Książka "U zarania radomskich skrzydeł. Szkoła Podchorążych Rezerwy Lotnictwa w Sadkowie koło Radomia (1937-1939)"
Niedawno wydana została książka pt. "U zarania radomskich skrzydeł. Szkoła Podchorążych Rezerwy Lotnictwa w Sadkowie koło Radomia (1937-1939)" autorstwa dr Krzysztofa Busse.
Publikacja ta, wydana nakładem Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy z Muzeum Sił Powietrznych w Dębilnie, to album poświęcony lotniczym tradycjom ziemi radomskiej, w tym przede wszystkim działalności Szkoły Podchorążych Rezerwy Lotnictwa w Sadkowie koło Radomia w latach 1937-1939. Książka jest bogato ilustrowana fotografiami i dokumentami, z których większość nie była dotąd publikowana. Szczególnie ważne jest to w odniesieniu do m.in. kadry oficerskiej tej szkoły. Dzisiaj postaci te są nieznane, a zasługują na przypomnienie i upamiętnienie.
Publikacja prezentuje działalność Szkoły Podchorążych Rezerwy Lotnictwa w Sadkowie koło Radomia, osadzoną w liczących ponad sto lat lotniczych dziejach ziemi radomskiej. Dynamiczny rozwój szkoły został brutalnie przerwany 1 września 1939 r., a ponad połowę kadry oficerskiej Sowieci zamordowali wiosną 1940 r. Tradycje szkolnictwa wojskowego kontynuowane są w Radomiu do czasów współczesnych.
Książka "U zarania radomskich skrzydeł" uzupełnia wiele luk w wiedzy o działalności SPRL i jest odpowiedzią na oczekiwania pasjonatów interesujących się polskim lotnictwem wojskowym.
Spis treści
Wstęp
Czas Ligi Obrony Powietrznej Państwa
Czas Wojska Polskiego
W obliczu dwóch totalitaryzmów
Powojenne konteksty losów Sadkowa
Wybrane dokumenty
Oni byli związani z SPRL w Sadkowie:
Alfons Beseljak
Franciszek Frodyma
Kazimierz Leski
Roman Łada-Grodzicki
Józef Łęgowski
Roman Radziszewski
Mieczysław Stefanicki
Mieczysław Sühs
Aneksy
Wykaz skrótów
Bibliografia
Przypisy
Indeks osobowy
Komentarze