Przejdź do treści
Źródło artykułu

Grudniowe wyniki Lotniska Warszawa/Modlin oraz podsumowanie 2023 roku

Z usług Lotniska Warszawa/Modlin w grudniu 2023 roku skorzystało 234 124 pasażerów, a obsłużono na nim 1 527 operacji lotniczych. Jest to absolutnie rekordowy rok pod względem liczby obsłużonych pasażerów – osiągnęła ona 3 400 967 i była o 8,8% wyższa niż w roku 2022. W minionym roku odbyły się 22 154 operacje startów i lądowań, czyli o niespełna 1% mniej niż w roku poprzednim, ale o 5,2% więcej niż w 2019 roku.

W całym roku 2023 wśród pasażerów lotniska największą popularnością cieszyły się następujące kierunki: Londyn, Rzym, Dublin, Mediolan, Oslo, Sztokholm, Wiedeń, Paryż, Barcelona, Ryga, Alicante, Bruksela i Bolonia.

„2023 był dla Lotniska Warszawa/Modlin bardzo dobrym rokiem, w którym udało się wiele zrobić w zakresie wzbogacenia portu o potrzebne usługi, lokale, placówki i udogodnienia dla pasażerów. Zaś pod względem liczby obsłużonych pasażerów był to rok wręcz świetny. Obsłużyliśmy ponad 3,4 mln pasażerów. Na naszym lotnisku pojawili się nowi przewoźnicy, w tym m.in. Air Malta czy Arkia. Lotnisko Warszawa/Modlin w ubiegłym roku odwiedziły reprezentacje Korei i Urugwaju grające w Mistrzostwach Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn, piłkarze ręczni Barcelony zmierzający na mecz z Wisłą Płock oraz futbolowe drużyny Legii Warszawa i Aston Villa FC” – stwierdza z zadowoleniem Tomasz Szymczak/ p.o. Prezesa Spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin.

Od 15 lutego na Lotnisku Warszawa/Modlin funkcjonują bramki automatycznej kontroli granicznej. Mogą z nich korzystać przy wjeździe do Polski osoby powyżej 12. roku życia, mające co najmniej 140 cm wzrostu, będące obywatelami państw Unii Europejskiej, Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej lub Szwajcarii i mające biometryczne dokumenty podróży.

„Postęp technologiczny w obsłudze naziemnej ruchu lotniczego jest bardzo przyjazny pasażerom, a my jako jeden z wiodących polskich portów lotniczych zawsze dotrzymujemy mu kroku i dbamy o wdrażanie nowych skutecznych rozwiązań. To jeden z istotnych czynników naszej konkurencyjności” – podkreślał podczas ceremonii inauguracji Grzegorz Hlebowicz, Wiceprezes Zarządu ds. Korporacyjnych.

16 lutego otwarto na antresoli w strefie zastrzeżonej terminalu 2 nowe lokale gastronomiczno-handlowe: sklep „1-minute Smacznego” oraz kawiarnię prowadzoną pod marką „So Coffee”.

15 maja zainaugurowano działalność saloniku biznesowego Mazovia Premium Lounge, z którego mogą korzystać pasażerowie po kontroli bezpieczeństwa.

28 lipca w strefie ogólnodostępnej terminalu uruchomiony został Kącik Kawowy Stop Cafe.

Od 15 czerwca na terenie Lotniska Warszawa/Modlin działa też posterunek Policji.

W miesiącach letnich na drodze kołowania DK-A2 przeprowadzono prace budowlane inwestycji polegającej na odbudowie i podniesieniu nośności tejże drogi kołowania.

10 sierpnia Lotnisko Warszawa/Modlin osiągnęło znaczący kamień milowy – obsłużono na nim 25-milionowego pasażera.

„Był to wyjątkowy dzień dla Lotniska Warszawa/Modlin, wskazujący na wyraźną popularność tego miejsca, jego znaczenie dla tak wielu milionów osób, które z niego skorzystały oraz na to, że jesteśmy jednym z kluczowych polskich portów lotniczych” – zaznacza Grzegorz Hlebowicz, Wiceprezes ds. Korporacyjnych.

Ubiegłoroczny sezon letni charakteryzował się nie tylko bogatą ofertą lotniczą. Szeroki geograficzny zakres usług dotyczył również połączeń autobusowych, co na pewno usatysfakcjonowało niezmotoryzowanych podróżnych. To niemal 70 destynacji w Polsce w kursach realizowanych przez przewoźników autobusowych takich jak: Contbus, Flixbus i Żak Express, jak również kierunki zagraniczne: 9 niemieckich i 4 czeskie obsługiwane przez Flixbus, połączenia z 5 różnymi miejscami w Ukrainie realizowane przez FanLogic oraz 2 kierunki białoruskie obsługiwane przez Bajertrans.

Pod koniec sezonu letniego dokonano istotnych zmian w zakresie polityki cenowej świadczonych przewoźnikom i operatorom lotniczych usług lotniskowych – 16 października wprowadzono w życie nową Taryfę opłat lotniskowych dla Lotniska Warszawa/Modlin.

W ramach zimowego rozkładu lotów 2023/2024 Ryanair uruchomił nowe trasy: Kopenhaga (od 29.10), Walencja (od 30.10) i Tirana (od 31.10).

Pod względem liczby obsłużonych pasażerów Lotnisko Warszawa/Modlin odnotowało wzrosty w porównaniu z grudniem 2022 roku o 6,3%, zaś w odniesieniu do grudnia 2019 roku o 5,3%. Z kolei grudzień 2023 roku przyniósł odpowiednio o 3% większą sumę startów i lądowań w porównaniu do grudnia 2022 roku, przy wzroście tej wartości o 2,4% wobec grudnia 2019 roku.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony