienne warunki niż trwają przez cały rok.
Jak w czasie zimy przygotować samolot, na co zwracać uwagę przy kołowaniu i podczas lądowania, a także o nawigacji i oblodzeniu, czyli cenne rady doświadczonego instruktora samolotowego.

Szklany kokpit – obalanie mitów
„Glass-cockpit jest trudniejszy”... „Glass-cockpit nie nadaje się do szkolenia”...
Szklane kokpity w general aviation, także i w Polsce obecne są już parę ładnych lat. Na bazie tych doświadczeń pora więc przeistoczyć się w „Pogromcę Mitów” i odpowiedzieć na pytania jak to właściwie jest z tym „lataniem na szkle”

Portret pilota wyścigowego
Od czasu gdy ostatni raz z nim rozmawialiśmy (PLAR 07/06) przeszedł długą drogę. Od podniebnego kaskadera do zwycięzcy najbardziej emocjonującego lotniczego wyścigu na świecie. O wymagającym świecie wyścigów lotniczych rozmawiamy z Hannesem Archem – tegorocznym zwycięzcą serii Red Bull Air Race.

Szykujesz imprezę – zarezerwuj przestrzeń
Warto już teraz zadbać o imprezy, które planujemy na przyszłoroczny sezon, żeby, kiedy już zorganizowane będzie całe przedsięwzięcie, przybędą goście, sponsorzy a także publiczność, nie okazało się, że nie można latać... bo przestrzeń powietrzna zajęta jest dla kogoś innego. Wyjaśniamy więc jak to robić, dlaczego ustawowe wyprzedzenie 77 dni może okazać się zbyt małe i co zarezerwowanie przestrzeni oznacza dla innych jej użytkowników.
Artykuł nie tylko dla tych, którzy planują na przyszły rok pokazy lotnicze, zawody, działalność strefy spadochronowej, czy nawet – urodziny z akcentem lotniczym, ale też dla drugiej strony – co robić, gdy na planowanej trasie lotu „wyrośnie” aktywna strefa EA...

Świetlne systemy podejścia
Są nieocenioną pomocą dla pilotów podczas podchodzenia do lądowania, zwłaszcza w pogarszających się warunkach meteo. Co oznaczają, jak je odczytywać i wszystko to, co pilot powinien o nich wiedzieć wyjaśnia Dyżurny Operacyjny Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie.

Pokładowy Dziennik Techniczny
Czy „PeDeT” to tylko przejaw panoszącej się w lotnictwie biurokracji? Po co go wymyślono? Co i dlaczego warto do niego wpisywać po locie? Czy czysty dziennik techniczny zawsze oznacza sprawny samolot? Zapytaliśmy o to licencjonowanego mechanika lotniczego.

Warszawskie Samolotowe – reaktywacja

Mazowiecko-Warszawskie Zawody Samolotowe ostatni raz odbywały się w 1988 roku. Jednak w pierwszej połowie października 2008 piloci znów rywalizowali nad Mazowszem. Impreza udana, ale czy na następną edycję znowu będziemy musieli czekać 20 lat?

… co się dobrze kończy
To nie były łatwe zawody. Niesprzyjająca pogoda, kłopoty z holówkami, ale jak powiadają … wszystko dobre, co się dobrze kończy. Tak było i tym razem. Relacja Zbigniewa Siwika z zawodów szybowcowych w Pile.

Adam Zientek (1919-2008)
Swój pierwszy lot szybowcem wykonał w 1934 roku, ostatni 11.02.2001 roku na Żarze. Przez ponad 40 lat był oblatywaczem w Zakładach Szybowcowych w Bielsku-Białej. 19. listopada w Bielsku Białej zmarł Adam Zientek.

Mistrzostwa Polski A.D. 2008
W tym sezonie polscy piloci PPG mieli mocno napięty harmonogram zawodów. Starty za granicą i Mistrzostwa Europy w Łomży spowodowały, że Mistrzostwa Polski musiały zostać odłożone nieco w czasie, ale ostatecznie odbyły się w ostatni weekend września. Wszystko o lataniu w Toruniu w rozmowie z Adamem Paską – trenerem Polskiej Kadry Narodowej Paralotni z Napędem.

NASZE DZIAŁY STAŁE:
 Aktualności – najnowsze wydarzenia w general aviation w Polsce i na świecie, pytania Czytelników do lotniczego lekarza-orzecznika, najświeższa oferta sprzętu latającego, szkoleń, akcesoriów i usług dla lotników.
I oczywiście jak zawsze na czasie, wstępniak Redaktora Naczelnego.

Zapraszamy do lektury

Redakcja PLAR

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony